Kore Kanallarının Birbirleri İle Olan Dizi Savaşı
  • ela
  • 11-06-2016, 10:28


Dram, romantik, komedi, aksiyon… Bunlar hemen hemen her dizide karşımıza çıkan dizi türleridir. Bu saydığım türdeki diziler farklı kanallarda, farklı diziler olarak aynı zaman diliminde yayımlanabilir. Bu yüzden dizilerdeki bu zaman çakışması garipsenecek bir şey değil.

Birde vampir, Alzheimer, hayalet görebilme, medikal, kişilik bozukluğu vb. gibi dizi türlerinin, öğelerinin, ana temalarının nadiren dizilere konu olduklarını görürüz. Ancak bu saydığım öğelerden birisinin farklı kanallarda, farklı diziler olarak aynı zamanda yayımlanmasını tuhaf buluyorum. Tam olarak aynı zaman diliminde yayımlanmasalar bile en azından diğer dizi bitmeden diğer kanal aynı öğeyi barındıran diziyi yayımlamaya başlıyor. O tür, o öğe, o ana tema o zamanın modası gibi… ya da kanallar birbiri ile anlaşmış gibi… ya da birbirlerine nispet yapar gibi… İşte bu yüzden ben buna kanalların birbirleri ile olan dizi savaşı diyorum.

Bu tip savaşlara örnek olarak birkaç dizi vermek istiyorum.

 

"The Master's Sun" & "Who Are You" (Hayaletleri Görebiliyorum)

"The Master's Sun" dizisi, hayaletleri göreme yeteneğine sahip Kong-Sil’in (Kong Hyo-Jin) etrafında dönmektedir. Kong-Sil geçirdiği bir kaza sonrasında uzun süre komada kalır ve uyandığında ise hayaletleri görmeye başlar. Her yer de ve birden karşısına çıkan hayaletler yüzünden normal bir hayat yaşayamayan Kong-Sil bir gün karşılaştığı Joong-Won (So Ji-Sub) adında bir adama dokunduğunda hayaletlerin ortadan kaybolduğunu fark eder. Artık Joong-Won’un peşini bırakmaz.

"Who Are You" dizisinin konusu, Dedektif Shi-On (So Yi-Hyun) diğer insanların göremediği şeyleri görebilmektedir. O, iyi yüreği ile, haksızlığa uğramış ve karmaşık hikayelere sahip hayaletlere yardım etmeye çalışır. Bu arada, Dedektif Shi On'un ortağı, Dedektif Gun Woo (Taecyeon) ona başta inanmasa da sonraları onun hayaletleri gördüğüne inanır. İki dedektif kayıp & arama merkezine bağlı vakaları çözmeye başlar.

Bu iki diziyi örnek göstermemdeki ilk neden hayaletleri görebilme yeteneğine sahip ana karakterler. Rastlantıya bakın ki bu farklı dizilerdeki iki karakterde uzun süre komada, bilinçsizce yattıktan sonra hayaletleri görme yeteneğine kavuşuyor. Yani dizinin birinde bu yeteneğe doğuştan sahip olmuşta değil. Bu öğelerin iki farklı dizide işlenmesi normal ama daha biri bitmeden diğer dizinin başlaması işi tuhaflaştırıyor.

"Who Are You" dizisi, tvN ekranlarında 29 Temmuz 2013 - 17 Eylül 2013tarihleri arasında Pazartesi & Salı günleri yayımlandı."The Master's Sun" dizisi ise SBS ekranlarında 7 Ağustos 2013 - 26 Eylül 2013 tarihleri arasında Çarşamba & Perşembe günleri yayımlandı.

 

"Kill Me, Heal Me" & "Hyde Jekyll, Me" (Çok kişilikli insanlar)

"Kill Me, Heal Me" dizisi, zengin bir aileden gelen 7 kişilikli bir adam (Ji Sung) ile doktorluğunun ilk yılında olan bir kadının (Hwang Jung-Eum) arasındaki aşk hikâyesini anlatmaktadır.

"Hyde Jekyll, Me" dizisinin konusu, Koo Seo-Jin (Hyun Bin) iki farklı kişiliğe sahip bir adamdır. O, Wonderland adlı bir lunaparkın müdürü olarak çalışmaktadır.Onun kişiliklerinden biri Jekyll'dir. Jekyll (Koo Seo-Jin), soğuk bir kişiliğe sahiptir. Onun diğer kişiliği ise Hyde(Robin)'dur. Hyde, tatlı ve masum bir kişiliğe sahiptir. Jang Ha-Na (Han Ji-Min) ise Wonderland'ta bulunan bir sirkin yöneticisi ve oyuncusu olarak çalışmaktadır. Koo Seo-Jin sirki Wonderland'tan çıkarmaya çalışır ve Jang Ha-Na sirkin kalabilmesi için sirki yedinden düzenler. Bu süreçte Jang Ha-Na, Koo Seo-Jin'e aşık olur.

Konuları okuyunca her iki dizinin konusundaki ana karakterin birden fazla kişiliğe bürünmesi dikkatlerden kaçmıyor ve tabi başrol kadın oyuncumuz bu kişiye âşık oluyor.

Gelelim her iki dizisinin kanalına ve yayın tarihlerine Kill Me, Heal Me" dizisi MBC ekranlarında 7 Ocak 2015 - 12 Mart 2015 tarihleri arasında Çarşamba & Perşembe günleri yayımlandı. "Hyde Jekyll, Me" dizisi ise SBS ekranlarında 21 Ocak 2015 - 26 Mart 2015 tarihleri arasında (gene tesadüfe bakın ki) Çarşamba & Perşembe günleri yayımlandı.

 

"Blood" & "Orange Marmalade"& "Scholar Who Walks the Night" (Vampirler Âlemi)

"Blood" dizisi, Ülkenin en iyi kanser hastanesi olan Tae Min Kanser Hastanesinde doktor olarak çalışan bir vampiri (Ahn Jae-Hyeon) ve iyi-kötünün arasında kalmış ölümsüz bir aşkın savaşını anlatmaktadır.

"Orange Marmalade" dizisinde, insanların arasında hayatta kalmak için mücadele veren vampirlerin hayatları anlatılmaktadır.

"Scholar Who Walks the Night" dizisinin konusu, Bir komplo sonucunda vatana ihanet ile suçlanan üst sınıf bir ailenin genç kızı (Lee Yoo-Bi) erkek gibi giyinerek kitap satmaya gider. O gece yürüyüş yapan yakışıklı bir alimle (Lee Jun-Ki) karşılaşır. Ancak âlim aslında bir vampirdir.

Saydığım üç dizinin konularındaki tek benzerlik vampir öğesinin yer almasıdır. "Blood" dizisi KBS2 ekranlarında 16 Şubat 2015 - 21 Nisan 2015 tarihleri arasında Pazartesi & Salı günleri, "Orange Marmalade" dizisi yine KBS2 ekranlarında 15 Mayıs 2015 - 24 Temmuz 2015 tarihleri arasında Cuma günleri yayımlandı. "Scholar Who Walks the Night" dizisi ise MBC ekranlarında 8 Temmuz 2015 - 10 Eylül 2015 tarihleri arasında Çarşamba & Perşembe günleri yayımlandı.

Yani, demem o ki, o sıralar bir daha vampirleri içeren bir dizi görmek istemeyecek kadar vampirlere doymuştum.

 

"Remember – War of the Son" & "Memory" (Sonuç: Avukatların Alzheimer olma riski yüksek)

"Remember – War of the Son" dizisinin konusu, Woo-Bin (Yoo Seung-Ho), kişinin geçmişine yönelik olaylar ve deneyimleri, normal insanlardan çok daha fazla hatta hayatının çoğunluğunu kapsayacak derecede hatırlamasına neden olan hipertimestik sendromundan muzdariptir ve babasının (Jeon Kwang-Leol) suçsuzluğunu kanıtlamak için bir avukat olmuştur. Babasının suçsuzluğunu kanıtlamak için mücadele ederken Alzheimer nedeniyle yavaş yavaş hafızasını kaybetmeye başlar.

"Memory" dizisi, Park Tae-Suk (Lee Sung-Min) adındaki bir avukata Alzheimer teşhisi konduktan sonra sevdikleri için verdiği mücadeleyi anlatmaktadır.

Her iki dizinin konusundaki ortak nokta ana karakterlerin Alzheimer olması ve hatta her iki ana karakterin avukat olmasıdır.

"Remember – War of the Son" dizisi, SBS ekranlarında 9 Aralık 2015 - 18 Şubat 2016 tarihleri arasında Çarşamba & Perşembe günleri yayımlandı. Aradan çok zaman geçmedi ki "Memory" dizisi, 18 Mart 2016 - 7 Mayıs 2016 tarihleri arasında Cuma & Cumartesi günleri yayımlandı.

 

"Doctors" & "Beautiful Mind" (Beyaz önlüklere doyacağız)

"Doctors" dizisi, birçok zorluğun üstesinden gelerek doktor olmayı başaran Hye-Jung’un (Park Shin-Hye) etrafında dönmektedir.

"Beautiful Mind" dizisinin konusu, Lee Young-O (Jang Hyuk), merhametsiz bir beyin cerrahıdır. Bir gün, tuhaf bir hastanın ölümüne tanıklık eder ve hastalarının garip bir şekilde ölmeye başladığını görür. Tüm bunlar olurken hiç beklemediği bir anda birisine âşık olur ve yavaş yavaş daha iyi bir insan olmaya başlar.

Her iki dizisinin konusundaki benzerlik doktorlarla ilgili olması ama ne doktoru, nörocerrahi doktoru (Beyin ve sinir cerrahisi). Yani, her iki dizide sıkça nörocerrahi konusunda bilgi edinecekmişiz gibi görünüyor.

Gelelim zurnanın zırt dediği yere her iki dizide aynı gün aynı zaman diliminde ve hatta aynı saatte yayımlanmaya başlayacak. "Doctors" dizisi SBS ekranlarında, "Beautiful Mind" dizisi ise KBS2 ekranlarında 20 Haziran 2016 tarihinde Pazartesi & Salı günleri 21:55’te (Güney Kore saati ile) yayımlanacak. Yılın en büyük savaşı…

 

Bilmiyorum, bu konuyu ben mi bu kadar abartıyorum?

Peki, siz bu tesadüfler hakkında ne düşünüyorsunuz? Sizinde eklemek istediğiniz bu tür tesadüfler (her ne kadar tesadüf diye bir şeyin olduğuna inanmasam da) var mı?