İkinci Erkek Başrol Sendromu: "Neden Diğer Adam Değil?"
  • ela
  • 25-08-2015, 00:18

Emin dizi izlerken asıl adamla ikinci adam arasında ikilemde kaldığınız, kendinizi ikinci adamı savunurken bulduğunuz, başroldeki kızın neden diğer adamı seçmediğini düşündüğünüz zamanlar olmuştur. Eğer kendinizi bu durumda bulduysanız işte İkinci Erkek Başrol Sendromuna tutuldunuz demektir.

Romantik türündeki dizilerinin vazgeçilmez aşk üçgenlerinde izleyicinin kalbi her zaman asıl adamda olmaz. Bazen diğer adam başrol kızın kalbini çalamasa bile izleyicinin kalbini çalmayı başarır. Peki İkinci Erkek Başrol Sendromuna tutulmamızı sağlayan o meşhur diğer adam karakterinin başlıca özellikleri neler? İlk olarak genellikle kızı ilk önce diğer adam tanır ve ona hataları ile aşık olur. Kızı, herkesin düşlediği gibi tertemiz, hiçbir karşılık beklemeden sever. Asıl adam genellikle züppe ve kıza karşı kaba olur buna karşın diğer adam kızı koruyup kollar, mutlu gününde de kötü gününde de yanında olur, asıl adam kızın kalbini kırıp üzünce kızı teselli eden diğer adam olur, kısaca ne olursa olsun kızın yanında olur. İçimizin gittiği yere gelirsek ise diğer adam kız tarafından reddedilse bile, artık kendisini sevmesinin imkansız olduğunu anlasa bile kızı öyle bırakıp gitmez yine yanında olur, mutlu olmasını ister, gerekirse arkadaşı olarak kalır. Üstüne üstlük kız asıl adamla bir araya gelemiyorsa onların bir araya gelmesine yardımcı olur.

Çoğu kişinin İkinci Erkek Başrol Sendromunun yaşadığı popüler diziler ile örnek verecek olursak başta Jung Yong-Hwa'nın rol aldığı ve aşkta onun kazanmasını istediğimiz iki diziden başlamak isterim. "You Are Beautiful" ve "Marry Him If You Dare"...

Jung Yong-Hwa, "You Are Beautiful" dizisinde Kang Shin-Woo karakterini canlandırmıştı. Kang Shin-Woo, Go Mi-Nam'ın (Park Shin-Hye) erkek kılığına girmiş bir kadın olduğunu anlar anlamaz ona aşık olur. Ancak, Kang Shin-Woo'nun tüm çabalarına rağmen Go Mi-Nam sonunda sürekli didiştiği ve anlaşamadığı Hwang Tae-Kyung'u (Jang Keun-Suk) seçer.

Jung Yong-Hwa, "Marry Him If You Dare" dizisinde ise Park Se-Joo karakterini canlandırmıştı. Park Se-Joo, boğulmaktan kurtardığı Na Mi-Rae'ye (Yoon Eun-Hye) aşık olup her zaman onun yanında olmuştur. Ancak, Na Mi-Rae en sonunda kendisine kaba davranan Kim Shin'i (Lee Dong-Gun) seçmiştir.


Ji Chang-Wook, "Empress Ki" dizisinde canlandırdığı İmparator Huizong karakteri ile birçoğumuzun, benimde olmak üzere, kalbimizi ele geçirdi. Ama ne var ki, Ki Sung-Nyang'ın (Ha Ji-Won) kalbini ele geçiremedi. O, Ki Sung-Nyang'ın başka birini sevdiğini bile bile onu ölene kadar sevdi. Hatta onu korumak için öldü bile diyebiliriz.


"Emergency Man and Woman" dizisinde asıl adam olan Oh Chang-Min'in (Choi Jin-Hyuk) onca hatasına rağmen Oh Jin-Hee'nin (Song Ji-Hyo) hem öğretmeni hem de koruyucusu olan Kook Cheon-Soo'nun (Lee Pil-Mo) aşkı karşılıksız kalmış ve diğer adam olmuştur.


"Sungkyunkwan Scandal" dizisinde, Moon Jae-Sin'de (Yoo Ah-In) Kim Yong-Hee'nin (Park Min-Young) sırrını keşfetmiş ve bunu üzerine onu her zaman korumuştur.


"To The Beautiful You" dizisinde Lee Hyun-Woo'nun canlandırdığı Cha Eun-Gyeol karakteri, Goo Joo-Hee'nin (Sulli) kalbini çalmak için gay olarak bilinmeye bile razı olmuş ve sadece arkadaş olarak bile olsa yanında olmayı istemiştir. Sevimliliği ile hepimizin kalbini çalmıştır.


Sevimliliği ve sempatikliği ile kalbimizi çalan bir başkası ise "Who Are You - School 2015" dizisinde Yook Sung-Jae'nin canlandırdığı karakter Gong Tae-Kwang'tır. Lee Eun-Bi'yi (Kim So-Hyun) ilk asıl adam olan Han Yi-An'dan (Nam Ju-Hyuk) önce tanımış ve aşık olmuştur. Lee Eun-Bi'nin sırrını öğrendiğinde ona en büyük desteği vermiştir. Kang So-Young'dan (Jo Soo-Hyang) onu korumuştur.


Bazen de bu nedenlerden hiçbirini bulamadan İkinci Erkek Sendromu yaşarız. Örneğin ben "My Lovely Girl" dizisinde Rain ve Krystal'i yakıştıramadığımdan dolayı mıdır nedir L'in aşkta kazanan taraf olmasını istedim.


Tabi dizide aşkta kazanamayıp ama gerçek hayatta kalpleri çalanlarda olmadı değil. Örneğin Kim Bum "Jung-Yi, Goddess of Fire" dizisinde canlandırdığı Kim Tae-Do karakteri ile Moon Geun-Young'ın canlandırdığı Yoo-Jung'un kalbini çalamamış olsa da gerçek hayatta "Jung-Yi, Goddess of Fire" dizisinin çekimleri bittikten sonra Kim Bum ile Moon Geun-Young çıkmışlardır.


İkinci Erkek Başrol Sendromuna tutulanların en büyük teselli edicisi ise diğer adamların bir sonraki dizilerinde asıl adam olarak karşılarımıza çıkmasıdır.

Benim tam anlamıyla İkinci Erkek Başrol Sendromuna tutulduğum karakterler; "Empress Ki" dizisi ile İmparator Huizong (Ji Chang-Wook) ve "Who Are You - School 2015" dizisi ile Gong Tae-Kwang (Yook Sung-Jae).

Peki ya siz hangi karakterler ile İkinci Erkek Başrol Sendromuna tutuldunuz?