Lee Min-Ho'nun Dizilerde Canlandırdığı Karakterler
  • ela
  • 8-02-2016, 14:18

 

Yapılan birçok ankette en çok sevilen oyuncu seçilen Lee Min-Ho, Asya’da olduğu kadar Türkiye’de de en çok sevilen oyunculardandır. Hayranları oyunculuğunun dışında yakışıklı, sevimli, terbiyeli, esprili oluşu ve ailesine değer vermesinin yanı sıra en çokta hayranlarına değer verip önemsemesinden dolayı onu çok seviyor, onu destekliyor.

Bu yazımda Lee Min-Ho’nun dizilerde canlandırdığı karakterlere bir göz atmak istedim.

Birçok kişinin Lee Min-Ho’yu ilk kez tanıdığı, hatta birçok kişinin ilk izlediği Kore dizisi olan ve kendisi için de kariyerinde bir dönüm noktası olan 2009 yapımı "Boys Over Flowers” ile başlamak istiyorum.

Dizi, zenginlerin gittiği Shinwa Lisesi’nde dört öğrencinin kurduğu, istediği kişiye eziyet eden F4 isimli bir grubun üyeleri ile ilk kez bu eziyetlerle mücadele eden, onların aksine yoksul bir aileden gelen bir kızın arasındaki arkadaşlıkları ve aşkı konu alıyor.

Lee Min-Ho ise dizide, Shinwa Grubu’nun ve Shinwa Lisesi’nin sahibi, F4'ün de lideri olan Go Jun-Pyo karakterini canlandırmaktadır. Onun karakteri, okulda popüler olmasının yanı sıra gaddar ve korkulması gereken birisidir.

F4 tarafından gördüğü eziyetler sonucu intihar etmek üzere olan bir öğrenciyi kurtaran ailesinin kuru temizlemeci dükkânında çalışan Geum Jan-Di (Ku Hye-Sun), Shinwa Lisesi’nde burslu olarak okumaya başlar. Jan-Di'nin huysuz, ters ve dobra tavırlarına kızan F4, bu kez ona eziyet etmeye başlar. Go Jun-Pyo, resmen Jan-Di'ye kafaya takar. Ona türlü oyunlar, ağır şakalar yapar ve eziyetler eder. Jan-Di tavrından taviz vermeyip F4 ile bir mücadele içine girer. Jun-Pyo, ilk kez kendisine karşı gelen, lafını gediğine koyan ve kendisine hayranlık göstermeyen bir kız ile karşılaşınca etkilenir, yavaş yavaş Jan-Di'ye aşık olur. Jan-Di'yi etkileyebilmek için elinden geleni yapar. Her yerde karşısına çıkmaya ve ona türlü jestler yapmaya başlar. Ancak Jan-Di, Jun-Pyo'dan nefret eder ve ona kesinlikle taviz vermez. Çünkü o, ağırbaşlı, sakin, yakışıklı, anlayışlı, kendi halinde biri olan Yun Ji-Hu’ya (Kim Hyun-Joong) aşıktır.

İlk başlarda kendisini beğenmişli ve yaptığı eziyetlerle Go Jun-Pyo karakterinden hoşlanmadım. Ama dışarıdan bakınca acımasız, sinirli, kendini beğenmiş biri gibi görünen Jun-Pyo, Jan-Di’ye aşık olduktan sonra; aslında yumuşak bir kalbi olan, aşkı ve arkadaşları için her şeyi göze alabilecek birisi olduğunu gördüm. Zaten Go Jun-Pyo’nun Jan-Di’ye duyduğu aşk bizi derinden etkilemedi mi?

Neyse sonunda Jan-Di’nin Go Jun-Pyo’nun değerini anlaması benim için sevindirici oldu. Tabi bazılarımız bu dizide ikinci adam sendromuna tutulmadı değil. Bazılarımız Jan-Di’nin Go Jun-Pyo yerine Yun Ji-Hu’yu seçmesini istedi (ikinci adam sendromu ile ilgili yazımı okumak isterseniz buraya tıklayın). Tabi bazılarımız mümkün olsa ikisini de seçmesini isterdi.  wink

Gelelim Lee Min-Ho’nun dizideki karakteri nedeniyle bukleli/kıvırcık saçlarına… Bu dizi ile beraber şunu anlamış oluyoruz. Lee Min-Hoo’ya kesinlikle kıvırcık saç yakışmıyor. Lee Min-Ho verdiği birçok röportajda söz "Boys Over Flowers” dizisinde canlandırdığı Go Jun-Pyo karakterinin saçlarına gelince kendisi de her zaman espirili bir şekilde saçlarını "çok sevimsiz”bulduğunu söylemiştir. Bununla ilgili olan bir röportajından bahsedecek olursak. 18 Ocak 2015 tarihinde MBC'in Section TV programının yayınlanan bölümünde Lee Min-Ho, onun popülerliğin kapılarını açan "Boys Over Flowers" dizisini izlemeye dayanamadığını söylemişti. "Ben yardımcı olamam ama bu yalakalık değil." diyen oyuncu, "Çok sevimsizdi." dedi. Oyuncuya, "Boys Over Flowers" dizisindeki oyunculuğu nasıl idare ettiniz sorulduğunda, "Gerçekten başka seçeneğim yoktu." şeklinde cevap verdi. Dizide canlandırdığı Koo Joon-Pyo karakterinin güçlü buklelerini kastedilerek, "kıvırcık saç" adıyla adlandırılmasının hayatının dönüm noktası olduğunu belirtti ve yaptığı espriler ile herkesi güldürmüştü.

Şakalar, espiriler bir yana Lee Min-Ho kendisini bir yıldız haline getiren "Boys Over Flowers" dizisine minnettar olduğunu da belirtmiştir. New C. ile yaptığı röportajında " ‘Secret Campus’ dizisini çekerken işe gitmeye korkuyordum, işler yoğundu ve beni korkutuyordu. 'Boys Over Flowers' dizisini çekerken bile endişeliydim, rahatlamayı göze alamıyordum. Bir şeyi başardığıma emin olana kadar endişem sürdü.”"O zamanlar kendime olan güvenimi kaybetmiştim (geçirdiği araba kazasından dolayı) ama dizi benim kendimi kurtarmama yardım etti, onun sayesinde daha iyi biri olabildim.”"Dizi aynı zamanda beni bütün dünyaya tanıttı. Zayıftım ve dizi her şeyi değiştirdi. 'Boys Over Flowers'a minnettarım.”

Gelelim ikinci romantik-komedi dizisi olan 2010 yapımı "Personal Taste”dizisine;

Dizi, Kore Mimarisinde önemli bir yere sahip olan Sanggojae adında bir evde kendi başına yaşayan Park Gae-In (Son Ye-Jin) ile evinin bir odasını kiraya verdiği Jeon Jin-Ho (Lee Min-Ho) arasındaki aşkı konu alıyor.

Lee Min-Ho dizide, babasının ölümünden sonra kendini çalışmaya adayan ve başarılı, hırslı bir mimar olan Jeon Jin-Ho karakterini canlandırmaktadır. Jeon Jin-Ho’nun üstlendiği Dam Sanat Galerisi Projesini kazanması hem mali sıkıntıda olan şirketi için, hem de kariyeri için çok önemlidir. Projenin tasarımında önemli rol oynayan Sanggojae'nin mimarisini görebilmek için Park Gae-In'ın evine gider ve odasını kiralar. Aynı evde yaşayabilmek için kendisinin bir Gay zannedilmesine göz yumar. Sevgilisi tarafından terk edildiği için çok üzgün olan Park Gae-In'i teselli eder, ona temizlik yapma, yemek yapma, bakımlı olma, kadın olma konusunda dersler verir. Eğlenceli vakit geçirip birbirlerine destek olduğu zamanlarda aralarında romantik bir ilişki başlar.

Lee Min-Ho, kendisinin de doğal karizması ile Jeon Jin-Ho baştan aşağı karizmaydı ve dizide canlandırdığı karakter ile romantizmi müthiş bir güzellikte izleyicisi ile buluşturuyor.

Bu dizi ile kıvırcık saçlarından kurtulan, düz saçları ile Lee Min-Ho, çoğu kişiye "Çok yakışıklıymış” dedirdi ve Lee Min-Ho bence bu dizisiyle sadece yakışıklı olmadığını, yetenekli bir oyuncu olduğunu bir kez daha kanıtladığını düşünüyorum.

Lee Min-Ho'nun romantik-komedilerden sıyrılarak çektiği ilk aksiyon-polisiye dizisi olan 2011 yapımı "City Hunter” dizisi;

Dizi, bir aylıkken ölen babasının intikamını almaya çalışan Lee Yoon-Sung’un (Lee Min-Ho) hikayesini anlatmaktadır.

Lee Min-Ho dizide, Güney Kore'nin Başkanlık Sarayı için Ulusal İletişim Ağı Takımında çalışan ve "City Hunter" kod adını kullanan Lee Yun-Seong karakterini canlandırmaktadır. Lee Yun-Seong henüz bir aylıkken, ölen babasının en yakın arkadaşı tarafından kaçırılır ve babasıyla birlikte ölen 20 askerin intikamını almak için eğitilir. Yıllar sonra yasadışı suçlara da bulaşmış olan 5 kişiden intikamını almak için Seul’e döner ve Güney Kore'nin Başkanlık Sarayı için Ulusal İletişim Ağı Takımında çalışmaya başlar. Bir gün, Mavi Saray'da koruma olarak çalışan Kim Na-Na (Park Min-Young) ile tanışır. Kusursuz bir intikam planı Yoon-Sung'un tek amacıdır. Bu yüzden Yoon-Sung aşık olmama konusunda uyarsa da onlar birbirlerine aşık olurlar...

Lee Min-Ho, ilk kez izleyicisinin önünde sergilediği dövüş sahneleri ile insanı etkilemeyi başardığı bir dizi. O dizide bir süper kahramana dönüşmüştür. Dövüş sahneleri ile ilgili yaptığı röportajlarında bu sahnelerde çok zorlandığını dile getirmiştir.

Dizinin finali tam bir muallâkla bitmesi sebebiyle birçok kişi Lee Yoon-Sung’un (Lee Min-Ho) öldüğünü düşünerek ben de olmak üzere, çok üzüldü ama dizinin yapımcısının yaptığı açıklama içime su serpti. Lee Yoon-Sung, Kim Na-Na (Park Min-Young) ile beraber gitmiş.

Unutmandan Lee Min-Ho, bu dizide canlandırdığı karakter sayesinde onursal savcılık ödülü aldı.

Lee Min-Ho'nun ilk tarih-fantastik dizisi olan 2012 yapımı "Faith” dizisi;

Dizi, Goryeo döneminden bir savaşçı (Lee Min-Ho) ile günümüzden Goryeo dönemine giden bir kadın doktorun (Kim Hee-Sun) arasındaki zaman ve mekân dinlemeyen aşklarını anlatmaktadır.

Lee Min-Ho dizide, Kral Gongmin'in (Ryu Deok-Hwan) koruması olan 29 yaşındaki Choi Young karakterini canlandırmaktadır. Onun karakteri, kadınlara karşı ilgisiz, para hırsı olmayan, sürekli uyuyan, ölümden korkmayan iyi bir savaşçıdır ve bunlara karşın da hayatından hiçbir pişmanlık duymamaktadır. Prenses Nogoog (Park Se-Young), Çin tarafından kaçırılmış ve daha sonra serbest bırakılmıştır. Ancak yaralıdır. Bunun üzerine General Choi Young (Lee Min-Ho), günümüzde yaşayan Genel Cerrahi Doktoru Eun-Soo’yu (Kim Hee-Sun) Prenses’i iyileştirmesi için Kore tarihinin 660 yıl öncesine kaçırılır. Doktor Eun-Soo kendisine yabancı bu yerde zorla çalıştırılsa da Prenses’i iyileştirmek için elinden gelenin en iyisini yapmaya çalışırken General Choi Young ile Eun-Soo arasında romantik bir ilişki başlar.

Lee Min-Ho’yu bu dizi sayesinde ilk kez eski savaşçıların giydikleri kıyafetler ile görüyoruz ve her zamanki gibi çok yakışıklı görünüyor.

Gelelim Lee Min-Ho’nun son yayınlanan 2013 yapımı "The Heirs” dizisine;

Dizi: genç, zengin mirasçıların ve sıradan saygı gören fakir bir aileden gelen Cha Eun-Sang (Park Shin-Hye) arkadaşlıklarını ve aşklarını anlatıyor.

Lee Min-Ho dizide, büyük bir aile şirketine sahip zengin bir mirasçı olan Kim Tan karakterini canlandırmaktadır. Onun karakteri, her şeye sahip gibi görünüyor. Ancak o, içinde birçok acı taşımaktadır. Empire Group'un varisidir. Ancak gayri meşru bir ilişkiden dünya ya gelmiştir. Küstah ve hep kendini düşünen birisidir. Buna rağmen üvey ağabeyi Kim Won'un (babaları aynı) gölgesinde kalmıştır. Evlerinde hizmetçi olarak çalışan bir kadının kızı olan Eun-Sang'a aşık olur.

Lee Min-Ho, bu dizide ve "Boys Over Flowers" dizisinde canlandırdığı karakterlerin hikayeleri farklı olsa da bu karakterlerde benzer noktalar çok. Her iki karakterde zengin ailelerden gelen mirasçılar, her iki karakterin aileleri de okudukları lisenin sahibi, her iki karakterde küstah ve kendini beğenmiş birisi ve en önemlisi her iki karakterde fakir bir kıza aşık.

Bence canlandırdığı her karakter ona yakışıyor ve canlandırdığı her karakterin hakkını verdi.

Perki siz en çok hangi karakteri Lee Min-Ho’ya yakıştırıyorsunuz ve hangi karakter de daha iyi oyunculuk sergilediğini düşünüyorsunuz?

Bu arada Lee Min-Ho’nun yeni "Bounty Hunters” filmini sabırsızlıkla beklerken bu yıl rol alacağı söylenen yeni dizisi, dizinin konusu-türü, dizide canlandıracağı karakteri merakla bekliyorum.