Finali Yarım Bırakılan Kore Dizileri
  • ela
  • 19-05-2016, 23:02

 

Koreli senaristleri bazen, hatta çoğu zaman anlamak gerçekten çok zor bir hal alıyor. Dizilerin senaryoları harikayken, dizi müthiş bir şekilde ilerlerken öyle bir final yazıyorlar ki insan ne olduğunu anlamıyor. Gerçekten ne olduğunu anlamıyor. Dizi müthiş bir şekilde ilerlerken izleyici, diziyi neden bu şekilde bitirdiklerine mi yansın, dizideki karakterlere ne olduklarını merak etmekten çat diye ortadan ikiye mi ayrılsın…

Bana göre final dediğin bütün sorunlar iyi veya kötü bir şekildi bir sonuca varır, bir açıklığa kavuşur. Ama nedense Koreli senaristler tam tersini yapıyor. Tüm sorunlar sonuca varmıyor. Aksine yarıda bırakıyorlar. İzleyicinin final bölümünü izlemeden önceki kafasındaki sorular final bölümünü izledikten sonra iki katına çıkıyor. Yani senarist final yapmıyor. Finali yarıda bırakıyor.

Sizlere müthiş bir şekilde ilerlerken bir çuval inciri mahvederek final bölümü fiyasko olan dizilerden birkaç örnek vermek istiyorum.

 

Il Ji-Mae: The Phantom Thief‎

Başrollerinde Lee Jun-KiHan Hyo-Joo ,Park Shi-Hoo ve Lee Young-Ah’ın rol aldığı tarih-romantik-aksiyon türündeki "Il Ji-Mae: The Phantom Thief‎" dizisi oyuncularının iyi olduğu kadar senaryo bakımından da müthiş bir dizi… ta ki final bölümüne kadar.

Dizinin konusundan bahsedecek olursak, Ryung (Lee Jun-Ki) gündüzleri pazaryerinde gangsterlik yapmaktadır. Geceleri ise yoksullara yardım etme amacıyla hükümet yetkililerini soymaktadır. Her soygundan sonra çaldıklarının yerine erik çiçeği bırakır. Halk onu sadece Iljimae olarak bilir. Bong (Lee Young-Ah) iyi bir dövüşçüdür ve Ryung'u sevmektedir. Eun-Chan (Han Hyo-Joo) ise bir soylunun kızıdır ve iljimae ile karşılaştıkları günden beri onu sevmektedir.

Tam bir belirsizliklerle son bulan dizide en çok beni Ryung’un annesine ve sevdiği Eun-Chan’a kavuşup kavuşamadığı belirsizliği bitirdi. Hatta sonunu öyle bir bitirdiler ki İljimae öldü mü ölmedi mi insan tam emin olamadı.

 

Nice Guy (The Innocent Man)

Başrollerinde Song Joong-Ki, Moon Chae-Won, Park Si-Yeon ve Lee Kwang-Soo’nun rol aldığı "Nice Guy" dizisi oyuncularının iyi olduğu kadarda senaryo konusundan müthiş bir dizi… ta ki final bölümüne kadar.

Dizinin konusundan bahsedecek olursak, Kang Ma-Roo (Song Joong-Ki) sevdiği kadın olan Han Jae-Hee'nin (Park Si-Yeon) işlediği cinayeti üstüne alarak hapse girer. Jae-Hee onu bekleyeceğine söz verir. İlk başlarda Jae-Hee sürekli onu hapishaneye ziyarete gelir ancak zaman geçtikçe gelmez olur. Yıllar sonra hapishaneden çıkar ve onun evlendiğini öğrenir. Ma-Roo, ondan intikamını almak için Jae-Hee'nin üvey kızı Seo Eun-Gi'ye (Moon Chae-Won) yaklaşır ve kendine aşık etmeye çalışır.

Yani bir intikam dizisi… ve her fırsatta belirttiğim gibi her diziden kolay kolay etkilenmeyen beni uzun süre etkisi altında bırakan bir diziydi. Ama finalini beğenmedim. Böyle bir diziye böyle bir final bence yapılmamalıydı. Her zaman ki gibi yine belirsizlikle bitti. Tamam, intikam faslı sonuçlandı ama Ma-Roo hafızasını kaybettiği için Eun-Gi’yi tanıyamadı. Yani kavuşup kavuşamadıkları belirsiz.

 

Dream High

Başrollerinde Suzy, Kim Soo-Hyun, TaecyeonHam Eun-Jung, Jang Woo-Young ve IU’nun rol aldığı "Dream High" dizisi oyuncularının iyi olduğu kadarda senaryo konusundan müthiş bir dizi… ta ki final bölümüne kadar.

Dizinin konusundan bahsedecek olursak, Kirin Sanat Lisesinde altı öğrencinin birer K-pop idolü olma hayalleri vardır. Bu altı öğrencinin hayallerine gittikleri yoldaki çekişmeleri, arkadaşlıkları ve aşkları anlatmaktadır.

Trt Okul kanalında da "Büyük Hayaller" adı altında yayınlanan bu diziyi çoğu kişi izlemiştir. Dizi belirsizlikle bitmiyor ama bence böyle bir diziye yakışmayacak saçmalıklarla ve dizideki karakterlere yapılan haksızlıklarla bitiyor. Dizide hayallerine sadece Suzy, Kim Soo-Hyun ve Taecyeon’un karakterleri kavuşuyor. Ama Ham Eun-Jung ve özellikle IU’nun karakterlerine bence senarist büyük bir haksızlık yapmış. İlk başlarda bu 6 öğrenci idol olmak için gerçekten hevesliyken Suzy, Kim Soo-Hyun ve Taecyeon’un karakterler hariç diğerleri bu hayallerinden vazgeçmiş gibi görünüyor. Final bölümünde Ham Eun-Jung’un karakteri Kirin Sanat Lisesinde öğretmen olmuş, IU’nun karakteri kilo almış ve bir kreşte çocuklara gitar çalıyor.

 

The Heirs

Başta Lee Min-Ho ve Park Shin-Hye olmak üzere birçok ünlü ve yetenekli oyuncunun yanı sıra idollerin rol aldığı "The Heirs" dizisi de anlamsız bir şekilde final yapan dizilerin arasında yer alıyor.

Dizi, genç zengin mirasçıların ve sıradan saygı gören fakir bir aileden gelen Cha Eun-Sang (Park Shin-Hye) arkadaşlıklarını ve aşklarını anlatıyor.

Dizinin final bölümünde birçok konu sonuçsuz kalıyor, kafalarda bir sürü soru, kısacası çok anlamsız bir finaldi.

 

Yongpal (The Gang Doctor)

Başrollerinde Joo Won, Kim Tae-HeeJo Hyun-Jae ve Chae Jung-An’ın rol aldığı "Yongpal" dizisi aksiyonu bol müthiş bir diziyken dizinin son bölümleri oldu bittiye getirildi.

Dizinin konusundan bahsedecek olursak, Kim Tae-Hyun (Joo Won) mükemmel bir cerrahtır. Ancak kız kardeşinin pahalı böbrek diyalizi tedavisinin masraflarından dolayı yüklü miktarda borcu vardır. Bu yüzden alacaklılar tarafından sürekli taciz edilmektedir. Daha fazla para kazanmak için yüksek ücret karşılığında özel olarak hastaları tedavi eder. Bu hastalar parasını ödediği müddetçe onların suçlu olup olmadığını umursamaz. Bir gün hastanede gizemli hastalığı olan büyük bir şirketin varisi Yeo-Jin (Kim Tae-Hee) ile tanışır.

Bence sonradan dizinin iki bölüm daha uzatılması büyük bir hata olmuş. Bana son iki bölüm gereksiz bir uzatılma gibi geldi. Son iki bölümde yeni bir intikam başlarken bu intikamı sadece iki bölüme sığdırarak oldu bittiye getirmeye çalışmışlar.

 

Cheese in the Trap

Başrollerinde Park Hae-Jin, Kim Go-Eun ve Seo Kang-Joon’un rol aldığı romantik-gençlik dizisi "Cheese in the Trap" dizisi başlarda harika bir diziyken sonlarına doğru tamamen çuvallayan bir dizi oldu.

Dizi, üniversitede okuyan Hong-Seol (Kim Go-Eun) ile onun sunbaeyi Yoo-Jung (Park Hae-Jin) arasındaki hassas ilişkiyi konu almaktadır.

Dizi final bölümü ile tamamen havada kaldı. Yoo-Jung’un ve Hong Seol’un birbirlerine kavuşup kavuşamadıkları belirsiz bir şekilde bitti.

 

Page Turner

Başrollerinde Kim So-HyunJi Soo ve Shin Jae-Ha’nın rol aldığı 3 bölümlük kısa ama güzel bir dizi olan "Page Turner" da ne yazık ki yarım kalan bir finale sahip.

Dizinin konusundan bahsedecek olursak, Yoon Yoo-Seul (Kim So-Hyun) yetenekli bir piyanisttir. Bir gün, bir kaza geçirir ve geçirdiği kaza yüzünden bir daha piyano çalamaz. Yoo-Seul arkadaşı Cha-Sik (Ji Soo) ve rakibi Jin-Mok'un (Shin Jae-Ha) yardımıyla yeni bir hayat yaşamaya başlar.

Dizinin final bölümünde sadece Jin-Mok'un kendisi ile barıştığını öğreniyoruz ama Yoo-Seul ve Cha-Sik’in sonu belirsiz olarak biten bir final bölümüydü.

 

Signal

Başrollerinde Lee Je-HoonKim Hye-Soo ve Cho Jin-Woong’un rol aldığı fantastik-gizem-polisiye türündeki "Signal" dizisi efsane dizilerden birisidir.

Dizinin konusundan bahsedecek olursak, Günümüzde yaşayan bir dedektif ve geçmişte yaşayan bir dedektif telsiz yolu ile iletişim kurarak birlikte uzun zamandır çözülememiş davaları çözerler.

Dizinin final bölümünde bütün sorular açığa kavuşturulmuş olsa da ve bu sonuç iyi yönde de olsa final bölümünde yeni bir hikaye başlıyor. Başlayan bu hikâye de başladığı gibi yarım kalıyor. Yani kesinlikle böyle bir final bölümü olamaz. Dizinin ikinci sezon söylentileri var ve olmalıda eğer olmazsa ne yazık ki bu dizi bu listede kalmaya devam edecek.

Son olarak yazımı şu sözlerimle bitirmek istiyorum. Örnek olarak verdiğim bu diziler final bölümlerinden dolayı izlenmeyi hak etmeyen diziler değil. Bence mutlaka izlemelisiniz. Özellikle "Signal" ve "Nice Guy" dizilerini öneririm. Ama buradan Koreli senaristlere sesleniyorum yarım kalan finallerle dizileri bitirmeyin.

Peki, final bölümleri ile sizin en çok sinirinize dokunan diziler hangileri?

 

Not: Gelen yorumlardan sonra "Master's Sun" dizisinin final bölümünü izledim. Çok uzun zaman geçtiğinden olsa gerek yanlış hatırlamışım. Bu yüzden diziyi listeden kaldırdım. Yorumlarınız için teşekkür ederim.