Asla Bitti Deme: W ‘TWO WORLDS’
  • Bensu
  • 12-01-2017, 14:40

 

W, izlerken bir dünyadan diğerine sürüklendiğiniz, bırakın dikkatinizin dağılmasını, her dakikasında nefesinizin kesilip gözlerinize inanamayacağınız 2016’nın en çok konuşulan dizilerinden biri. İzleyenler ne demek istediğimi anlamışlardır. İzlemeyenlerin de meraklarını körükleyecek bir yolculuğa çıkalım mı birlikte? Yazarken bile işin içinden nasıl çıkacağımı düşünüyorum. Ama hadi başlayalım.
Gerçek dünyayla sanal dünyayı birbiriyle harmanlayan ve birbirine bir pamuk ipliği ile tutturan senaryosu ile W dikkatleri üzerine çekmeyi başarıyor daha ilk bölümlerden. Kendine bağlama konusunda da o kadar uzman ki, başlamadan önce aklınızdaki bütün yapımları izlemiş olun çünkü W varken başka bir şeye dikkatinizi veremeyebilirsiniz.

Özellikle belirtmeliyim ki dizide webtoon çizgileri gerçek dünyaya çok iyi adapte edilmiş ve kitaptan dünyamıza geçerken sanki siz yaşıyormuşsunuz gibi gerçekçi hissettiriyor. Ayrıca paralel zaman fikri de çok ayrıntılı düşünülmüş. Farklı zaman dilimlerinde yaşayan biri kitap karakteri diğeri insan birbirine aşık olabilir mi? Sorusunu defalarca kendinize sormak zorunda kalıyorsunuz.

 

Lee Jong-Suk dizide Kang Chul isimli bir webtoon karakterini canlandırıyor. Şimdiye kadar görülen en mükemmel webtoon karakteri olabilir mi? Sorusu Kesinlikle akla ilk gelenler arasında
Kang Chul her hareketiyle kendine hayran bırakıyor. En sevdiğim karakter özelliklerine sahip kendisi. Dramalarda ağır bir hikâyesi olan karakterlere hep ilgi göstermişimdir. Kang Chul karakteri de bir şeyleri aşmış ve hayatının yönünü kendi belirlemiş bir karakter. Bu durumda gerçek ya da sanal olması pek de bir şeyi değiştirmiyor.

Kang Chul bir gecede ünü katlanmış bir olimpiyat sporcusu, Dizi de bu sahneyle başlıyor zaten. Chul atıcılık olimpiyatında altın madalya kazandıktan sonra tüm ailesi gizemli bir şekilde katlediliyor. Bir anda hayatı tepetaklak olan Kang Chul bu olayın tek suçlusu olarak gösteriliyor ve hikaye de tam bu noktadan sonra alevleniyor.

 

Bir diğer karakterimiz ise Han Hyo-Joo'nun canlandırdığı Oh Yeon Joo.

Bu karakter kendine güveni az olan bir doktor olarak karşımıza çıkıyor. Oh Yeon Joo'nun dizi için kilit bir karakter olmasının arkasında şüphesiz ki babası var. Yeon Joo'nun babası Kang Chul'un yaratıcısı, W webtoonunun yazarı. Dizinin tüm beyin yakan, kafa karıştıran noktaları bu adamın elinde anlayacağınız.

Yeon Joo ilk bölümlerde durmadan Kang chul'un webtoon dünyasına biranda dahil olup onun hayatını kurtarmakla uğraşıyor. ve bu da işlerin ''nasıl''ını bizlere düşündürtmeye başlıyor. Eğer Yeon Joo gerçek bir insansa nasıl sanal bir dünyaya dahil olup bir webtoon karakterinin hayatını kurtarıp onu kendine aşık edebilir?

Bana göre dizi ilk bölümlerde tam anlamıyla bu zamanda yolculuk kavramının içini dolduramamıştı. Ama bölümler devam ettikçe olaylar ve detaylar yavaş yavaş yerine oturmaya başladı. Webtoon sandığımız dünyanın aslında çok farklı bir yer olduğunu, Yeon Joo’nun seyahatlerinin amacını , babasının çizimlerinin ne kadar önemli olduğunu aşama aşama öğrendik. Tabii bir de çizerin Kang chul’u usanmaksızın öldürmeye çalışması konusu var. Anlattıkça anlatasım geliyor fakat zaten tonla spoi vermenin huzursuzluğuyla susturuyorum kendimi.

Dizide ki zaman kavramı da ayrıca altı çizilecek bir konuydu. Paralel evrenler olduğunu öğrendiğimiz W dünyasında zaman bizim dünyamıza göre çok hızlı geçiyordu. Yeon joo o dünyaya yaptığı her yolculuğunda günler, haftalar geçirse dahi kendi dünyasına döndüğünde sadece saatler geçmiş oluyordu.

Ve tabii ki Kang Chul’un içinde olduğu webtoon’un gerçek bir işleyişi vardı. Yoon Joo hiç ummadığı anlarda ansızın o işleyişe dahil oluyordu. Ve inanın dizinin ortalarına kadar bunun nasıl olduğunu anlamaya uğraştırdılar. Araya romantizm de girmedi değil tabii ama karakterlerle birlikte son bölüme kadar ızdırap dolu bir maceraya sürüklendik.

Dizinin kilit noktasının Kang Chul’un öğrenmemesi gereken bir şeyi öğrenmesinden sonraki süreç olduğunu düşünüyorum. Tabii ki o şeyin ne olduğunu söylemeyeceğim. Ama izlerken şok olacağınızın garantisini verebilirim. Dizi bu gerçekle birlikte tepetaklak oldu. Sonra nasıl topladılar da yine araya başka uğursuzluklar girdi anlamadım. Çizim tableti, Kang Chul’un ailesinin katili, paralele evrenler arası yaşamanın kuralları bunlar dizinin ana maddeleri konumundaydı.

Sonuç itibariyle Kang chul ailesinin katilini bulmadıkça ölmemeye karar verdi. Yeon Joo asla Kang Chul'dan vazgeçemedi. İşte dizinin tüm dinamiğini sağlayan iki neden buydu. Katil kim? ve imkânsız aşk.

Tüm heyecanıyla, detaylı konusuyla ve nefes kesen atmosferiyle sizi bu büyülü dünyaya davet ediyorum. Artık bence yeterince merak etmişsinizdir öyle değil mi?