Lee Jung Jae, “Squid Game” Para Ödülü ile Ne Yapabileceğini Konuştu!
  • rumi
  • 9-10-2021, 22:44
Squid Game” yıldızı Lee Jung Jae kısa süre önce programın cazibesi, başrol arkadaşlarıyla olan kimyası ve çok daha fazlası hakkındaki düşüncelerini paylaştı!

29 Eylül'de Lee Jung Jae, hit dizisi “Squid Game”i tartışmak için Star News ile çevrimiçi bir röportaja katıldı. Dizi, 45.6 milyar won (yaklaşık 341 milyon Türk Lirası) ödüllü gizemli bir hayatta kalma oyunu hakkındadır. 456 paraya aç katılımcı oyuna katılmayı başarır - yalnızca para ödülünden daha fazla tehlikeler olduğunu öğrenmek için. 

17 Eylül'de dünya çapında yayınlanmasının ardından, “Squid Game” hem yerel hem de küresel Netflix TV şovu sıralamasında ilk sırada yer alan ilk Kore draması ve aynı zamanda Birleşik Devletler'de “Bugünün En İyi 10'u”nda 1. Sırada yer alan ilk Kore draması oldu. Ek olarak, dizi dünya çapında 83 ülkede ilk 3 sıralamasını korumuştur.

Lee Jung Jae, işsizlik, boşanma, kumar ve borç nedeniyle zor bir duruma düşen Sung Ki Hoon rolünü oynuyor. Kendi ailesi tarafından bile pek sevilmemesine rağmen umudunu ve insanlık duygusunu kaybetmeyen birisidir.

Lee Jung Jae sosyal medyayı kullanmasa da “Squid Game”in popülaritesini kesinlikle başka yollarla hissettiğini paylaştı. “Gözlerimle gördüğümü söylemeli miyim? Sosyal medyayı pasif kullanan birisiyim. Fakat popülerliği hissedebiliyorum. Birçok kişinin fotoğraf yüklediğini gördüm. Ayrıca ekipteki oyuncular da sosyal medyaya fotoğraf yüklüyorlar. Daha bu sabah bile, 'Beraber olduğumuz bu fotoğrafı yükleyebilir miyim?' diye sorulduğunda, yüklemelerini söyledim."

“Meslektaşlarımdan tanıdıklarıma kadar bu aralar çok telefon ve mesaj alıyorum. Bir sürü tebrik mesajı alıyorum, bu yüzden minnettarım. 'Squid Game' izleyicilerinin yüklediği parodi videoları çok eğlenceli. Hatta bana 'Bu insanların bizden çok daha iyi fikirleri var' diye düşündüren insanlar var. Şu sıralar bir proje çektiğim için sık sık bakamıyorum ama sosyal medyaya göz atıyorum ve ne zaman dinlenmek için ara versem gülüyorum.”

Squid Game”i küresel başarıya neyin fırlattığını düşündüğü sorulduğunda, Lee Jung Jae, “Birçok benzersiz yön var. Korece içeriğin dışında bile, dizi muhtemelen çok benzersiz bir konsepttir. Senaryo, çeşitli yönlerin karmaşık bir birleşimini içeriyor. Bence çekimler ve karakterler de bu uyumun bir parçasıydı.”

(Röportaj spoiler içerebilir.)

Kartal gözlü izleyiciler oyuncunun dizide yemek yermiş gibi yaptığı, son zamanlarda viral olan bir sahne fark ettiler. Lee Jung Jae, “Bir yemek yeme sahnesini çektiğinizde, ilk çekimde gerçekten özenle yersiniz. Üçüncü ve dördüncü defada ise, karnınız doluyor ve işin kolayına kaçmaya başlıyorsunuz. Sanırım arkam kameraya dönük olduğu için ekranda görünmeyeceğimi düşündüm ve kolaya kaçmaya çalıştım. Yüzüm öne dönükken yemek yedim. Düzenleme sırasında da bunu kullandılar.” Gülerek ekledi, "Sanırım düzenlemeyi yaparken bile fark etmediler."


Serinin sonunda, Lee Jung Jae'nin karakteri eve döner ve cesurca saçlarını parlak kırmızıya boyar. Oyuncu bunun nedenini paylaşarak, “Senaryoda aslen kırmızı saç vardı. Yönetmenle neden kırmızı saçlı olması gerektiği hakkında konuştuğumu hatırlıyorum. Kırmızı saç, Ki Hoon yaşında ortalama bir erkeğin asla yapmayacağı bir renk. Bence belli bir sınırın ötesine geçtiğini gösterme çabasıydı.” Lee Jung Jae, “Kırmızı saçın beni başka iş yapamaz hale getireceği bir durumdaydım. Bu yüzden saçım boyalı değildi, sadece çok yakışan bir peruk taktım.”

Karakteri Ki Hoon'a nasıl benzediği sorulduğunda Lee Jung Jae, "Dürüst olmak gerekirse, yurtdışındaki insanların Sung Ki Hoon'un başkalarına yardım etme isteğini ve böylesine aşırı bir durumda başkalarına gerçekten yardım etmesini kendileriyle bağdaştırabilirler mi emin değilim. Ancak karakterin Korelilerin duygularını iyi yakaladığını düşünüyorum, bu yüzden senaryoyu okuduğumda garip bir şey olduğunu düşünmedim.”

Devam etti, “Ki Hoon'nun sıcak kalpli biri olduğunu düşünerek okudum. Anlamadığım için oynayamayacağımı hissettiğim hiçbir [karakterin] yönü yoktu. Bu nedenle, Sung Ki Hoon'un karakteri sevimli gibi görünüyordu. Bu bir TV şovu olmasına rağmen, Sung Ki Hoon'un kişiliğinin bir mesaja dönüştüğünü de düşünüyorum."

Lee Jung Jae ayrıca “Squid Game”i neden çekici bulduğuna dair kişisel düşüncelerini paylaştı, “Konsepti beğendim. Bu yetişkinler için bir hayatta kalma oyunu, ancak çocukluk oyunlarının içinde bir korku unsuru var. Türün hayatta kalma olduğunu söyleyebilirsiniz ama senaryo, yarışmacıların tüm acılarını ve sıkıntılarını ve neden buna [hayatta kalma oyunu] başvurmak zorunda kaldıklarını detaylandırıyor. Bu noktaları abartmamak için Bölüm 1'den itibaren senaryo yavaş yavaş, birer birer birikiyor ve sonunda duygusal ve etkili bir şekilde patlıyor. Bunun onu diğer hayatta kalma filmlerinden ayırdığını hissettim. Başından beri iyi olduğunu düşündüm.”

Set hakkında ışık tutmaya devam ederek ve şunları paylaştı: “Sette gerçekten geniş bir alana yerleştirilmiş devasa bir oyuncak bebek vardı ve 456 kişi 'Kırmızı Işık, Yeşil Işık' oynamak için gerçekten koşturuyordu. Halat çekme oyunu ve cam köprü bilgisayar grafiklerinden çok yardım aldı, ancak senaryoyu okuyarak derecesini tahmin etmemin hiçbir yolu yoktu. Bu nedenle, her filme gittiğimde setin nasıl düzenleneceğini çok merak ediyordum. Ne zaman oraya gitsek set o kadar iyi yapılırdı ki hepimiz çekimden önce fotoğraf çekmekle meşgul olurduk.”


Daha sonra Lee Jung Jae, birlikte rol aldığı Park Hae Soo ve Lee Byung Hun ile kimyası hakkında konuştu. Park Hae Soo, Sung Ki Hoon'un çocukluk arkadaşı Jo Sang Woo'yu canlandırdı. Lee Jung Jae, “[Park Hae Soo'nun] temeli tiyatro deneyimiyle çok güçlü olduğundan, karakterini çok derin bir şekilde yorumladı ve inşa etti. Derinlik kadar karaktere farklı açılardan da bakmaya çalıştı. Onun bir çok sevimli yanı var ve sette espriliydi. Sanırım onun ortamı neşelendiren kişi olduğunu söyleyebilirsin."

“Oyunculuk anlamında benimle en sonuna kadar giden arkadaşım olduğu için kimyamız iyiydi. O kadar iyi bir kişiliği var ki. Tüm mevsimleri birlikte yaşadık ve en sıcaktan en soğuk zamana kadar film çektik. Son sahneyi soğuk bir günde üzerimize yağmur yağarken çektik ve bence oyuncular ve ekip onun parlak kişiliği sayesinde tüm zor kısımların üstesinden gelebildi.”

Lee Byung Hun, oyunla ilgili tüm meseleleri denetleyen “Squid Game” ön adamı olarak rol aldı, ancak kimliği ancak dizinin sonunda ortaya çıktı. Lee Jung Jae, “Lee Byung Hun ve ben her zaman sadece 'Eninde sonunda birlikte çalışmalıyız', 'Bir ara yapalım' dedik. Oyunculuk çıkışlarımızdan beri yakınız. Hatta birkaç yıl aynı kurumdaydık. Dostluğumuz eşsizdir. Her nasılsa, [gerçekten birlikte çalışma] fırsatımız olmadı.”

"Yönetmen Hwang Dong Hyuk ile olan ilişkisi yüzünden mi bilmiyorum ama 'Squid Game'de özel bir rol aldı. Sadece bir sahne için karşılaştık. Bir 'Squid Game 2' olsaydı, açıkçası Lee Byung Hun ile çalışmak isterdim. 2. sezona çıkamasam bile başka bir projede birlikte çalışmak isterim.”

Squid Game”de verilen muazzam miktarda para ödülü göz önüne alındığında, oyuncuya bu tür bir ödülle ne yapacağı soruldu. “Ki Hoon 45.6 milyar won alsaydı farklı bir karar verebilirdi ama Lee Jung Jae aniden 45.6 milyar won alsaydı kesinlikle bağış yapardı.”


- Lee Jung Jae'nin gençliğini gören var mı? Peki görüp benim gibi vay be diyen var mı? XD Dizide oyunculuğu bence güzeldi. Bunu daha iyi anlamak için youtubeda çektiği röportajlara bir göz atın derim. Çünkü karakteri çok farklı Ki Hoon'dan.

Squid Game de beğenerek izlediğim, akıcı/kısa bir dizi izlemek isteyenlere de önereceğim bir dizi. Ama bana kalırsa hikayede açıklar fazlaydı ve daha önce bu tarzda diziler izleyip, mangalar okuduğum için senaryosu pek 'bismillah bu ne böyle!' dedirtmedi. Global başarısı için de, izleyicilerin çoğunun ilk Kore yapımı dizisi olduğu gerçeğini baz alırsak şaşırmadım. 


Peki siz ne düşünüyorsunuz dizi hakkında? Bu popülerliği hak ediyor mu yoksa balon gibi şişirildi mi?

kaynak (1) (2) (3