Kore Dizilerinin Olmazsa Olmazları
  • ela
  • 12-10-2015, 16:36

Kore dizilerinin olmazsa olmazları, mutlaka her dizide karşılaştığımız artık klişeleşmiş karakterleri ve davranış biçimleri vardır. Bu klişeler bizi Kore dizisini sevdiren önemli unsurudur. Bunlar bize keyif veren, bizleri gülümseten ve şaşırtan olmazsa olmazlardır.

İşte Kore dizilerinin olmazsa olmazları:

Dizinin türü ne olursa olsun ister aksiyon, ister romantik, isterse dram mutlaka biri sırtta taşınır. Ya ayağını incitmiştir yürümekte zorlanıyordur ya hastadır ya da içki fazla kaçırılmıştır... Erkek kızı olsun kız erkeği olsun mutlaka biri birini sırtında taşır. Tabi biz bunu genellikle erkek kızı sırtında taşırken görürüz.

Neredeyse her dizide gördüğümüz karşı cinsin koluna yapışma sahnesi vardır. Genellikle bu sahneler kız ve erkeğin tartışmasından sonra yaşanır. Ya erkek gitmeye kalkışır ve kız onun koluna iki eli ile yapışarak gitme der eğer kız gitmeye kalkışsa erkek onun kolundan tutup kendisine doğru çekerek sarılır ya da erkek kızın koluna yapışır ve onu sürükler.

Telefonlarına birbirinin numarasını kaydederlerken isimlerine onun hakkında ne düşünüyorlarsa o şekilde kaydederler. Tabi mutlaka o isim tekrardan değiştirilir. Örneğin, "Second Time Twenty Years Old" dizisinde Ha No-Ra (Choi Ji-Woo), Cha Hyun-Seok (Lee Sang-Yoon) ona kötü davrandığı ilk zamanlarda "kötü adam" diye kaydetmiştir. Aynı şekilde "Lovers of Music" dizisinde Choi Choon-Hee (Jung Eun-Ji) Jang Joon-Hyun'u (Ji Hyun-Woo) için onu telefonuna "kötü adam" diye kaydederken Jang Joon-Hyun Choi Choon-Hee'yi "çılgın madalyalı kız" olarak kaydetti. Tabi daha sonra "kötü adam" önce Jang Joon-Hyun'un sayesinde "güzel çocuk" oldu sonra bu isim "yakışıklı pislik" olarak değiştirildi.

Dizide, eğer bir kız karakter erkek kılığına girmiş ise mutlaka çevresinde birkaç yakışıklı erkek karakter bulunur. Kızın erkek kılığına girdiğinden habersiz olan bu erkekler kıza karşı ilgi duymaya başlar. Ancak aslında onun bir kız olduğunu ilk fark eden erkek karakter onu kaybetmeye mahkumdur.

Dizinin sonlarına doğru birbirini seven çift ayrılmak zorunda kalırsa aradan bir iki yıl geçtikten sonra bu çift mutlaka tekrar bir araya gelir.

Birbirlerine samimi sevgilerini göstermek için arkadan sarılırlar.

Zengin ve kendini beğenmiş erkek karakterler çoğunlukla fakir, paspal, erkeksi ve dobra kadınlara aşık olur.

Eğer bir kız karakterinin en yakın arkadaşı bir erkekse, bu erkek karakter aslında içten içe yıllardır kızı seviyordur.

Kız karakter yağmur yağarken dışarı çıkıp ıslanırsa kesinlikle hasta olur ve sonra erkek karakter kızın başucunda soğuk kompres yaparak ateşini düşürmeye çalışır.

Erkek kardeşler hep sorumsuz, tembel aylağın tekidir ve ablasının/abisinin yanında tam bir asalak gibi yaşar.

Aşırı derecede çalışan karakterin mutlaka burnu kanar.

İki kişi gizli bir mesele hakkında konuşuyorlarsa, kapı aralık bırakılır ve üçüncü kişi mutlaka bu konuşmaya kulak misafiri olur.

Fakirler asla aynı kıyafeti ikinci kez giymez.

Birini araba çarpmasından kurtarmak isteyen karakter onu yoldan iter ve sonra arabanın çarpmasını bekler.

Uçaktan inen karakterler, mutlaka güneş gözlüğü takar.

Arabalar ancak kimsenin olmadığı, bir tek arabanın bile geçmediği yolda, dağ başında bozulur veya benzini biter.

Bir adam tek başına 6 gangsteri birden dövebilir.

Mutlaka bir aşk üçgeni yaşanır. Bu aşk üçgeninde kız asla iyi oğlanı seçmez tam tersine aksi, ukala, kendini beğenmiş oğlanı seçer.

Mutlaka ama mutlaka dizide şirket sahibi veya bir şirketin varisi olan birisi vardır. Tabi bu zengin kişi mutlaka fakir birine aşık olur.

Kötü karakterlerin çoğu insafa gelir, yaptıklarını telafi etmeye çalışır. İnsafa gelmezse kendini öldürtecek işlere kalkışır.

Başroldeki kız genelde hayvan gibi yemek yer ve erkek karakter bunu sevimli bulur.

Peki sizin Kore dizilerindeki olmazsa olmazınız nedir?