We Got Married [TANITIM]

Güney Kore televizyonlarının olmazsa olmazları deyince akla gelen ilklerden biri de varyete programları! Kore bu konuda oldukça yaratıcı, her dönem farklı konseptlerle, yeni fikirlerle gelen Koreli yapımcıları bolca takdir etmişimdir. Diziler haricinde birçok varyete programını da takip eden biri olarak, hoşuma giden programların kısa tanıtımlarını yapmaya karar verdim. Bu serinin ilki için ise We Got Married’i seçtim. Umarım bir nebze de olsa önyargılarınızı kırabilirim. Önyargılar diyorum çünkü bu programa karşı çoğunluk pek olumlu düşünceye sahip değil biliyorum. Kimisi programın konseptini yanlış bulurken kimisi de sevdiği ünlüleri başkalarıyla görmekten rahatsız olduğu için programı sevmiyor. Fakat bu program için büyük bir iddiam var. Oldum olası ‘We Got Married sevmeyen biri henüz We Got Married izlememiştir’ derim. Hadi bu programın size göre olup olmadığını beraber keşfedelim!

Programın Konusu

2008-2017 yılları arasında yayınlanan 4 sezonluk program “Eğer Koreli ünlüler evlenselerdi nasıl yaşarlardı?” merakıyla yola çıkarak Koreli ünlülerin formalite evliliklerini ekranlara taşımaktadır. Program için evli çift rolüne bürünen ünlüler, yapımcıların onlara verdikleri görevleri partnerleriyle beraber yerine getirirler.

Çiftler Nasıl Seçiliyor?

Bazen ünlüler kendileri programa katılmak istiyor, bu isteklerini başka birçok platformda satır aralarında ya da alenen dile getiren ünlüler, program yapımcıları tarafından mülakata çağrılıyor. Ünlüler nasıl böyle bir programa katılmak isteyebilir demeyin. İdol, aktör ve aktrislere ‘Hangi programa katılmak isterdin?’ sorusu sorulduğunda -evlilik yaşantısını merak ettiklerinden olsa gerek- ‘We Got Married’ cevabı alındığı çok olmuştur. Bazı zamanlar da yapımcılar çok uyuşacaklarını düşündükleri ünlülere teklif götürürler. Ünlülerin karakterleri, hassasiyetleri, tercihleri göz önünde bulundurularak eşleştirmeler yapılır. Kadın ve erkek karakterler ilk bölümdeki sürpriz karşılaşmalarına kadar partnerlerinin kim olduğunu bilmez. Sevilen birkaç çiftin ilk karşılaşmalarına göz atmaya ne dersiniz?

Eric Nam & Solar (2016)

SungJae & Joy (2015)

Woo Young & Park Se-Young (2014)

Programdaki Her Şey Senaryo Mu?

Programa dair yapılan en büyük eleştirilerden biri, her şeyin senaryo olduğu üzerine… Bu konudaki şahsi fikrimi söyleyecek olursam, diğer varyete programları ne kadar senaryoysa WGM de o kadar senaryo kanısındayım ben. Running Man, Infinity Challenge veya Return of Superman gibi programlar ne kadar senaryoysa We Got Married da o kadar senaryo. Kore televizyonlarındaki diğer varyetelerde olduğu gibi bunda da programdakilere görevler verilir. Görev mekânları, görev sırasında başlarına gelecek sürprizler elbette önceden planlanır. Neticede ortada bir olay örgüsü, hikâye olmalı ki karakterlerin gelişimine tanık olabilelim. Fakat bu durum her program için geçerlidir. Varyete programlarını izlenir kılan ve seyirciyi yakalayan şey de bunlar değil mi zaten? İzlenceyi keyifli hale getiren ve programları dizilerden ayıran en önemli özellik, karakterlerin doğaçlama tepkileri. Programların da yönetmenleri, senaristleri ve –bir nevi oyuncular yerine geçen- konukları var. Senaristler elbette ki görevleri oluştururken bir hikâye yazıyorlar. Fakat bu görevler yerine getirilirkenki tepkiler katılımcılara göre değişiyor, hepsi kendi karakterine göre tepki veriyor. Dolayısıyla bazı çiftleri seviyorsunuz, bazısı size hitap etmiyor oluyor. Programın sevmeyenleri çok olduğu için bu konuda programa haksızlık yapıldığını düşünüyorum. Velev ki her şey senaryo olsun, o zaman programı dizi gibi izleyebilirsiniz demektir.  

Çiftler Ne Kadar Süre Programda Kalıyor?

Bu tamamen programa katılan ünlülerin yoğunluklarına göre değişiyor. 10 bölüm (yani 2-2,5 ay) programda kalan çiftler de var, 40-50 bölüm devam edenler de. Ünlüler program vesilesiyle tanıştıkları partnerleriyle yine program sayesinde anı biriktiriyorlar. Çoğu programdan ayrıldıktan sonra da görüşmeye devam ediyor, birbirlerini arayıp soruyorlar. Her ne kadar görev gereği de olsa, program süresince güzel vakit geçirdikleri, yoğun programları sırasında gidemedikleri tatillere beraber gittikleri, yapamadıkları aktiviteleri beraber yaptıkları yol arkadaşlarıyla doğal bir arkadaşlık da geliştirmiş oluyorlar. Gelin bazı çiftlerin kısa kesitlerine göz atalım.

Song Jae-Rim & Kim So-Eun (2014)

Balayı için Kim So-Eun’un isteği üzerine Türkiye’ye gelmişlerdi. Türkiye’de geçirdikleri vakitleri stüdyodakiler de hayran kalarak izlemişlerdi.

Henry & Yewon (2015)

Henry’nin karakteri sayesinde izleyici bolca kahkahaya boğan bir çiftti. Aşağıdaki kesitte ise Henry yemek yaparken yanlışlıkla saçlarını yakıyor.

Jota & Jingyeong (2016)

Jota WGM jürisi ve izleyicileri için oldukça şaşırtıcı bir karakter haline geldi. Zira karizmatik idol imajının altından oldukça utangaç ve ince düşünceli bir karakter çıktı ve izleyicileri kendine hayran bıraktı. Aşağıdaki kesit, ilk zamanlarına ait olmadığından biraz daha rahatlamış bir Jota görüyorsunuz.

Bazen çiftlerin arkadaşları da programa davet edilir ve beraber vakit geçirirler. Biraz da öyle kesitlere göz atalım:

Taemin & Son Na-Eun çiftini ziyaret eden ve beraber lunaparka giden Jung Eun-Ji ve Key (2013)

Kwak Si-Yang & Kim So-Yeon çiftini ziyaret eden ve evde beraber oyunlar oynayıp sohbet ettikleri Yoon Hyun-Min, Jung Kyung-Ho ve Lee Si-Eon (2015)

Bomi & Choi Tae-Joon çiftine sürpriz çıkarma yapan Ji Chang-Wook! (2016)

Bomi, Choi Tae-Joon ile ilk karşılaşmalarında onu Ji Chang-Wook sanarak pot kırmıştı. Choi Tae-Joon ise düğünlerine arkadaşı Ji Chang-Wook’u davet ederek damat kılığına girmesini rica etmiş ve Bomi’ye ters köşe yapmıştı. Düğünün konukları arasında başka ünlü isimler de var.

Eric Nam & Solar çiftini ziyaret edip çifte tuzaklar kuran Mamamoo üyeleri (2016)

Çiftlerin programdaki son günlerinde birbirlerine veda etmeleri de bir hayli zor oluyor. Her ne kadar gerçek bir çift olmasalar da güzel bir arkadaşlık ilişkisi geliştiren ünlüler beraber geçirecekleri anların son bulduğu gerçekliğiyle yüzleştiklerinde gözyaşlarına boğuluyorlar. Program sonrası da görüşme imkanları olsa da, takdir edersiniz ki her veda zordur.

Oh Min Suk & Kang Ye Won (2016)

Key & Arisa (2014)

Kimisi de veda etmemeyi tercih ediyor:

Gong Myung & Jung Hye Sung (2017)

Kang So-Ra & Leeteuk (2012)

Jung Jin-Woon & Go Joon-Hee (2013)

Programı Nasıl İzleyebilirim?

Dört sezonluk programın dördünce ve son sezonu 2017’de yayımlandı. 9 yıl boyunca programdan birçok çift geldi geçti. Programın sevenleri her çifti, yayınlanan her bölümü izlese de; sonradan izlemeye başlayanlar genelde seveceklerini düşündükleri çiftleri izlemeyi tercih ediyorlar. Ben de tüm çiftleri izlemiş değilim açıkçası. Sevdiğim oyuncu veya idolleri izlemeyi tercih ettim ve oldukça da keyif aldım. Her bölüm birer saat olmasına karşın, her bölümde 3 çift yer alıyor ve sırasıyla 20’şer dakikaya sahipler. Yabancı siteler bölüm bölüm değil, çiftlerin kesitlerini arşivleyerek sadece izlemek istediğiniz çiftin kesitlerini sizlere sunuyor. Örneğin, Tae Joon ve Bomi’yi izlemek istiyorsanız, katıldıkları 341-363 bölümlerindeki 20’şer dakikalık kesitlere yerli çeviri platformlarından rahatlıkla ulaşabilirsiniz. Yabancı platformlar ise sadece bu çifte açtıkları başlıkta 20’şer dakikalık 22 bölümden oluşan bir arşivi sizlere sunuyor. İçeriğe eklemediğim ama sevdiğiniz oyuncular programa katılmış olabilir. Tek yapmanız gereken programa katılan ünlülere şöyle bir göz atıp, ilginizi çeken birileri var mı diye kontrol etmek. 4 sezon gözünüzü korkutmasın, seçeceğiniz bir çifti izlemek bir diziyi izlemek ile eşdeğer zaman alıyor. İzleyeceklere tavsiyem, çiftlerin gerçek olmadığının farkında olmaları. Ayrıca şunu söyleyebilirim ki, bir romantik komediden daha doğal ve eğlenceli kesitler sizleri bekliyor...

İyi seyirler!


Bundan sonra hangi programın tanıtımının yapılmasını istediğinizi BURAYA tıklayarak seçebilirsiniz.