Neden Sözleşmeli Evlilik Son Zamanlarda K-Dramalarda Trend Oluyor?

Neden Sözleşmeli Evlilik Son Zamanlarda K-Dramalarda Trend Oluyor?

Yakın zamanda paylaşılan yayın raporlarına göre sözleşmeli evlilik son zamanlarda dizi sektöründe bir trend olarak ortaya çıktı. Yaklaşan dizilerde sözleşmeli evliliği nasıl işleyeceklerine bir bakalım.

24 Kasım'da prömiyeri yapılması planlanan SBS'nin "My Demon" her yerde düşmanı olan chaebol varisi Do Do Hee ve bir gecede güçlerini kaybeden iblis Gu Won hakkında romantik bir dramadır. İkili, geçici bir sözleşmeyle kendi çıkarları için evlenir.

Song Kang dizide, insanların ruhlarını teminat olarak aldıktan sonra onların hayatını cehenneme çeviren Jung Gu Won karakterini canlandırmaktadır. Her yönden insanlardan üstündür ancak güçlerini kaybettiğinde onları geri kazanmak için Do Do Hee ile çalışmak zorunda kalır. Bu süreçte aralarında romantizm yeşerir.

Kim Yoo Jung dizide, şık ve zarif bir görünüme sahip olan Do Do Hee karakterini canlandırmaktadır. Görünümüne rağmen çılgın bir kişiliğe sahiptir. Mirae Group'un varisi olarak kimseye güvenmemektedir. Bir iblise aşık olur. 

Başrollerinde Song Kang ve Kim Yoo Jung gibi genç ve ilgi çekici isimlerin yer aldığı dizi şimdiden büyük bir merakla bekleniyor. Üstelik aynı gün yayımlanacak olan MBC'nin Cuma-Cumartesi dizisi "The Story of Park's Marriage Contract"da sahte bir evliliği konu alıyor.

Aynı adlı bir romandan uyarlanan dizi, geçmişten günümüze zaman yolculuğu yaparak tıpatıp merhum kocasına benzeyen bir adamla karşılaşan Joseon'lu bir kadının etrafında dönmektedir. Bir şekilde bir araya gelen cesur Bayan Park ve bekar Kang Tae Ha farklı amaçlar doğrultusunda evlilik sözleşmesi yaparlar.

Lee Se Young dizide, Joseon döneminden günümüze seyahat eden güçlü bir genç kadın olan Park Yeon Woo rolünü canlandırmaktadır. Evlendiği gün kocası ölür ve kendini 200 yıl sonrası günümüz Güney Kore'sinde bulur. Joseon dönemine geri dönmek için yaptığı yoğun arayışın ortasında Kang Tae Ha'ya karşı duygular beslemeye başlayınca her şey değişir.

Bae In Hyuk'un bekar Kang Tae Ha karakterini canlandırıyor. Mantığa duygularından daha fazla öncelik veren SH Seul Corporation'ın varisidir.

Başrollerini Shin Min-ah ve Kim Young-dae'nin paylaştığı "Because I Want No Loss" ise 2024 yılında yayımlanmak için hazırlanıyor. Gelecek yıl TVING ve tvN'de yayımlanacak olan drama herhangi bir kayıp yaşamak istemediği için sahte evlilik yapan bir kadın ile ona zarar vermek istemediği için kadının sahte kocası olmayı kabul eden bir adam arasında geçmektedir.  

Because I Want No Loss - AsianWiki

Üstelik şu anda MBN'nin devam eden hafta sonu dizisi “Perfect Marriage Revenge” kocasından ve ailesinden intikamını alabilmek için sözleşmeli evlilik yapmak isteyen Han Yi-joo ile onunla gerçekten evlenebilmek için sözleşmeli evliliği kabul eden Seo Do-gook'un etrafında dönüyor.

Jung Yoo Min dizide, Hanwool Finans Grubunun yöneticisi tarafından evlat edinilen Han Yi-joo karakterini canlandırıyor. Ailesi ve kız kardeşi Han Yoo Ra tarafından bir kez bile sevgi görmeden büyür. Bir gün eşi Jung Se Hyeok'un üvey kız kardeşi Han Yoo Ra'yı sevdiğini öğrenir. Aynı gün kaza geçirir ve uyandığında kendini Jung Se Hyeok ile nişanlı olarak bulur. Kaderini değiştirmek ve ailesinden intikam almak için Jung Se Hyeok'la olan nişanını atar. Han Yoo Ra'nın sevdiği adam olan Seo Do-gook'a yaklaşarak intikamını almak ister. (guneykoresinemasi.com)

Sung Hoon dizide Taeja Grubunun kurucusunun torunu olan Seo Do-gook karakterini canlandırıyor. Han Yi Joo'nun sözleşmeli evlilik teklifini kabul eder ancak içten içe bunun gerçek bir evliliğe dönüşmesini ister.

K-dramalarda sözleşmeli evliliğin işlenmesi kesinlikle yeni bir olay değil. Özellikle de evlendikten sonra birbiriyle yaşayan çiftlerin aşık olması beklenen ve izleyiciyi kendine çeken bir durum. Genel çerçevesi tahmin edilebilir olan bu konunun fantastik ögelerle bezenmesi ile ortaya birbirinden güzel işler çıkıyor. Bu bağlamda Chungnam Ulusal Üniversitesi'nde Kore edebiyatı profesörü ve drama eleştirmeni Yoon Seok-jin şunları söyledi: "Günümüzde evlilik artık eskisi kadar önemli değil, izleyicilerin görmek istediği evlilik yanılsaması dizilerde kalıyor. Toplumsal evlilik algısındaki bu değişimi yansıtmaya çalışan sözleşmeli evlilik, bir drama malzemesi olarak ilgi görecek gibi görünüyor" dedi.

-

BİZİ INSTAGRAM HESABIMIZDAN TAKİP EDEBİLİRSİNİZ @guneykoresinemasicom

Siz sözleşmeli evlilik temalı dizileri seviyor musunuz?