İlk İzlenim: Strong Woman Do Bong-Soon

 

JTBC’nin Cuma-Cumartesi günleri yayınlanmaya başlanan yeni dizisi Strong Woman Do Bong-Soon görmeye alıştığımız olaylara yeni bir boyut getirerek klişeleri yıkmaya hazırlanıyor.

Dizinin olay örgüsünü, oyuncu kadrosunu ve ilerleyen bölümlerin seyrini gelin birlikte şöyle bir kritik edelim.

 

1. OLAY ÖRGÜSÜ

Do Bong-Soon ile tanışın. O hepimizden biraz farklı. Aslında biraz dersek yanlış olur. Bong-Soon kuşaklar boyu aktarılmış bir süper güce sahip.

Nasıl mı? Şöyle ki tek bir yumruğu ile çene parçalayıp ağızda diş bırakmayan, bir tekmesiyle duvarı delebilen ve tek eliyle de arabayı kaldırabilen bir güçten bahsediyoruz. Ama her şeyde olduğu gibi bu güçler gümüş bir tepside sunulmuyor Bong-Soon’a. Güçlerini çıkarları için ve boş yere kullanmaması gerekiyor. Yoksa yine aile boyu kendini göstermiş olan lanether an Bong-Soon’un ensesine yapışabilir.

Ve sonra karıştığı büyük bir kavgada yolları ünlü bir markanın Ceosu olan An Min-Hyuk ile kesişiyor. Min-Hyuk, Bong Soon’un eşsiz gücü karşısında oldukça etkileniyor tabii ki, daha sonra ise Bong-Soon’a koruması olmayı teklif ediyor ve Bong-Soon bununla birlikte kendini çeşitli olayların ortasında buluveriyor.

 

2. OYUNCU KADROSU

Dizinin As kadrosunda Do Bong-Soon rolüyle Park Bo-Young, An Min-Hyuk karakterinde Park Hyung-Sik’i ve In Kook-Do olarak da Ji Soo’yu izliyoruz.

Bong-Soon benim dizilerde daha çok görmek istediğim, klişelere tokat atan güçlü kadın karakterlerden olmuş (Bknz, bir diğeri Kim Bok-Joo) burada işin içine fantastik öğeler dahil olsa da, Bong-Soon yeri geldiğinde sevdiceği karşısında bir çiçek gibi narin, ama kendine yanlış yapanlara da hiç acımayan tek dokunuşuyla bir grup insanı sıraya dizebilen biri olabildiğini görüyoruz. Bu da karakterin çeşnisinin yerinde olduğunu kanıtlıyor bize.

Min-Hyuk ve Kook-Do ise birbirine taban tabana zıt erkek karakterlerimiz. İkisinden de vicdanlı ama hafif psikopat havasını alabiliyorsunuz. Min-Hyuk hem azimli hem de 'bugün çalışmasam da olur' kafasına sahipken Gook-Do tam bir 'Tsundere' dediğimiz karakterlerden olmuş. Sert ve çalışkan halinden hiç ödün vermiyor. Ama bu ciddi ve sert halleri yine de çok düşünceli biri olmasına engel oluşturamamış.

 

3. İLERLEYEN BÖLÜMLERDE NELER GÖREBİLİRİZ?

Dizinin konusu fantastik güçlerden biraz yön değiştirip, dedektiflik ve gizemli cinayetler çevresinde oyalanacakmış gibi görünüyor izlediğim ilk üç bölüme göre. Olası bir aşk üçgenini de ihtimaller içine alabiliriz. Dizide sevdiğim şeyler arasında hem güldürmesi hem gergin bir ortam oluşturması oldu. Acaba devam etmesem mi diye düşünürken öyle bir hamle yaptı ki dizi, elim bir anda sonraki bölüm butonuna kaymıştı bile... Müzikler de ilk bölümler için başarılı diyebilirim. Ayrıca dizinin kendi içinde birçok mesaj da var. İlk iki bölümü izlemiş olanlar ne demek istediğimi anlamışlardır. Ve üzülerek söylüyorum ki dizi yine 2. oğlan sendromu yaşatacakmış gibi duruyor.

Şimdilik ilk izlenimlerim bu kadar. Bölümler tamamlanıncaya kadar görüşmek üzereee *-*