"Happiness" Neden Tipik Bir Zombi Dizisi Değil?

"Happiness" Neden Tipik Bir Zombi Dizisi Değil?


Uzun zamandır moda olan ve asla eskimeyen 'zombi' teması yıllardır filmlere, dizilere ve hatta kitaplara işlenmeye ve ilk günkü kadar da ilgi görmeye devam ediyor. Popüler film Train to Busan Kore zombi kıyamet şovları için trendi belirlediğinden bu yana Rampant (2018), Kingdom (2019) ve #Alive (2020) dahil olmak üzere benzer konsepte sahip birkaç Kore draması ve filmi izledik. Kıyamet sonrası hakkında mutlu bir şey olmamasına rağmen işte son yayımlanan dizi Happiness!

Happiness, özel bir polis ekibinin üyesi olan Yoon Sae-Bom ve akıllı ve dürüst bir dedektif olan Jung Yi-Hyun'un etrafında dönüyor. İkisi, bulaşıcı bir hastalığın patlak verdiği yeni inşa edilmiş bir daireye taşınıyor ve böylece korku ve güvensizlik içindeyken hayatta kalmaya çalışıyorlar.


Train To Busan harika sonuçlar elde ederken ve Kingdom eleştirel olarak beğeni toplarken, Happiness için engel çok yüksek gibi görünebilir. Ama işte diğer zombi kıyamet yapımlarından nasıl ayrıldığını inceleyelim.

Dizinin ilk iki bölümünü izledik ve göze çarpan konulara değinmek istedik. 

1. Virüsten hemen sonra başlayan yoğun bir aksiyona sahip değil.

Çoğu zombi kıyamet şovu, kaosun dünyayı hızla ele geçirmesi ve görünürde bir çıkış veya çözüm olmaması nedeniyle daha kasvetli bir hal alır. Ancak kuduz benzeri ilginç bir hastalıkla ilgili yoğun bir gizeme sahip Happiness için durum böyle ilerlemiyor. Bu nedenle dizi olabildiğince iyimser bir ton ile başlıyor ve diğer yapımlara oranla nispeten daha yavaş ilerliyor. Bu yavaşlık heyecan verici sahneler ile birleştiğinde devam etmenizi sağlamak için ekmek kırıntıları bırakıyor ve büyük resim arka planda sessizce ortaya çıkıyor.

Happiness ayrıca sınıf ayrımcılığı gibi konular üzerinde durarak diziye başka bir boyut kazandırıyor. Sae-bom ve Yi-hyun'un taşındıkları apartman aşağıya ve yukarıya doğru hiyerarşik bir yapıda ilerliyor. Bu düzen ilerde karşılaşacakları olayların temelini atıyor gibi görünüyor.


2. Zombi benzeri davranış, bir ilacın ciddi bir yan etkisi gibi görünüyor.

Zombi benzeri bir davranışa neden olan bu hastalık bulaşıcıdır ve ısırıklar ve çizikler yoluyla yayılabilir. Bununla birlikte, Yi-hyun'un araştırmalarından sonra, kanıtlar, belirli bir ilacın aşırı dozunun insanlarda bu olumsuz reaksiyona neden olduğunu gösteriyor gibi görünüyor. Bu, alıştığımız zombilere karmaşıklık katmanı ekliyor.

Merkezi Afet Önleminin bir parçası olan Yarbay Han Tae-seok (Jo Woo-jin), hastalık salgınının kontrol altına alınmasını denetliyordur. Ayrıca ortaya çıkardığı gizem dolu olayların ardında daha fazla şey biliyor gibi görünüyor. Herhangi bir şey varsa, Tae-seok büyük potansiyele sahip bir karakterdir - ya salgının arkasındaki beyin olabilir ya da Sae-bom ve Yi-hyun'a yardım edecek çok önemli biri olabilir. Ne olursa olsun gelecekteki gelişimi dört gözle beklenecek gibi.


3. Yakın gelecekte, koronavirüs gibi bulaşıcı hastalıkların yabancı olmadığı bir zamanda geçiyor.

Çoğu zombi kıyamet şovu distopik ve karanlık bir doğaya sahipken, Happiness bunu olabildiğince azalttı ve gerçekliği eve daha yakın bir şeye yöneltti. Hikaye, bulaşıcı hastalıkların yeni norm olduğu koronavirüs pandemisinden sonra gerçekleşiyor. Bir bakıma, sanki bu gerçekten olabilirmiş gibi hikayeyi daha gerçekçi ve ilişkilendirilebilir kılıyor.

Hikayenin şu ana kadar gelişme şekli, basit ve yüzeysel bir kıyamet draması olmayacakmış gibi hissettiriyor. Toplamda sadece 12 bölümle, her şeyin nasıl ilerleyeceğini merak ediyoruz.


Happiness her cuma ve cumartesi günü yayımlanıyor. Siz diziyi izliyor musunuz? Şahsen ben en çok Koronavirüse değinmelerini beğendim. Bence bu diziyi olabildiğince gerçekçi kılmış. Diziyi beğendiğimden dolayı biraz bölümlerin birikmesini bekleyeceğim :)

Kaynak (1)