"Goblin"i Yazan Kim Eun-Sook, En İyi Senarist Olarak Seçildi


İzleyiciler oyunculardan ziyade artık senaristi alarak drama aramaya başladıkları için senaristlerin parlamaya başladığı bir zamandayız. Kim Eun-Sook ya da Park Ji-Eun gibi yıldız senaristler tek bir drama yazmak için binlerce dolar alıyor. En iyi yıldızlar, bu senaristlerle çalışmak istiyorlar; çünkü dramaları neredeyse tamamen tutuluyor ve bu da oyuncuların şöhret kazanmasına yardımcı oluyor.


Haber merkezi TV Report, Güney Kore'nin en iyi senaristinin kim olduğunu bulmak için eğlence kaynaklarını hedef alan bir anket düzenledi. Katılımcılar, TV Report’tan 10 gazeteci ve eğlence-reklam şirketlerinden gelen 20 kaynaktan oluşuyordu.

Kimse için sürpriz olmayan bir şekilde senarist Kim Eun-Sook yüzde 66 oyla birinci oldu. En son yaptığı, tvN'nin "Goblin" isimli draması, muhtemelen bu sonucun ortaya çıkmasında büyük rol oynamıştır.

Kariyerine 2003 yılında "South of the Sun" ile başlayan senarist Kim Eun-Sook, daha sonra "Lovers in Paris", "Lovers in Prague", "Lovers", "On Air", "City Hall", "Secret Garden", "Gentleman’s Dignity", "The Heirs", "Descendents of the Sun" ve "Goblin" gibi romantizmden fantastiğe kadar toplamda 11 başarılı dramaya imza attı.

Romantizm türünün büyük bir çıkışı olan Kim Eun-Sook, izleyicilerin kalplerini çarptıracak çizgiyi çok iyi biliyor. Bunun yanı sıraKim Eun-Sook’a, dramalarının zayıf yönleri olduğu yönünde eleştiriler de yöneltiliyor. Ancak "Goblin" bu eleştiriyi kırıyor. Nitekim 19 katılımcının 13'ü Kim Eun-Sook'un en iyi draması olarak "Goblin" i seçti ve bununla ilgili bir yorum yapıldı: "Hiç kimse modaya (konjektür) uygun bir hikâye dizisini hazırlayamaz ve dünyanın dört bir yanından gelen insanlara tasvir ederken "Goblin" kadar iyi olamazdı” dedi.

Eğlence endüstrisi kaynakları ayrıca aktörlerin en iyi starlara dönüşmesi becerisine sahip olduğuna dikkat çekti. Bir araştırmacı katılımcı, "Kim Eun-Sook’un yazdığı her senaryolar büyük bir hit ve birçok erkek aktörün yıldızını parlatan karakterler meydana getirdi. Ayrıca bu, zamanın hâkim olduğu yeni bir slogan oluşturuyor. Her şeyden çok, yeni bir trend oluşturma ve sıradanlığın dışında düşünme yeteneği etkileyici" dedi.

Oylamada, "Descendents of the Sun"dan Song Joong-Ki, Kim Eun-Sook tarafından şöhret kazanarak en iyi aktör seçildi.

 

Kaynak: soompi

 

Yaptığım çevirilerin birçoğunun senaristler üzerine olduğunu fark ettim. Bir dizi izlediğimizde senaristinin kim olduğunu genellikle merak etmiyoruz. Ama onlar bu işin esas aktörleri. Bu yüzden Güney Kore’deki senaristlerle ilgili haberleri çevirmeye devam edeceğim. Siz, Kim Eun-Sook’un kaç dramasını izlediniz? Bana soracak olursanız, ben 5’ini izledim. Güney Kore’de fantastik senaryo yazan en iyi senarist olduğunu düşünüyorum. Ve kadında bir aura var, sıkıcı başlayan dramalarında bile en yüksek seyirci kitlesine ulaşıyor. Ve en önemlisi, sektörden uzak kalmış oyuncuları yeniden sektöre kazandırması oluyor. Onun projelerinde oynayan oyuncular, teklif üstüne teklif alıyor. Kim Eun-Sook’un oynatacağı başrol erkek oyuncuları tahmin etmek ise çok da güç değil. Ama başrol kadın oyuncular konusunda her seferinde şaşırtmayı seviyor. Başrol kadın oyuncu olarak kimi oynatacak bir türlü kestiremiyorsunuz. Oynattığı başrol kadın oyuncuları da başlangıçta başrol erkek oyunculara yakıştıramıyorsunuz. Ama senarist Kim Eun-Sook, senaryosu ile bizi ilerleyen bölümlerde seçtiği çiftlere alıştırıyor. Her seferinde ne mükemmel bir seçim yapmış dedirtiyor.