Kore Uyarlaması Çekilsin Dediğim 3 Asya Dizisi
  • nasip
  • 15-10-2020, 15:09

Selam millet! Aylar olmuş görüşmeyeli, özlediniz biliyorum!

(İnsanlar seni niye özlesin ayol, bırak laf kalabalığını, sadede gel işte)

Bugün sizin için Kore dizisi değil, Japon ve Çin dizileriyle ilgili bir içerik hazırladım. Doğru duydunuz, bugünkü konumuz kdrama değil!

(Sitenin adı bile “Güney Kore Sineması”, ne alaka şimdi bu?)

Ama önce yine size bir şarkı armağan edeceğim, siz “başlat” tuşuna basın, çayınızı kahvenizi alın okumaya öyle devam edin olur mu? Sohbetimiz şenlensin!

(Bugün günündesin yine anlaşılan, müzikler falan)

Aslına bakarsanız kdrama dışında diğer Asya ülkelerinin dizilerini izleyen biri değilim. Hatta öyle ki, izlerken “ay bu konuyu Koreliler işlese nasıl olurdu acaba” dediğim de oldu. Bu yazının fikri de tam o anda belirdi. Kore uyarlaması çekilsin dediğim dizileri sizinle de paylaşmak istedim. Farklı Asya ülkelerinden izlediğim dizi sayısı oldukça kısıtlı olduğundan içerik belki de sizi tatmin etmez bilemiyorum, ama “bence şu dizinin Kore versiyonu olsa tadından yenmezdi” dediğiniz bir dizi varsa mutlaka yorum olarak yazın!

Todome no Kiss

Yamazaki Kento ve Kadowaki Mugi'nin başrollerini paylaştığı Japon dizisi 2018 yapımı! Adından da anlaşılabileceği gibi, tüm olaylar öldüren (ama bir hafta öncesinde tekrar yaşama döndüren) bir öpücük merkezinde ilerliyor. Ölüp bir hafta öncesine gittiğinizi ve geleceğinizi değiştirme imkânınızın olduğunu düşünün?

Aslına bakarsanız, başladığım birçok Japon dizisini abartılı oyunculuklar sebebiyle yarım bırakıyorum. Karakterler, dizi değil de anime hissi veriyor. Sahneler arasındaki kopukluklar, duygusal sahnelere ani geçişler izlerken hikâyenin içine girmeme engel oluyor. Bu sebeplerle bıraktığım çok jdrama oldu. Ama şu konuda haklarını vermem gerek, başka ülkelerin yapımlarında görmeye alışmadığımız konuları işlemeye cesaret edebiliyorlar. Dizilerdeki karakterler oldukça ilginç olabiliyor. Keza konu da oldukça merak uyandırabiliyor. Tek sorun, buldukları güzel fikirleri yeterince incelikli işleyemiyor olmaları. Tam olarak bu yüzden diyorum ki, bu senaryoyu bir de Koreliler çeksin bakalım ne çıkacak ortaya!? Ama henüz çekilmedi, belki de hiç çekilmeyecek. O yüzden siz iyisi mi gelin önce Japon versiyonunu izleyin. İlerde Kore versiyonu çıkarsa beni hatırlarsınız, “aa bunun orjinalini nasip'ten duyup izlediydim” dersiniz ^^ Hem başrolde Kento var, jdramaların olmazsa olmaz jön oyuncusu! Kdramaların Ji Chang-wook'u gibi düşünün, bir dizide Kento varsa kesin şans verilir yani. Dizi kötü de çıksa onun hatrına izlenebilir, o derece ^^ Ama bence beğeneceksiniz, ilk 2 bölümü atlatın yeter ^^ (Jdramalarda hikayeye girmek biraz zaman alabiliyor maalesef, pes edip bırakmayan için açılıyor harikalar diyarının kapıları)

Boku no Ita Jikan

Miura Haruma ve Tabe Mikako'nun başrollerinde yer aldığı 2014 yapımı dizi de Japon yapımı! (Merak etmeyin dizinin künyesinde yazanlardan daha fazla ayrıntı vermeyeceğim). Üniversiteden mezun olup iş bulma, daha doğrusu bulamama handikabına takılan ve yaşıtlarıyla benzer endişeler ve umutsuzluklar yaşayan karakterlerin hikayeleriyle başlıyor dizi. Bolca empati kurup, onlarla beraber içinde bulundukları boşluğun sıkıntısını çekerken bambaşka bir şey oluyor. Başkarakter, ALS hastası olduğunu öğreniyor ve o zamana kadar dert edindiği şeyler birdenbire anlamsızlaşıyor. Hasta olduğunu kabullenme süreci oldukça vurucu. Dram sevenlerin mutlaka izlemesi gereken bir yapım, ben pek dram sevmem aslında ama konuyu öyle ele almışlar ki hoşuma gitti. Seyirciyi salya sümük ağlatalım diye uğraşmamışlar, gerçekten hasta olan biriyle empati yaptırmaya çalışmışlar. İzlerken, konunun belli bir takım konulara dikkat çekme duyarlılığıyla işlendiğini fark edebiliyorsunuz. Bu anlamda muadillerinden ayrılıyor.

Geçtiğimiz senelerde bir Japon arkadaşımın önerisiyle (“Japonya'da herkes bilir bu diziyi, çok ünlü bir yapım mutlaka izle” demişti) "Orange Days" adlı bir dizi izlemiştim. O dizide de başrol kız işitme engelli bir kemanistti. Engelli bireylere başrol olarak yer vermeleri beni oldukça şaşırtmış ve mutlu etmişti. Ama sanırım bu durum Japon dizileri için pek de şaşılası değil. Dediğim gibi, dizilerindeki karakterler oldukça çeşitli. Korelilerin alternatif başrol karakterleri nasıl işleyeceğini merak ettiğim için listeme bu yapımı da ekliyorum!

Not. Bu konudan bahsetmeli miyim emin olamadım ama sanırım söylemekte fayda var. Miura Haruma Japonya’da oldukça ünlü bir oyuncuydu, bu sene (2020) vefat etti.. Bu diziyi o vefat ettikten sonra izlediğim için beni biraz fazla etkiledi sanırım..  

Arsenal Military Academy

Bai Lu ve Xu Kai'nin başrolde yer aldığı 2019 yapımı bu Çin dizisi oldukça ünlü bir yapımdı! Daha önce hiç Çin dizisi izlememiş olan ben için iyi bir başlangıç oldu. Sanırım konudan çok karakterler çok hoşuma gitti, izlerken bolca güldüm. Şu sıralar gülmeye çok ihtiyacımız var bence, o yüzden tez vakitte hem Kore versiyonu çekile hem de orjinali izleniverile!

Olaylar, vefat eden abisinin hayalini gerçekleştirmek için erkek kılığına girip askeriyeye giren ve eğitim gören bir kızın etrafında dönüyor. Erkek kılığına giren kızların olduğu pek çok Kore dizisi var biliyorum. Bir tane daha oluversin canım, benim hatrıma? Hem bu sefer okul değil, askeriye ^^ Şaka bir yana, mantık denen şeyin bir kenara bırakıldığı, “izleyiciyle dalga mı geçiyorlar acaba” dedirten tarihi&fantastik Çin dizilerinin yanında yakın dönem ve günümüzü işleyen Çin dizileri oldukça makulmüş meğer. Siz siz olun, Çin dizilerine tarihi dizilerden başlamayın! Günümüz dizileri oldukça keyifli, Çince kulağıma yabancı gelse de zamanla alıştım, bence siz de alışıverirsiniz, bir diğer şansı da bu diziye verin! İzlediğiniz ilk kdramaların o iç gıcıklayan tatlı hissini hatırlatacak size!

Ne zaman olur bilmiyorum ama başka bir yazıda görüşmek üzere, iyimser olun, sağlıcakla kalın, pozitif enerjimi gönderiyorum size, tatlı tesadüfler bulsun bugün sizi, sayonara :-*