Yapım Şirketi Ekipmana ve Personele Ücret Ödenmediği İçin "Four Men"in Çekimleri Durduruldu
  • Maysa
  • 10-07-2018, 17:05

Birçok kaynağa göre "Four Men" dizisinin çekimleri 10 Mayıs’tan bu yana durduruldu.

Yapılan açıklamalarda çekimlerim durdurulmasında birden fazla neden gösterildi. En büyük neden olarak yapım şirketinin mantıksız talepleri ve ödenmemiş ücretlerden kaynaklandığı açıklandı.

Kaynaklara göre, "Four Men" dizisinin yapım şirketi Victory Contents, proje süresince personelin ücreti üç kez ödeyemedi. Ayrıca çekimler için mali destek bulunamadı. Dronlar, MCC kameraları ve diğer ekipmanların kira ücretlerinin yanı sıra kareograf ve kaza yönetim maliyetleri için gerekli cast ücretinin büyük bir kısmı ödenmedi.

Diziden bir kaynak şu şekilde konuştu: "1. bölümün son sahnesi çok önemliydi ve bunun için birçok hazırlık yapıldı. Busan Film Komisyonu’na 4 Milyon Won (yaklaşık 3500$) ödedik. Ancak yapım şirketi ekipman için düzgünce zamanı ayarlayamadı ve bu yüzden başka bir şirketin ekipmanını kullanmak zorunda kaldık. Diğer yapım şirketleri, genellikle ekipman için 8 Milyon Won (yaklaşık 7000$) bütçe ayırıyor. Ancak yapım şirketi 4 Milyon Won’luk bütçeden dolayı o sahnenin çekimini ertelememiz gerektiğini söyledi. Oyuncular ve personel programlarını çekime göre zaten ayarlamışlardı ve çekim yeri hazırlanmıştı. Ancak o sahnenin çekimlerini yapamadık. Dizinin Yönetmeni Jang Tae-Yoo geriye kalan miktarı cebinden ödeyeceğini söyledi. Zaten kendi cebinden dizi için 10 Milyon Won (yaklaşık 9,000$) harcamıştı. Genellikle, ekipman kira ücretleri 12 saat üzerinden alınır ve ekipman kullanımı 12 saati aşarsa ek ücret ödenir. Çekimler bittikten sonra ekipman kirası 18 Milyon Won’u (yaklaşık 16,000$) aştı ve yapım şirketi yönetmeninin tüm ücreti ödemesi gerektiğini söyledi. Bunun nedeni olarak da parayı ödeyemedikleri için değil onların kullanmamızı istedikleri ekipmanları kullanmadığımız için olduğunu söyledi. Yönetmen Jang Tae-Yoo, sadece çekim grubunun değil diğer takımların ekipman ücretlerini de ödemek zorunda kaldı. Çünkü [yapım şirketi] ekipmanlarını ödünç almamıza izin vermiyordu. Fragman ücretlerini de ödemeyeceklerini söylediler. Yani Yönetmen Jang Tae-Yoo yine kendi cebinden ödedi."

Birçok kaynak, yapım şirketinin ödemesi gereken birçok ücreti yönetmen Jang Tae-Yoo’nun ödediğini belirtti. Bunlardan en büyük sorunun personelin ödenmeyen ücretleri olduğu belirtildi. Dizinin çekimlerine ilk Ocak ayında başlandı. Ancak dizi personeli Mayıs ayına kadar doğru düzgün bir ödeme alamadı. Dizi setindeki kaynaklara göre bunun sorumluluğunu yapım şirketi almadı ve onların yerine yine yönetmen aldı.

Bu konu hakkında dizi ekibinden bir kaynak şu şekilde konuştu: "Personel ücretleri aylık olarak ödenir. Ancak yapım şirketi, yönetmen Jang Tae-Yoo’dan çekimlere başlanmadan önce senaryonun düzeltilmesini istedi. Bu yüzden, Ocak ayında dört kez ve Şubat ayında bir kez çekim yapabildik. Ardından yapım şirketi, aylık olarak değil günlük olarak ücret ödeyeceklerini söyledi. Bu yüzden iki takım durumu Çalışma Bakanlığına bildirdikten sonra dizi ekibinden ayrıldı. Diğer personelin Ocak ve Şubat ücretleri Nisan ayında ödendi ve bu olay üç kez daha yaşandı. Diğer çalışanlarda ayrılmaya başladıkları için yönetmen Jang Tae-Yoo kendi şirketi aracılığı ile sözleşmeler yaptı ve maaşlarını kendi cebinden ödedi. Yönetmen Jang Tae-Yoo personel ücretini kendi cebinden ödediği yetmiyormuş gibi bir de yapım şirketi ekipmanları ödünç vermedi. Yönetmen Jang Tae-Yoo ekipman kira ücretlerini cebinden ödedi ve Yönetmen Jang Tae-Yoo toplamda 100 Milyon Won (yaklaşık 90,000$) kendi cebinden harcadı."

Birçok kişi Yönetmen Jang Tae-Yoo’nun diziye güçlü şekilde bağlı kaldığını ve her konuda sorumluluk alarak dizinin çekimlerine devam etmeye çalıştığını belirtti.

10 Temmuz’da, bu konu hakkında Park Hae-Jin’in ajansı şu şekilde konuştu: "Umarız bu durum düzelir. Şu anda bu konu hakkında söyleyecek özel bir şeyimiz yok. Filmin çekimlerine en kısa sürede tekrar başlayacağını umut ediyoruz."

Çıkan haberlere karşı yapım şirketi, Victory Contents, resmi bir açıklama yayımlandı: "Ödenmeyen ücretlerden dolayı çekimlerin durdurulduğu doğru değildir. Önde gelen oyunculara ücretleri ödenmiştir ve yüzlerce milyon doları yapım giderlerine harcadık. Ayrıca, Yönetmen Jang Tae-Yoo önceden belirlediğimiz bütçeden daha fazlasını talep etti. İstifasını açıkladıktan sonra çağrılarımıza yanıt vermedi. Durumu olabildiğince çabuk düzeltmeye ve dizinin çekimlerine devam etmeye çalışıyoruz. Utanç verici makalelerden dolayı özür dileriz. Düzgün bir prodüksiyonla ve büyük bir çalışma ile tekrar başlayacağız. Teşekkür ederiz."

Yönetmen Jang Tae-Yoo daha önce "You Who Came From the Stars" dizisinin yönetmenliğini yapmış bir isimdir.

"Four Men" dizisinin şu ana kadar 16 bölümden sadece 4 bölümü çekilebildi ve ilk başlarda dizinin ilk bölümünün bu yılın Kasım ayında yayımlanması planlanılıyordu. Ancak bu durumda dizinin yayın tarihi belirsiz bir hal aldı.


Kaynak: (1), (2)