[YABANCI BASIN HABERİ] Yaşanmış Bir Hikaye'yi Anlatan "Ayla" Filmi, Türkiye'nin "Yabancı Dilde Oscar Adayı" Seçildi


Can Ulkay'ın yönetmenliğindeki "Ayla" filmi, Türkiye'yi yabancı dilde en iyi film dalında temsil etmesi için Oscar'a resmi aday olarak gösterildi. Kore Savaşı'ndaki bir kıdemli askerin gerçek öyküsüne dayanan "Ayla" filmi, 1950'deki savaşın arka planına dayanan karakterleri resmediyor ve onları bu yüzyılda tekrar buluşturuyor.


Film, yarı donmuş vaziyette ve ölümün eşiğinde bulduğu küçük bir kızı kurtarmak için kendi hayatını tehlikeye atan bir askerin (Süleyman Astsubay) hikayesini anlatıyor. Süleyman Astsubay, küçük kızı ordu üssünde kaçak tutuyor. İkisi birbirleriyle iletişim kuramıyor olmasına rağmen, ikisinin arasında güçlü bir bağ oluşuyor. Savaş sona erdiğinde (Kore Savaşı) ve asker (Süleyman Astsubay) eve dönmek zorunda kaldığında, kız çocuğundan vazgeçmeye dayanamıyor, ancak bir gün onunla yeniden buluşmasını umarak bir yetimhaneye teslim etmek zorunda kalıyor. İkili nihayet 60 yıl sonra yeniden bir araya geliyor.

Filmde Süleyman Astsubay'ın gençliğini İsmail Hacıoğlu, yaşlılığını ise Çetin Tekindor canlandırıyor. Oyuncu Kim Seol Ayla'nın küçüklüğünü canlandırırken, oyuncu Lee Kyung-Jin ise Ayla'nın gençlik ve yetişkinlik dönemini canlandırıyor. Filmde ayrıca Amerikalı aktör Eric Roberts da oynuyor.

"Ayla" filmini, Türkiye'yi yabancı dilde en iyi film dalında temsil etmesi için Türkiye'nin Sanatsal Etkinlikler Komisyonu (SEK) seçti. Türk film endüstrisi profesyonellerini ve ülkenin Kültür ve Turizm Bakanlığı görevlilerini içeren 17 kişilik komite, "Ayla" filmini, incelemeye sunulan 13 film havuzundan seçti.

"Ayla" filmi, Mustafa Uslu tarafından yerli yapım şirketi Dijital Sanatlar için çekildi ve filmin Türkiye'de 27 Ekim'de vizyona gireceği duyuruldu.

Türkiye, daha önce de Oscar'a en iyi yabancı dil film kategorisinde incelenmesi için filmler sunmuştu ancak henüz aday gösterilmemişti. Bunun yanı sıra 2014'te, Cannes Film Festivali'nde, Nuri Bilge Ceylan'ın yönetmenliğinde "Kış Uykusu" filmi büyük ödül olan Altın Palmiye Ödülü'nü almıştı.

2017 Akademi Ödülleri'nde (Oscar Ödülleri) gösterilen adaylar 23 Ocak 2018'de ilan edilecek. Oscar töreni ise 4 Mart 2018'de yapılacak.

 

Güney Kore Sineması ekibi olarak biz de "Ayla" ekibine, bu Oscar yolculuğunda başarılar diliyoruz.

 

Kaynak: (1)