IRIS
4,6 / 5 | Oy Sayısı : 14

 

Adı: IRIS | 아이리스
Tür: Dram, Aksiyon, Gerilim
Yönetmen: Kim Kyu-Tae, Yang Yun-Ho
Senarist: Kim Hyun-Jun, Jo Gyu-Won, Kim Jae-Un
Yapımcı: Jung Tae-Won, Choi Ji-Young
Yayıncı: KBS2
daum: 6.6
Bölüm Sayısı: 20
Yapım Yılı: 2009
Yayın Tarihi: 14 Ekim 2009 – 17 Aralık 2009
Yayın Günleri ve Saati: Çarşamba & Perşembe – 21:55
Dili: Korece
Ülke: Güney Kore
Çekildiği Ülkeler: Güney Kore, Macaristan, Japonya, Çin ve ABD

 

Oyuncuları:

Lee Byung-Hun
Kim Hyun-Jun
Kim Tae-Hee
Choi Seung-Hee
Jung Joon-Ho
Jin Sa-Woo
Kim Seung-Woo
Park Cheol-Yeong
Kim So-Yeon
Kim Sun-Hwa
T.O.P
Vick
Yoon Je-Moon
Park Sang-Hyeon

 

Diğer Oyuncuları:

Lee Byung-Hun / Kim Hyun-Jun
Kim Tae-Hee / Choi Seung-Hee
Jung Joon-Ho / Jin Sa-Woo
Kim Seung-Woo / Park Cheol-Yeong
Kim So-Yeon / Kim Sun-Hwa
T.O.P / Vick
Kim Young-Chul / Baek San
Yoon Je-Moon / Park Sang-Hyeon
Yun Ju-Sang / Oh Hyeon-Kyu
Hyun Jyu-Ni / Yang Mi-Jeong
Lee Jung-Kil / Jo Myeong-Ho
Jung Han-Yong / Jung Hyung- Joon
Hakuryu / Takashi Yamamoto
Yuko Fueki / Eriko Sato
Myeong Ji-Yeon / Hong Soo-Jin
Jo Min-Joon
Kim Hye-Jin / Yang Jung-In
Yeo Ho-Min / Kuzey Kore teröristi
Lim Hyung-Joon / NSS Ajanı
Park Yong-Ki / Yoo Kang-Oh
Choi Jong-Hwan
Kim Hyung-Jong / Kuzey Kore Ajanı
Kim Kap-Soo / Yoo Jung-Hoon
Jung Ho-Bin / Kang Cheol-Hwan
David McInnis / Kiralık Asker
Ryoo Seung-Ryong / Kiralık Askerlerin Lideri
Han Kuk-Jin / Kuzey Kore Güvenlik Ajanı
Park Soo-Hyun / Joong-Kwon
Park Seong-Taek / Japon Ajan
Sung Woong / NSS Ajanı
Na Yoon / Hwang Tae-Sung
Yoon Jin-Soo
Son Jung-Min / Terörist Bilgisayar Korsanı
Song Bong-Geun
Moon Hee-Kyung / Seung-Hee'nin Teyzesi
Lee Jung-Yong / Kiralık Asker
Oh Eun-Chan / Kim Hyeon-Jun (genç)
Masayuki Ito / Japon IRIS üyesi
Wi Ji-Woong / Ajan
Kim Ho-Seung / Young-Beom (Kuzey Kore Terörist Grubu)
Karen Miyama / Yuki

 

Konusu:

Kim Hyun-Joon (Lee Byung-Hun) ve Jin Sa-Woo (Jung Joon-Ho) askeri-güvenlik yüksek okulunda (Güney Kore Özel Kuvvetler) çok yakın arkadaştır. NSS olarak bilinen gizli bir örgüt tarafından fark edilirler. Profil uzmanı olan Choi Seung-Hee (Kim Tae-Hee), bu iki yakın arkadaşı NSS’e sokmak için analiz yapar. Choi Seung-Hee, her iki kişiye de farklı zamanlarda, hiç tanımıyormuş gibi yaklaşır ve iki yakın arkadaş Choi Seung-Hee’ye aşık olur. Bu iki arkadaş, Seung-Hee ve Park Sang-Hyun (Yoon Je-Moon) tarafından NSS’e sokulur.

Kim Hyun-Joon ve Choi Seung-Hee gizli sevgili olarak ilişkilerini sürdürmeye çalışır. Ancak Kim Hyun-Joon'a NSS tarafından Macaristan'da, Kuzey Kore devlet başkanını öldürme görevinin verilmesi, ikisinin hayatlarını sonsuza dek değiştirir. O günden sonra hiçbir şey eskisi gibi olmayacaktır. Kim Hyun-Joon daha sonra büyük bir oyunun içinde olduğunu fark eder. Örgüt üyesi olduğu NSS’teki herkes kendisini öldürmeye çalışmaktadır. Kim Hyun-Joon, olayları çözebilmek için Kuzey Koreli ajanların safına geçer. Olayların arkasında IRIS isimli büyük bir terör örgütünün olduğunu öğrenir. IRIS’in neden kendisini öldürmeye çalıştığını çözmeye çalışır.

 

Karakterleri:

Lee Byung-Hun dizide bilim adamının çocuğu olan Kim Hyun-Joon karakterini canlandırmaktadır. Onun annesi ve babası faili meçhul bir cinayete kurban gitmiştir. Yetim kaldığından dolayı 7 yaşında kiliseye verilir. Daha sonra Güney Kore Özel Kuvvetleri'nde eğitim alır. Burada Jin Sa-Woo (Jung Joon-Ho) ile çok yakın arkadaştır. Kim Hyun-Joon,fotoğrafik bellek, üst düzey atletik yeteneği ve çoğu ateşli silahı kullanmada yeterlilik sahibi olması nedeniyle, NSS örgütünün dikkatini çeker ve NSS’e girer. Kim Hyun-Joon’un NSS’te görev aldığı operasyonlar sırasında kod adı 'TK1'dir. Kardeşi gibi gördüğü yakın arkadaşı ve meslektaşı Jin Sa-Woo ile aralarında rekabet vardır.

Kim Tae-Hee dizide NSS içinde 'Takım Lideri' olarak atanan ve bir profil uzmanı olan Choi Seung-Hee karakterini canlandırmaktadır. NSS’teki ikinci komutan Park Sang-Hyun'a (Yoon Je-Moon), Kim Hyun-Joon‘u (Lee Byung-Hun) ve Jin Sa-Woo'yu (Jung Joon-Ho) profiller. Choi Seung-Hee, Kim Hyun-Joon ile gizli bir ilişki yaşayacaktır.

Jung Joon-Ho dizide Güney Kore Özel Kuvvetleri'nde Kim Hyun-Joon’un (Lee Byung-Hun) en yakın arkadaşı olan Jin Sa-Woo karakterini canlandırmaktadır. NSS’e katıldıktan sonra 'TK2' kod adı ile görev almıştır. Yakın arkadaşı olan Kim Hyun-Joon ile profil uzmanı Choi Seung-Hee'ye (Kim Tae-Hee) aşık olur.

Kim Seung-Woo dizide diplomatik misyonlarda devlet başkanlarına eşlik etmekten ve korumaktan sorumlu Kuzey Koreli güvenlik ekibinin lideri olan Park Cheol-Yeong karakterini canlandırmaktadır. Macaristan’da Kuzey Kore Başkanı suikaste uğrar. Suikastçi Kim Hyun-Joon’u (Lee Byung-Hun), ekibiyle birlikte yakalamaya çalışır.

Kim So-Yeon dizide Kuzey Kore devlet başkanını, Macaristan seyahati sırasında korumakla görevli olan güvenlik ekibindeki Kuzeyli uzman olan Kim Sun-Hwa karakterini canlandırmaktadır. Kendisi, silah kullanma teknikleri ve zekâsıyla Kuzey Kore güvenlik güçlerindeki meslektaşlarının güvenini kazanmıştır. Kim Sun-Hwa, üstü olan Park Cheol-Yeong’a (Kim Seung-Woo) hayranlık duymaktadır. Macaristan’da Kuzey Kore devlet başkanına yapılan suikasttan sonra Kim Hyun-Joon’u (Lee Byung-Hun) yakalamak için peşine düşer. Kim Hyun-Joon’u yakalamaya çalışırken, Kim Hyun-Joon’un kendisine gösterdiği merhamet nedeniyle ona aşık olur.

T.O.P dizide, gizemli bir suikastçı olan Vick karakterini canlandırmaktadır. Gizemli bir terör örgütü olan IRIS için çalışmaktadır. Vick, Kore kökenli görünmesine rağmen, nereli olduğu bilinmiyor. Kendisi, hem İngilizce hem de Korece’yi akıcı bir şekilde konuşmaktadır. Genellikle siyasi hedefleri olan kişileri ortadan kaldırmak ve üst düzey bilgileri toplayıp IRIS’e yollamak ve bilgi toplayıp hassas bilgileri yok etmekle sorumludur.

Kim Young-Chul dizide NSS örgütünün lideri olan Baek San karakterini canlandırmaktadır. Güney Kore devlet başkanı ile işbirliği yapıp ülke menfaatleri doğrultusunda hareket etmekle görevlidir. Ancak gizliden IRIS terör örgütünün planlarını yürütmektedir.

Yoon Je-Moon dizide NSS’teki ikinci lideri olan Park Sang-Hyeon karakterini canlandırmaktadır. Choi Seung-Hee (Kim Tae-Hee) ile profilleme işlerinde uzmandır. NSS lideri Baek San (Kim Young-Chul) ile fikir ayrılığına düşecektir.

 

Dizi ile İlgili Notlar:

1- Dizi, Güney Kore başta olmak üzere Macaristan, Japonya, Çin ve ABD’de çekilmiştir.
2- Bu dizinin bütçesi yaklaşık olarak 20 milyon dolardır.
3- Bu dizinin 1999 yılında çekilen Shiri filminden esinlenerek çekildiği söylenmektedir.
4- Dizi, Güney Kore’de yüksek reyting alınca dizinin ikinci sezonunun çekilmesi kararlaştırılmış ve ikinci sezona Lee Byung Hun’un başka projelere taahhütleri olduğu için katılmamıştır.
5- Ayrıca dizi, Japonya, Hong Kong, Tayvan, Polonya, Bulgaristan, Botsvana, Hindistan, Brezilya, Tayland, Filipinler ve Vietnam’a satılmıştır.

 

Ödülleri:

2010 3. Kore Drama Ödülleri: En İyi Yapımcı Ödülü (Jung Tae-Won)
2010 46. Baeksang Sanat Ödülleri: En İyi TV Drama

 

Bölüm Reytingleri:

 

Resmi Web Sitesi: www.kbs.co.kr/drama/iris/index.html

 

FRAGMANI | DİZİNİN MÜZİKLERİ

 

Fragman

 

 

Kaynakları: asianwiki, en.wikipedia, koreandrama, wiki.d-addicts, mydramalist, daum