Lee Jun Ki [Elle RÖPORTAJI – Ocak 2017]

 

Mutluluk endeksiniz?2016’daki mutluluk endeksim oldukça yüksekti. Her şeyden önce "Moon Lovers: Scarlet Heart Ryeo" dizisinden çok memnun kaldım. Tabi ki, bazı yönden açıkça pişmanlıklar oldu ama bu dizi sayesinde Asya’dan birçok kişinin kalbini kazandım. Ve aynı zamanda bir karaktere daha hayat vermiş oldum. Bir yandan gerilmiştim de çünkü art arda tarih dizilerinde rol alıyordum ve bu canlandıracağım karakterinde diğer canlandırdığım karaktere benzemesinden korkmuştum. Tamamlanmış bir açıdan baktığımda, 'Wang So' karakterine yüksek puan vermek istiyorum.

Ve çok kişisel bir bakış açısı… Hayatımı oyunculuk kariyerim ile geçirmem gibi memnunum. Ama şimdi, bir insan olarak kim olduğumu biraz daha bulmaya çalışacağım. Dürüst olmam gerekirse, bana zengin bir hayat yaşayıp yaşamadığımı sorarsanız kafamda dürüstçe soru işareti oluşur. Zengin bir hayatım olmalı bu yüzden oyunculuk kariyerim aracılığı ile çeşitli yönlerimi ortaya koyabilirim.

Şimdiye kadar rol aldığınız dizler hayatınızdaki bir boşluğu nasıl doldurdu? Hmm. Ben gözden uzak ve sıradan bir hayat yaşıyordum. Benimkinden farklı yaşamlar hayal ediyordum. Bir oyuncu olmanın harika taraflarından birisi kafanızda hayal ettiğiniz bir karakteri canlandırabilmeniz. Heyecan her zaman stresi yok eder.

Son zamanlarda enerjini neyde harcadın? Seul’de başlayan Asya turumun ilk konseri geçtiğimiz günlerdeydi. Şarkı yapımı, video yapımı ve etkinlik bölümü gibi birçok detay için gerçekten endişelendim. Kayıtsız kalmaya ve bir ara vermeye alışkın birisi değilim. Bence hayatım insanlara bir şeyler sunma üzerine kurulu. Bence hayran buluşmalarımda bunun sonuçlarından biri. Beni neşelendirenlere ve sevgisini bana verenlere teşekkür ederim. Bunu hayranlarımla eğlendiğim bir festival gibi eğlenceli bir deneyim haline getirmeye çalışıyorum.

Hayranların ile olan ilişkin için neden bu kadar çok çaba harcadığını sana soran oldu mu? Onlarla konuşabilmek için hayranlarımla buluşmalıyım, değil mi? Stresten kurtulmak için kendime nereye ihtiyacım olduğumu soruyorum ve buna çok hazırlanıyorum. Kulağa sadece bağımlılık gibi geliyor. Bu tür hayran buluşmalarını-konserleri 7 ila 8 yıldır yapıyorum. Her zaman yorucu oluyor ama hayranlarımın önünde durduğumda kendimi bir rock yıldızı gibi hissediyorum ve kendimi enerjik hissediyorum. Bu beni çok mutlu ediyor. Bu tür duyguları hissetmeseydim bundan vazgeçebilirdim. Şöhret düşkünü veya narsist olmamalıyım ama şuanda olduğu gibi hayranlarım ile birlikte olmak istiyorum. Biz birbirimize güç katan ortaklar gibiyiz. Hayranlarımdan nefret ederken bile"Bir büyükbaba olduğumda bile sizinle olmaya devam edeceğim." derim.

Her oyuncu hayran buluşmaları-konserleri yapmaz. İyi bir oyuncu olmalısının yanı sıra bir yıldız olabilmek için nelere ihtiyacın vardır?Ben kendimi bir yıldız olarak görmüyorum. Bu işi bir süredir yapıyorum. Yıldızlar tüm insanlar tarafından kabul gören oyuncular değil midir? Demek istediğim ben hayranlarımla iletişim kurmak istiyorum. Onları bu şekilde eğlendirebilmek, onlarla bir arada olduğum için onlara teşekkür etmenin bir yolu ve bunun gibi pek çok fırsat elde etmeye çalışıyorum.

Elbette, ama kimse sana bir yıldız olmadığını söylemedi. Yıldızların yaşam tarzıyla uyumlu musun? Sanırım bir sanatçı ve bir yıldız olmak güzel bir şey. Sanatsal yanları olan insanlar kalıplara ve standartlara bağlı olmayı düşünmez. Sorumluluk ve kuşku gibi şeyler kimi zaman ise bir yüktür. İzleyicinin sevgisini kabul ederken samimi olmalıyım. Bir çocukken sessiz ve temkinli biriydim. İnsanların beni nasıl gördüklerini umursardım. İlk kez bir oyuncu olduğumda ise bugünkü bulunduğum konuma gelebilmek için ne yapmam gerektiğini anladım. Kendimi buna adadığımda ve sorumluluk hissettiğimde kişiliğim değişti. Bunu düşünmek bile çok şaşırtıcı.

'yıldız' kelimesinden daha çok 'sanatçı'da daha tutkulu görünüyorsun. Haklısın. Bir sanatçının isteği nedir, bir sanatçının amacı nedir. Bana göre, çeşitli duygularla ve düşüncelerle nasıl iletişim kurulacağını, nasıl ifade edileceğini bilen, daha fazla duygu aktarabilen ve insanları mutlu edebilen iyi enerjiyi geniş bir alanda yayabilen birisidir. Bunu yapan bir sanatçı olmak istiyorum.

"Lee Jun-Kidediğinde aklımıza aktif ve sağlıklı biri geliyor. Ancak bu her zaman böyle değildir.Geçmişte bu konu hakkında birkaç kez konuşmuştum ama çok ciddi bir sevgi eksikliğim var. Dışarıdayken gülümsemeye çalışırım. Bu görüntü nedeniyle insanlar benim çok parlak bir kişiliğimin olduğunu düşünüyor. Bir keresinde insanlarla buluşup toplantılarım sona erdiğinde eve gittim. Unutulan yalnızlık üzerime çökmüştü. Sık sık diğer oyuncu arkadaşlarıma bu duygu ile nasıl baş edeceğimi sorarım. Herkes genel bir endişeye sahip. Dünya git gide daha çok merhametsizleştikçe insan ilişkileri de gittikçe soğuklaşıyor. Bende aynı şekilde hissediyorum. Her seferinde yalnızlığımı beni endişelendiren bir rolle unutabiliyorum.

Olgun bir şekilde başa çıkabildiğin bildiğin bir durum? Bir çekim setinin merkezi olmak. Genç oyunculara öncülük eden birisini canlandırıyorum. Önce onlara yaklaşıyorum, onların ne söylediklerini dinliyorum ve gerektiğinde ise oyunculukları hakkında koçluk yapıyorum. Ortamın havasına öncülük etmek benim sorumluluğumdur. Bu roldeyken kendime "şuan bir yetişkinim." ve "ben bu statüye ulaştım." diyorum. Bu, bir yükten daha eğlenceli. Beni iyi takip eden genç oyunculara baktığımda iyi bir sinerji sergilediğimizi görüyorum. Ben onlar gibiyken gerçekten hiçbir şey bilmiyordum. Oyunculuğun tam olarak ne olduğunu bilmediğimden çok garip davranırdım. Şimdilerde genç oyuncular olayları hızlı bir şekilde kavrayabiliyor ve oyunculukları da standart değil. Sundukları şey çok yeni.

Doğal olarak yaşınız ilerledikçe eskiye göre kendinizi iyi hissetmenizi sağlayan bir şey var mı? Romantizm hakkında iyi hissediyorum. 20’li yaşlarımdayken romantik olmamı gerektiren rollerde yer almakta emin olmadığımdan çoğunlukla dramatik ve canlı rollerde yer alıyordum. Bu benim için büyük bir stresti çünkü büyük bir flört tecrüben yoktu bu yüzden de bunu gerçekten yapabilir miyim diye endişeleniyordum. Artık romantizim hissine kendimi kolayca sokabiliyorum ve oyunculuğum daha fazla derinleşiyor. Tabi bu daha önceki projelerimde romantizm olmadığı anlamına gelmiyor. Onun üzerine çalışırken oyunculuk becerilerimi daha iyi hale getirdiğimi düşünüyorum. Her rol bana bir şey öğretti. Ve bu eğlenceliydi de. Hatta bu romantizm uyumunu göstermeme olanak sağlayacak bir rolde yer almak istiyorum.

Hâlâ aksiyon rollerine bağlıyken. Hollywood filmi "Resident Evil : Final Chapter"da beraber rol aldığınız Milla Jovovitch bir röportajında tehlikeli film sahnelerini dublörsüz yaptığını ve becerilerinin de başka bir seviyede olduğunu söylemişti. İstememe rağmen vücudumun bunu yapmamı izin vermediği zamanlar geleceğinden elimden gelenin en iyisini yapmaya çalışıyorum.

Ciddi yaralanmalarınız oldu mu? Aksiyon sahneleri çekerken yaralanmalardan kaçamazsınız. (pantolonunu sıyırdı) Bacaklarımda büyük yaralarım var. Onlara her baktığım zaman, kendime "hayatım oldukça yoğun.” diye düşünüyorum. İyi bir sonucu bedenim sayesinde elde ettiğimin bir işareti gibiler ve buna odaklanıyorum. Şuan olmasa bile kesinlikle bir gerilim filminde rol almayı umut ediyorum. İç duyguları ve psikolojik tanımlamayı doğru biçimde gösterebilmek için belli bir yaşa gelmem gerektiğini hissediyorum. Bence bir oyuncunun yüzü ve özellikle yüzündeki kırışmaların derin duyguları ifade etmesinde büyük bir etken olduğunu düşüyorum. Yüzümde bir kırışık yakaladığımda hangi yüz ifadelerini yapabileceğimi, iki kırışık yakaladığımda yüz ifadelerimin nasıl ortaya çıkacağını merak ediyorum.

"çok şaşırtıcı şekilde yaşlanıyor." şeklinde düşünenlerden biri misin? Ahn Sung-Ki her zaman rol modelim olmuştur ve halende rol modelimdir. Kendisi için değil, ailesi ve sinema endüstrisi için çok çalışıyor ve onun bu görüntüsü çok karizmatik. Bende iyi bir oyuncu olduğum kadar iyi bir baba olmak istiyorum.

Hayranlarınızda mı evlenme teklifi etmiyor? Sık sık ediyorlar. Artık onlar da beni böyle yalnız görmeye katlanamıyor. Bunun yerine, bana özel olarak/halk bilmeden biriyle çıkmamı, bunu bilmek istemediklerini söylediler (gülüyor).

Bir gün "nasılsın?" yerine "sağlıklı mısın?" sözcüğü ile selamlanırsanız bunu nasıl karşılarsınız? Haha. Depresyona girerdim. Önce bu selamlamayı dinleme noktasına ulaşmam gerekiyor. Fan toplantılarımda üç saat boyunca kendi başıma şarkı söylemem ve dans etmem beni rahatsız etmiyor.

 

(Bu röportaj Elle dergisinin Ocak 2017 sayısı için yapılmıştır. Röportajının orijinali ve daha fazla fotoğraf için Elle’nin resmi sitesini ziyaret ediniz.)

 

Röportajın Resmi Sitesi: elle

 

Kaynak: thesunnytownelle