"The Worst of Evi" Dizisi İncelemesi

"The Worst of Evi" Dizisi İnceleme

Diziyi yeni bitirdim ve nereden başlasam bilemiyorum. Uzun zamandır beklediğim bir yapım olan "The Worst of Evi", Ji Chang Wook'un sıradaki aksiyon dizisi olduğu için günleri saya saya beklediğim bir diziydi. Üstelik bu yolda ona son yılların hit ismi Wi Ha Joon'un eşlik edeceğini öğrenmem ile diziyi beklemem iki kat daha zorlaşmıştı. Bu tip durumlarda beklentimi yüksek tutmamam gerektiğini birçok Kore dizisi bana öğrettiği için beklentimi düşürmeye başladım. Tabi ne kadar düşürülebilirse o kadar.

İlk olarak dizinin konusuna ve oyuncularına bakalım:

Dizi, Kore'den Japonya'ya ve oradan Çin'e kadar uzanan bir uyuşturucu kaçakçılığı üçgenini çökertmek için Seul'de başlatılan bir soruşturmayı konu alan aksiyon dizisidir.

Ji Chang Wook dizide, soruşturma için kılık değiştiren bir polis memuru olan Kang Joon Mo'yu canlandırmaktadır. Mafya babası Jung Ki Chul'un güvenini kazanmak için kimliğini gizler ve Gangnam Alliance'a sızar.

Wi Ha Joon dizide, yükselen bir mafya babası olan Jung Ki Chul'u canlandırmaktadır. Kang Joon Mo'nun sızdığı suç örgütünün patronudur. Başarı söz konusu olduğunda gerekli her yola başvurur. Park Joon Mo ve Yoo Eui Jung'a hem güvenmekte hem de şüpheyle yaklaşmaktadır.

Im Se Mi dizide, hem Park Joon Mo'nun karısı hem de Jung Ki Chul'un ilk aşkı olan seçkin bir narkotik memuru Yoo Eui Jung'u canlandırıyor. Aynı zamanda soruşturmada görev alan başarılı bir polis memurudur.

BIBI dizide, Çin ilaç fabrikasının dağıtımında hayati bir rol oynayan Hae Ryun karakterini canlandırıyor. Hae Ryun, Jung Ki Chul'la bir anlaşma yapmak için Kore'ye gelir. Ancak Park Joon Mo ile karşılaştıktan sonra beklenmedik bir olaya neden olur.


Spoiler içerebilir*

Üç ülke arasındaki uyuşturucu ağını çökertmek için bir polis memuruna bel bağlamak ne kadar mantıklı diye sormak istiyorum öncelikle. Yani dizi hakkında öveceğim ne kadar çok şey varsa senaryo konusunda da yerebileceğim bir o kadar şey var. Bu yüzden biraz acımasız olabilirim.

Öncelikle konu bir polis memurunu gangsterlerin arasına ajan olarak sokması bakımından bilinmedik bir olay değildi. Bu olayın bize sunacağı aksiyonu da tahmin etmiştim ve bu aksiyonu düşündükçe -deyim yerindeyse- ağzım sulanmıştı. Aksiyon sahnelerini sevdiğim kadar bu sahnelerde Ji Chang Wook'un olacağı düşüncesi beni mutlu etmişti. Zaten öyle de oldu. Ji Chang Wook harika bir iş çıkardı ve kulak ısırma sahnesine kadar tüm aksiyonu iliklerime kadar hisettirdi. Tabi dizideki tüm övgülerin Ji Chang Wook'a ya da Wi Ha Joon'a gitmesi haksızlık olur. İlk rol deneyimi olmasına rağmen BIBI harika bir iş çıkardı. Başrol kadının popüler bir oyuncu olmamasına sevinmiştim. Eğer çok popüler olsaydı Wi Ha Joon ve Ji Chang Wook'un karizmasını gölgeleyebilirdi. Çünkü dizi boyunca en sevdiğim sahneler ikisinin yer aldığı tüm sahnelerdi. Bu anlamda Im Se Mi rol için iyi bir seçimdi bana göre. Beğenmeyen birkaç kişi gördüğümden dolayı da bu konuya çok fazla değinmek istemiyorum :)

Ayrıca diğer yardımcı oyuncularda harika seçilmişti. Rolüne uymadığını düşündüğüm tek bir kişi yoktu ve herkes rolünün hakkını fazlasıyla vermişti. Ortam, sahneler, dekorlar... Hepsi harikaydı.

Eleştiri yapacağım tek yer ise senaryo olacak. Gel gelelim az önce sorduğum o soruya:  Üç ülke arasındaki uyuşturucu ağını çökertmek için bir polis memuruna bel bağlamak ne kadar mantıklı? Evet kocaman bir uyuşturucu ağı var. Çinden Koreye ve oradan Japonyaya ulaşan bir örgütten bahsediyoruz. Ancak üç ülkenin kaderi de polis memuru Kang Joon Mo'ya bağlı. Üç kişi oturup konuşuyorlar "Biz bu işi kime yaptırabiliriz?" sonra Kang Joon Mo rütbe yükseltirim diye ortaya atlıyor. Bu da yetmezmiş gibi tüm süreci iki polis memuru yönetiyor. Kang Joon Mo arkasındaki iki polise güvenirken bu sefer karısı işe dahil oluyor ve her şey arap saçına dönüyor.


Kang Joon Mo'nun eşinin olaya dahil olması diziye bir renk kattı, bu doğru. Yani ilk yedi bölüm boyunca ilişkilerini, gangsterlerin hayatlarını ve dövüş sahnelerini izlemek çok güzeldi. Ama bu dizi de bana göre ilk yedi bölüm lanetini kıramadı ve o döngüye girdi. Bir zaman sonra neden eşinin orada olduğunu ve ilk yedi bölümde inandığım aşklarının aslında ne kadar basit olduğunu anladım. Birbirlerine destek veren bir çift görmeyi çok istedim. Ama olay hiç beklemediğim yerlere gitti ve ayrılıkla sonuçlandı. Ve nedense dizide en çok BIBI'nin karakteri olan Hae Ryun'u sevdim. İlk başta kendinden nefret ettiren bu karakter nasıl sıradan bir insan olduğunu göstererek ekranlara veda etti. Bu yüzden benim için özel bir karakter olarak yerini aldı. Ayrıca bu karakter Kang Joon Mo için de özel biri oldu.

Birde şu polis (kilolu olan) olaylara dahil olduğunda gerçekten delirdim diyebilirim. Hiç olmayacak anlarda olaylara dahil oluyordu ve bana göre gereksiz bir heyecan yaratıyordu. Bu heyecan o kadar gereksizdi ki canımı sıkmaktan öteye geçemedi. Ayrıca soruşturmayı mahvetmemesi için bir polisi kontrol altına nasıl alamadılar merak ediyorum. Gangsterlerin arasına polisi sokmak kolay ancak başka bir polis memurunu olaya dahil olmadan kenara çekmek çok zordu. Üstelik o adamın amacını hiçbir zaman anlayamadım. Amacı polislik yapmak mıydı yoksa gangsterlik miydi? Bana göre bu kısımlar çok anlamsızdı.

Final bölümüne gelirsek. Ben finali beğendim. Çünkü diziye yakışır bir final oldu. Kang Joon Moo'nun (Ji Chang Wook) sırf terfi almak için yaptıklarından sonra güle oynaya tebrikler içerisinde kademe yükselişini izlemek saçma olurdu. Kazanmak uğruna kaybettiklerini çok güzel bir şekilde gösterdiler. Üstelik gangsterlerin arasında dura dura nasıl onlara benzediği ve psikolojisinin ne kadar kötü etkilendiğine de final bölümünde kare kare değinmeleri çok hoşuma gitti. 

Kısacası böyle bir oyuncu kadrosuna sahip olan diziyi izlemek için düşünmeye gerek yok. Ayrıca dizi vaadettiği aksiyonu sunuyor. Ama insan daha iyisi olabilirdi diye düşünmeden edemiyor. Kısa ve öz olmasını, mantık hataları olan bir senaryoya tercih ederdim. Bana göre senaryo üzerinde biraz daha çalışsalardı en unutulmaz dizilerin arasına çok rahatlıkla girebilirdi. 

Bu ikiliyi bir daha ne zaman görebilirim bilmiyorum ama bu yürüyüşleri benim için en havalı sahnelerden biri olarak kalacak. Zaten dizinin yarısını havalarından ötürü izledim:)

-