My Name Konusu, Oyuncuları ve Dizi Yorumu


MY NAME KONUSU

Dizi, babasının katilinden intikam almak için hayatını ve ismini bir kenara atan nefret dolu bir kadının etrafında dönüyor. Jiwoo babasının ölümüne tanık olduktan sonra onu öldüreni bulmak ve ne olursa olsun intikam almak için her şeyi yapmaya hazır bir şekilde babasının en yakın arkadaşı olan uyuşturucu çetesinin patronuna gider ve yardım ister. İşler bundan sonra değişir ve Jiwoo'nun hayatı çok farklı bir yöne doğru ilerler.

MY NAME OYUNCULARI


Dizide Han So-Hee, başrol kadın oyuncu olarak Jiwoo karakterine can veriyor. İntikam almak uğruna uyuşturucu kartelinin bir üyesi oluyor ve onların köstebeği olarak polisin arasına sızıyor. Böylece bir yandan babasının katilini ararken bir yandan da artık üyesi olduğu çeteye içerden yardım ediyor.


Park Hee-Soon dizide Kore'nin en büyük uyuşturucu çetesi Dongcheonpa’nın patronu Choi Moo-Jin olarak özel bir görünüm sergiliyor. En yakın arkadaşı öldürülünce, intikam ateşiyle tutuşan arkadaşının kızına yardım ediyor. Aynı zamanda intikam alabilmesi ve çeteye yardım edebilmesi için onu Oh Hye Jin ismiyle polisin arasına sızdırıyor. 


Ahn Bo-Hyun dizide narkotikte görev olan dedektif  Jeon Pil-Do karakterini canlandırıyor. Ji-Woo ile gizli bir görevin içindeyken karşılaşıyorlar ve Ji-Woo istemeden gizli görevi mahvediyor. Ama Pil-Do'nun ekibine terfi aldığında ortak oluyorlar ve birlikte çalışıyorlar. Böylece Pil-Do'nun dürüst kişiliği ile Ji-Woo'nun kalbini bir nebze de olsa yumuşattığına tanık oluyoruz. 


MY NAME YORUMU

*Spoiler içerir*

Mükemmel bir kadro, aksiyon dolu sahneler ve intikam dolu konusuyla harika bir dizi olarak My Name karşımıza çıkıyor. Her dizide olduğu gibi My Name'de de eksik kısımlar vardı tabii ki. Ancak uzun zamandır böylesine güçlü bir kadın başrole tanık olmak bu eksiklerin yerini benim için tamamıyla doldurdu.


İlk olarak zorbalığa uğrayan bir lise öğrencisi ve ardına takılan sivil polislerle dizi beni içine çekti. Neyse ki olaylar hızla gelişti ve hiç sıkmadan ilerledi. Üstelik dizinin en başında katilin kim olduğunu açıkça tahmin edebilmemize rağmen. Zaten babasının öldüğü andan, katili öldürdüğü ana kadar intikamdan gözleri kör olmuş Ji-Woo'yu izledik.

Bundan sonra babasının en yakın arkadaşı olarak bildiği çete patronuna gidip yardım istemesi, Choi Moo-Jin'in ise onu çete grubunun üyeleri arasına alıp eğitime tabii tutması oldukça merak uyandırıcıydı. Çünkü bu aksiyon dolu sahneler gelecekteki diğer aksiyonlu sahneler için kısa bir ön gösterim gibiydi. Ji-Woo'nun üyeler içinden sıyrılışını ve yükselişini görmek stresli ve heyecanlıydı. 


Dizi sonlara yaklaşırken katil tahmin ettiğimiz gibi Choi Moo-Jin çıkıyor. Bu kısımda pek şaşırdığım söylenemez. Beni asıl şaşırtan kısım babasının aslında bir polis olarak çeteye sızmış olmasıydı. Yani ihaneti sebebiyle Choi Moo-Jin onu öldürmüştü. Babasının polis olması benim için beklenmedikti. Ayrıca Choi Moo-Jin'in, ona ihanet eden adamın kızını tıpkı onun gibi köstebek olarak polisin arasına sokuşu gerçekten şeytanice bir hareketti. Ama ister istemez Ji-Woo'ya değer vermeye başladığında onu korumak ve öldürmek arasında gidip geldiğini gördük. 


Jo Pil-Do'nun ölmesi ise biraz beklenmedikti. Hatta baya beklenmedikti. Ji-Woo burada ona uzun zaman sonra yardım eden ve yanında olan bir insanı kaybetti. Böylece bir anlığına susan intikam ateşi tekrardan alevlendi. Bu beklenmedik sahne diziyi tekrar rayına sokmuş gibiydi. Ayrıca ikilinin birlikte oldukları son sahne çoğu kişi için abartıydı belki ama benim için değildi. Belki Kore dizileri için alışılmadık bir sahneydi. Ama Han So Hee'nin bir röportajında dediği gibi, "O sahne sevgi veya şefkatten ziyade, Ji-Woo'nun insan gibi hissettiği nadir anlardan biriydi." ki bence de öyleydi. Çünkü o anda camdan kendine bakışı cidden farklıydı. 


Bu süre boyunca Park Hee-Soon Choi Moo Jin olarak harika bir iş çıkardı. Tüm karizmatikliği ve kararlı duruşu ile sonuna kadar ilerledi. Ancak finalde bu kararlı duruşu bozuldu. Değer verdiği insanları birer birer kaybetmesi sonucu gerçekten delirecek bir noktaya geldiğinde Ji-Woo onu öldürmek için karşısına çıktı. Uzun süredir intikam alabilmesi için yetiştirdiği kadın karşısındaydı ve resmen onu kendisini öldürmesi için yetiştirmişti. Neredeyse bir canavara dönüşen Ji-Woo intikamını aldığında ise kafasındaki tüm sesler durmuş, her şey sakinleşmiş gibiydi. Beni asıl etkileyen kısım işte bu sahnelerdi.


Han Soo Hee oyunculuğu ile dizide resmen parlıyordu. Dövüş sahneleri olsun, intikam hırsından kendini kaybettiği sahneler olsun... Her şey için oldukça çalışılmış ve ter dökülmüştü. Her bir oyuncu dizi için kendini olabildiğince vermişti. Her biri ayrı ayrı parlıyordu. Belki senaryosu daha derin olabilirdi ya da ufak mantık hataları üzerinde daha çalışılabilirdi. Ama her şeye rağmen soluksuz izlediğim, değer görmesi gereken bir yapımdı. 


İnsanların susup bıçakların konuştuğu bu dizi benim için yılın unutulmaz dizilerinden bir tanesi oldu.
Sizin düşünceleriniz neler?