Romantik- Komedi Türünde Kore Dizisi Önerileri

1) OH MY VENUS


Tür: Romantik, Komedi
Bölüm Sayısı: 16 
Kanal: KBS2
Yayınlanma Tarihi: 16 Kasım 2015 - 5 Ocak 2016

Oh My Venus Konusu:

Dizi, çocukluk zamanından kalma bazı psikolojik yararlardan dolayı zor zamanlar geçiren inanılmaz derecede mükemmel kişisel antrenör Kim Young-Ho (So Ji-Sub) ve aşırı kiloları ile başı dertte olan ilk aşkını bir takıntı haline getirmiş Kang Joo-Eun (Shin Min-A) arasındaki gelişen romantik ilişkiyi anlatmaktadır.  

Oh My Venus Oyuncuları:

So Ji-Sub dizide, Hollywood yıldızlarına kişisel antrenörlük yapan Kim Young-Ho karakterini canlandırmaktadır. Onun karakteri, zengin bir aileden gelmesine rağmen çocukken ağır yaralar aldı. Şimdi ise sabrı ve inatçılığı ile problemlerinin üstesinden gelmektedir.

Shin Min-A dizide, 33 yaşındaki bir avukat olan Kang Joo-Eun karakterini canlandırmaktadır. Onun karakteri, ailesine maddi destekte bulunmak için çok mücadeleler vermiştir. Şimdi ise onun başı aşırı kilosu ile derttedir.


Editör Notu: Shin Min Ah tatlılığı denilen şeyin buram buram hissedildiği dizimiz klişe konusuna rağmen güzel bir romantizm ve tadında komedisi ile izlemediyseniz şans vermeniz gereken dizilerden sadece bir tanesi olabilir :)

2) FIGHT FOR MY WAY
Tür: Romantik, Komedi, Gençlik
Bölüm Sayısı: 16 
Kanal: KBS2
Yayınlanma Tarihi: 22 Mayıs 2017 - 11 Temmuz 2017

Fight for My Way Konusu:

Dizi, hayallerinden oldukça uzak olmalarına rağmen hayallerini gerçekleştirmek için mücadele eden iki kişiyi konu almaktadır.

Fight for My Way Oyuncuları:

 
Park Seo-Joon dizide yarı zamanlı sıradan bir ofis çalışanı Go Dong-Man karakterini canlandırmaktadır. O, geçmişte gelecek vadeden bir tekvandocuydu. Ancak hayalini kurduğu gibi yıldız bir tekvandocu olamamıştır. Bir gün, bütün cesaretini toplar ve profesyonel bir dövüşçü olabilmek için UFC ligine katılır. Onun karakteri parlak bir kişiliğe sahiptir.

Kim Ji-Won dizide bir mağazanın danışman bölümünde çalışan Choi Ae-Ra karakterini canlandırmaktadır. Onun hayali aslında bir TV sunucusu olmaktır. Bu yüzden her yıl düzenlenen ulusal sunuculuk sınavlarına girer ama her seferinde başarısız olur. Ancak, her şeye rağmen ayaklarının üzerinde durur ve mücadelesine devam eder. Onun karakteri sert bir kişiliğe sahiptir. O ve Go Dong-Man (Park Seo-Joon) uzun zamandır yakın arkadaşlardır. Ancak aralarında romantik bir ilişki gelişir.


Editör Notu: Samimiyetin ve eğlencenin yer aldığı dizi bence diğer rom-com'lara göre daha gerçekçi bir biçimde ele alınmış. Başrollerin ilişkileri daha eğlenceli ve işleniş bakımından daha tadındaydı. Komedi kısmına zaten diyecek yoktu. Açıkçası romantik komedi diyince aklıma gelen ilk dizi Fight for My Way olabilir. Zengin başrollerin, sekreter-patron ilişkilerinin konu alındığı rom-com'lardan biraz sıkıldıysanız bu dizi izlemeniz gereken dizilerden biri olabilir.


3) IT'S OKAY, THAT'S LOVE


Tür: Romantik, Komedi, Dram, Psikoloji
Bölüm Sayısı: 16
Kanal: SBS
Yayınlanma Tarihi: 23 Temmuz 2014 - 11 Eylül 2014

It's Okay, That's Love Konusu:

Jang Jae-Yeol (Jo In-Sung) gizemli bir yazar ve radyo DJ'idir, ancak bir takıntıdan muzdariptir. Ji Hae-Soo (Gong Hyo-Jin), bir üniversite hastanesinde psikiyatride burslu okumuştur. Ameliyat yapmak istemediği için psikiyatri alanını seçmiştir. Jang Jae-Yeol'la tanıştıktan sonra, hayatında büyük değişimler olmuştur.


Editör Notu: Nerde kaldı o eski Kore dizileri dedirten bir dizi It's Okay, That's Love. Kahkahanın ve göz yaşının birebir gidebileceği nadir, güzel ve sıcak dizilerden. Bunca yıldır bir şans vermediyseniz şimdi izlemek için tam sırası :)

4) MR. QUEENTür: Tarihi, Romantik, Komedi, Dram, Fantezi
Bölüm Sayısı: 20
Kanal: tvN
Yayınlanma Tarihi: 12 Aralık 2020 - 14 Şubat 2021

Mr. Queen Konusu:

Modern çağda Jang Bong-hwan (Choi Jin-hyuk), Blue House'da ülkenin en iyi politikacıları için çalışan bir şeftir. Özgür bir ruhu vardır, ancak bir gün kendini Joseon döneminde yaşayan Kraliçe Cheorin'in (Shin Hye-sun) bedeninde bulur. Kral Cheoljong ise (Kim Jung-hyun) oldukça nazik ve uyumlu biridir. Ancak, o sadece isim olarak bir kraldır. Rahmetli Kral Sunjo'nun eşi Kraliçe Sunwon (Bae Jong-ok), Kral Cheoljong'u bir figür haline getirerek gerçek gücü elinde tutmaktadır. Hırslı küçük kardeşi Kim Jwa-geun ( Kim Tae-woo), aynı zamanda bu gücü arzulamaktadır. Kraliçe Cheorin kısa süre sonra Kral Cheoljong'un göründüğü gibi olmadığını ve onun karanlık ve şüpheli bir yanı olduğunu keşfeder. 


Editör Notu: Dizinin konusunu okuduğumda nasıl yapacaklar diye düşünmekten kendimi alamamıştım. Nasıl olacağını cidden çok merak ediyor ve bazen güzel olamayacağı ihtimalini de düşünüyordum. Ta ki izleyene kadar. Gerçek bir komedi neymiş bu diziyle bir nevi görmüş olduk diyebilir miyiz? Diyebiliriz bence :) Shin Hye Sun'ın övdüğüm oyunculuğunun ne kadar iyi olduğunu bu diziyle bir kez daha değinmek isterim. Bir erkeğin ruhuna sahip olan kadın rolünü bir çok kez görmüştük. Karşılaştırma yapmadan değinmek isterim ki gerçekten rolünün hakkını bir kere daha verdi. Ayrıca dizinin tarihi dönemde geçmesi diziye ayrı bir eğlenceli hava katmıştı bence. Kısacası bolca gülmek istiyorsanız bu dizi harika bir seçenek. Ama bolca romantizm arıyorsanız birazcık hayal kırıklığına uğrayabilirsiniz. 

5) MY LOVE FROM THE STARTür: Tarihi, Romantik, Komedi, Dram, Fantezi
Bölüm Sayısı: 21
Kanal: SBS
Yayınlanma Tarihi: 18 Aralık 2013 - 27 Şubat 2014

My Love from the Star Konusu:

Do Min-Joon (Kim Soo-Hyun) 400 yıl önce Joseon Hanedanlığı döneminde dünyaya gelen bir uzaylıdır. Yakışıklı olmasının yanında olağanüstü yeteneklere sahiptir. 400 yıl sonra, Do Min-Joon insanlara alaycı bir şekilde yaklaşmasına rağmen bir oyuncu olan Chun Song-Yi'ye (Jun Ji-Hyun) aşık olacaktır. 

My Love from the Star Oyuncuları:


Kim Soo-Hyun, Do Min-Joon karakterini canlandırmaktadır. Do Min-Joon, 400 yıl önce Joseon Hanedanlığından gelen gizemli bir adamdır. Cheon Song-Yi (Jun Ji-Hyun) aşık olur.

Jun Ji-Hyun, Cheon Song-Yi karakterini canlandırmaktadır. Cheon Song-Yi Koreli bir oyuncudur.Editör Notu: Söyleyecek çok şey var ama bu dizi için sadece tek bir şey söyleyebilirim: Romantik - Komedi için dizi arayışına çıkmışsanız ve bu diziyi hala izlememişseniz gidin ve izleyin :)


6) THE LEGEND OF THE BLUE SEATür: Tarihi, Romantik, Komedi, Dram, Fantezi
Bölüm Sayısı: 20
Kanal: SBS
Yayınlanma Tarihi: 16 Kasım 2016 - 25 Ocak 2017

The Legend of the Blue Sea Konusu: 

Dünya üzerindeki son denizkızı (Jun Ji-Hyun) bir dolandırıcı (Lee Min-Ho) ile karşılaşır ve bu denizkızı karada yaşamak için mücadele etmeye başlar. 

The Legend of the Blue Sea Oyuncuları:


Jun Ji-Hyun dizide, bir denizkızı olan Sim Chung karakterini canlandırmaktadır. Onun karakterinin hayatı zorluklarla doludur.

Lee Min-Ho dizide Joseon zamanında ve şimdiki zamanda yaşayan iki karakteri canlandırmaktadır. Joseon zamanında Kim Dam Nyeong’un oğlu olan Dam Ryung karakterini canlandırmaktadır. Şimdiki zamanda ise soğukkanlı ve zeki bir dolandırıcı olan Heo Joon-Jae karakterini canlandırmaktadır. Onun karakteri, Sim Chung’un (Jun Ji-Hyun) cazibesine kapılır.


Editör Notu: 
Bir deniz kızının insanların yaşamına bu şekilde adapte olması daha güzel ve komik anlatılamazdı bence. Konu, işleniş ve oyuncular bakımından oldukça güzel olan dizimiz romantizmin harika örneklerindendi.


7) KILL ME HEAL ME


Tür: Psikoloji, Romantik, Komedi, Dram
Bölüm Sayısı: 20
Kanal: MBC
Yayınlanma Tarihi: 7 Ocak 2015 - 12 Mart 2015  

Kill Me, Heal Me Konusu:

Zengin bir aileden gelen 7 kişilikli bir adam (Ji Sung) ile doktorluğunun ilk yılında olan bir kadının (Hwang Jung-Eum) arasındaki aşk hikayesini anlatmaktadır.

Kill Me, Heal Me Oyuncuları:

Ji Sung dizide, varlıklı bir aileye sahip zengin bir işadamı olan Cha Do-Hyun karakterini canlandırmaktadır. Onun karakteri, çocukluğunda geçirdiği bir travma sonucunda , Dissosiyatif kimlik bozukluğu hastalığından muzdarip olur ve kendi öz kişiliği de dahil 7 farklı kişiliğe (Cha Do-Hyun, Shin Se-Gi, Ferry Park, Ahn Yo-Sub, Ahn Yo-Na, Nana, ve Bay X) sahiptir.

Hwang Jung-Eum dizide, psikiyatri kliniğinde ilk yılında olan Oh Ri-Jin karakterini canlandırmaktadır. Onun karakteri parlak bir kişiliğe sahiptir ama aynı zamanda manik depresiftir (Hastanın duygu durumu aniden yükselir, ya çok neşeli olur ya da tam aksine çok üzgün ve ümitsiz kalır.) Cha Do-Hyun (Ji Sung) adındaki bir hastanın iyileşmesine yardımcı olur ve daha sonra onun kişiliklerinden birine aşık olur.


Editör Notu: Gerçek bir klasik haline gelen Kill Me, Heal Me'yi hala izlememiş olabilirsiniz. Ama merak etmeyin başlamak için geç değil. Konusu itibariyle kaliteli bir dizi olduğunu belli eden dramaya yetenekli oyuncularımız da eşlik ediyor. Her ne kadar dizinin adını duyduğum an aklıma ilk gelen şey Hwang Jung-Eum'ın dizideki çığlık ve bağrışları olsa da benim için genel itibariyle mükemmele yakın bir diziydi diyebilirim.


8) TOUCH YOUR HEARTTür: Romantik, Komedi, Hukuk
Bölüm Sayısı: 16
Kanal: tvN
Yayınlanma Tarihi: 6 Şubat 2019 – 28 Mart 2019

Touch Your Heart Konusu:

Dizi, bir avukat olan Kwon Jung-Rok (Lee Dong-Wook) ile ünlü bir kadın oyuncu olan Oh Yeon-Soo’nun (Yoo In-Na) arasındaki romantik hikâyeyi konu almaktadır. Bir şirket sahibi ailenin oğlu ile adı bir skandala karışan Yeon-Soo’nun hayatı dibe vurmaya başlar. Ancak berbat olan imajını tekrar düzeltmeye ve ünlü bir senaristtin yeni bir dizisinde rol almaya kararlıdır. Ancak berbat bir oyunculuğu vardır. Bu yüzden, karakterine daha iyi bürünebilmek için bir avukatın yanında sekreter olarak çalışmak zorunda kalır. Böylece daha iyi bir oyunculuk sergileyip, izleyicinin gönlünü almayı planlamaktadır.

Touch Your Heart Oyuncuları: 

Lee Dong-Wook dizide bir hukuk firmasında avukatlık yapan Kwon Jung-Rok karakterini canlandırmaktadır. Huysuz, kibirli ve soğuk kalpli birisidir. Tam bir işkoliktir. Aldığı davaları her zaman kazandığı için müşterilerinin güvenini kazanmıştır. Bir gün, patronu ondan Oh Yoon-Seo'nun (Yoo In-Na) yanında sekreter olarak 6 ay çalışmasına izin vermesini ister. Durumdan pekte haz etmemesine rağmen patronu istediği için kabul etmek zorunda kalır.

Yoo In-Na dizide popüler bir oyuncu olan Oh Yoon-Seo karakterini canlandırmaktadır. Güzel görünümü ile ünlüdür. Ancak oyunculuk konusunda berbattır.


Editör Notu: Yoo In Na ve Lee Dong-Wook ikilisinin Goblin'deki uyumundan sonra böyle tatlış bir dizi ile izleyici karşısına çıkmaları gerçekten çok güzel bir projeyi ortaya çıkardı. İzlerken yüzünüzde olacağına emin olduğum gülümsemeniz başrol kızımızın tatlılığıyla ikiye katlanabilir. Sakız gibi uzatılmayan konusu ve olayları ile başladığı gibi biten Touch Your Heart adı gibi kalbinize dokunacak.


9) MY SECRET ROMANCE


Tür: Romantik, Komedi
Bölüm Sayısı: 13
Kanal: OCN
Yayınlanma Tarihi: 17 Nisan 2017 – 30 Mayıs 2017


My Secret Romance Konusu:

Dizi, zengin bir ailenin oğlu (Sung Hoon) ile hayatında daha önce hiç sevgilisi olmayan bir kızın (Song Ji-Eun) arasındaki romantik ilişkiyi anlatılmaktadır.

My Secret Romance Oyuncuları:


Sung Hoon dizide zengin bir iş adamının oğlu olan Cha Jin-Wook karakterini canlandırmaktadır. Onun karakteri kibirli ve bencil birisidir. Sadece kısa süreli aşkların adamı olan çapkın birisidir. Bir gün, adı bir kadınla skandala karışır. Bunun üzerine babası onu daha iyi biri olur, hatalarının bedellerini öder umuduyla sahibi olduğu tatil beldelerinden birine çalışması için gönderir. Orada Yoo-Mi (Song Ji-Eun) ile karşılaşır ve tamamen değişir.

Song Ji-Eun dizide bir beslenme uzmanı olan Lee Yoo-Mi karakterini canlandırmaktadır. Onun karakteri parlak bir kişiliğe sahiptir ve dış görünümüne önem vermeyen birisidir.


Editör Notu: Klişelere doymayanlar için 13 bölümlük mini bir dizi yapmışlar. Tüm klişeler bir dizide toplanır ancak bu kadar mı sevimli olur demeyin oluyormuş demek. Çerez olsun, kafam dağılsın diyorsanız bu diziye bir şans verebilirsiniz.10) I AM NOT A ROBOTTür: Romantik, Komedi
Bölüm Sayısı: 32
Kanal: MBC
Yayınlanma Tarihi: 6 Aralık 2017 – 25 Ocak 2018

I am Not a Robot Konusu:

Dizi, insanlara karşı alerjisi olduğu için şimdiye kadar hiç kız arkadaşı olmamış bir adam (Yoo Seung-Ho) ile robot gibi davranan bir kadının (Chae Soo-Bin) arasındaki aşk hikâyesini anlatmaktadır. 

I am Not a Robot Oyuncuları:


Yoo Seung-Ho dizide Kim Min-Kyu karakterini canlandırmaktadır. Min-Kyu, Kore’nin en büyük finansal şirketinin birincil hissedarı ve yöneticisidir. Maddi durumu iyi olduğu kadar mükemmel bir görünüşe de sahiptir. Ancak insanlara karşı alerjisi olduğu için şimdiye kadar hiç kız arkadaşı olmamıştır. Bir gün, bir robot gibi davranan Jo Ji-A (Chae Soo-Bin) ile tanışır ve ona aşık olur.

Chae Soo-Bin dizide genç bir girişimci olan Jo Ji-A karakterini canlandırmaktadır. Onun EQ’su (duygusal zekâsı) oldukça yüksektir ancak çok zeki birisi değildir. Yardıma ihtiyacı olan insanlara yardım etmekten asla çekinmez. Bu yüzden, hayali insanların ihtiyaç duyduğu şeyleri yapmaktır. Babası bir oto tamircisidir. Robot mühendisi olan eski erkek arkadaşı Baek-Gyun (Uhm Ki-Joon) bir gün ondan bir robot gibi davranmasını ister.


Editör Notu: Robot taklidi yapan birine aşık olmak gerçekten de Kore'li senaristlerin düşünebileceği bir şey. Böyle ilginç bir konuyu eğlenceli bir diziye çevirirlerse bize de izlemek düşer tabii ki. 32 bölümlük diziye çerezlik demek biraz garip olabilir ama dizinin sizi yormaması ve karakterlerin eğlenceli ilişkisi diziyi sonuna kadar izlenebilir kılıyor.


BONUS + SHE WAS PRETTY

Tür: Romantik, Komedi
Bölüm Sayısı: 16
Kanal: MBC
Yayınlanma Tarihi: 16 Eylül 2015 - 11 Kasım 2015

She Was Pretty Konusu:

Ji Sung-Joon (Park Seo-Joon) gençken çirkin birisidir ancak çirkin ördek hikayesindeki gibi büyünce bu görünümden kurtulup yakışıklı birisi haline gelir. Kim Hye-Jin (Hwang Jung-Eum) ise Sung-Joon'un tam tersi gençken güzel birisidir ancak büyüdükçe çirkin bir görünüme sahip olur. Ji Sung-Joon ilk aşkını bulmaya çalışır.
 
She Was Pretty Oyuncuları: 


Hwang Jung-Eum dizide, gençken güzel ve popüler birisiydi ama şimdi çirkin ve perişan bir kadın haline gelen Kim Hye-Jin karakterini canlandırmaktadır. Onun karakteri, zengin bir aileden gelmektedir. Babasının iflasından sonra bütün hayatı sarpa sarmaya başlar.

Park Seo-Joon dizide, gençken çirkin ve şişman birisiydi ama şimdi çekici bir adam haline gelen Ji Sung-Joon karakterini canlandırmaktadır.

Go Joon-Hee dizide, bir otelde çalışan ve Kim Hye-Jin'in (Hwang Jung-Eum) en yakın arkadaşı olan Min Ha-Ri karakterini canlandırmaktadır. Onun karakteri, mükemmel vücut hatlarına sahiptir ve bütün erkekleri kendisine hayran bıraktıran bir çekiciliğe sahiptir.

Choi Si-Won dizide, bir magazin dergisinin editörlüğünü yapan Shin Hyuk karakterini canlandırmaktadır. Onun karakteri, özgür bir ruha ve gizemli bir havaya sahiptir. Bir otelin suit odasında kalmaktadır.
Siz hangilerini izlediniz? Romantik-komedi izlemek isteyenlere hangi dizileri önerirsiniz?