K-Drama ve K-Pop Sadelik Çağına Mı Giriyor?

K-Drama ve K-Pop Sadelik Çağına Mı Giriyor?

Son günlerde k-pop ve k-drama farklı bir nedenden ötürü dikkat çekiyor çünkü yayın şirketleri artık basit olay örgüsüne sahip diziler yapmaya ve şarkıcılar da kolay dinlenen şarkılar çıkarmaya başladı.

tvN'in hit dizisi "Queen of Tears" kendi ülkesinde olduğu gibi yurt dışında da büyük bir ilgiyle karşılandı. Dizi chaebol kavgaları, tedavisi olmayan hastalıklar ve doğum sırları gibi k-dramaların genel yapı taşları olarak bilinen olayları bir araya getirdi. Tüm bu klişelere alışık olan izleyiciler olay örgüsünü kavramakta zorlanmıyorken daha kolay bir şekilde izleyebiliyor gibi görünüyor. Sonuç olarak izleyiciler dizide birçok saçma ayrıntı bulsa da izlemeye devam ediyorlar. 

Benzer durum Netflix'in komedi dizisi "Chicken Nugget" için de geçerli. Webtoon, bir insanın tavuk kanadı haline gelmesiyle ilgili saçma bir hikayeye sahip olmasına rağmen yönetmen orijinal çalışmayı yakından takip etti ve o kadar gerçekçi olmayan bir içerik yarattı ki birçok kişi diziye karşı büyük bir ön yargı ile yaklaştı. Ancak "Chicken Nugget" viral oldu ve Mart ayının dördüncü haftasında Kinolights'ta 3. sırada yer aldı. (guneykoresinemasi.com)

Şu anda yayımlanan güncel dizi "Lovely Runner" özellikle uluslararası alanda büyük bir dikkat çekiyor. Dizi ilk haftasında Amerika Birleşik Devletleri, Kanada, Fransa, Almanya, İtalya, Brezilya, Meksika ve diğer birçok ülke dahil olmak üzere 133 bölgede izlenme oranlarında 1 numaraya ulaştı. Başrollerinde Kim Hye Yoon ve Byun Woo Suk'un yer aldığı dizi 'zamanda yolculuk' teması ile nispeten alışıldık olay örgüsüne ve klişelerle dolu romantik sahnelerine rağmen büyük bir hit haline geliyor.

Bu tür sade hikayelere sahip olan diziler izleyicilerin beklentilerini karşılayarak yapımları oldukça izlenebilir hale getiriyor. Özellikle dünyada meydana gelen birçok olumsuz olay dikkate alındığında bu tür dramalar onların gerçek hayattaki kaygılarını unutmalarına ve bir miktar özgürleşebilmelerine olanak sağlıyor.

Bu durum kendini dizi sektöründe olduğu gibi müzik sektöründe de gösteriyor. Artık insanlar için “kolay dinlenen şarkılar” trend haline geliyor. Özellikle BIBI, HYBE şirketinin alt şirketlerinden biri olan PLEDIS Entertainment'ın yeni erkek grubu TWS ve RIIZE gibi gruplar listelerde kıyasıya yarışıyor. BIBI'nin "Bam Yang-gang" şarkısı büyük Kore müzik listelerinde gerçek zamanlı ve günlük listelerde zirveye yerleşirken TWS grubunun “plot twist” şarkısı dört müzik şovunu kazanarak müzik listelerinde ilk 10'a girdi. RIIZE, "Love 119" ile yayınlandığından bu yana art arda beş hafta boyunca listelerde yükselmeye devam etti ve Melon'un haftalık listesinde 4. sıraya ulaştı.

Artık performans odaklı müziktense şirketler insanların unutamayacağı ve kolay bir şekilde akıllarında kalacak müzikler yapmaya özen gösteriyor. Solo sanatçılar söz konusu olduğunda listeleri süpürebilen tek şarkıcılar IU ve Taeyeon olurken birçok erkek grubu şiddetli şarkılarından dolayı önceki yıllara oranla başarılarında düşüş yaşıyor. 

Giderek daha fazla şarkıcı 2000'li yılların müziğine dönerek onları 'örnek' alıyor çünkü bu tür melodiler halka tanıdık geliyor. ILLIT, NewJeansFifty Fifty gibi kız grupları ise bunun en büyük örneği olarak karşımıza çıkıyor. Özellikle NewJeans'in “Ditto”, “Hype Boy” şarkıları retro duyarlılığıyla yükselen bir yıldız olarak parlamaya başlayınca sektördeki kişiler artık k-pop'a farklı bir şekilde yaklaşmaları gerektiğini anladılar. Bu farklılık ise geçmişe dönmekle oldu. Kolay dinlenen şarkılar genel olarak K-pop severlerden karışık eleştiriler alsa da etkisinin ciddi olduğu yadsınamaz bir gerçek.

-

BİZİ INSTAGRAM HESABIMIZDAN TAKİP EDEBİLİRSİNİZ @guneykoresinemasicom 

Siz ne düşünüyorsunuz?