2016 Yılının Tarihi Dizilerinde Yıldızlar Geçidi
  • ela
  • 20-08-2016, 09:45

 

Bu yıl yayımlanan - yayımlanacak olan Kore’nin tarihi dizileri yıldızlar geçidini andırıyor. "Neden?” diye sorarsanız, bir tarihi dizinin kadrosunda birçok popüler oyuncunun yanı sıra oyuncu-şarkıcı yer alıyor. Hem konusu ile hem de oyuncu kadrosu ile izleyicinin ağzının suyunu akıtıyor.

İşte o dizilerden kısaca bahsedecek olursam:

 

1. Moon Lovers: Scarlet Heart Ryeo

29 Ağustos’ta yayımlanması planlanan Tarih, Romantik, Fantastik türündeki "Moon Lovers: Scarlet Heart Ryeo" dizisinde oyuncu-şarkıcı Lee Jun-Ki, oyuncu-şarkıcı IU, oyuncu Kang Ha-Neul, oyuncu Hong Jong-Hyun, 'EXO' grubundan oyuncu-şarkıcı Baekhyun, oyuncu-model Nam Ju-Hyuk, oyuncu Ji Soove 'Girls’ Generation' grubundan oyuncu-şarkıcı Seohyun rol alıyor.

Güneş tutulması sırasında Goryeo Hanedanlığı zamanına geri giden ve orada diğer insanların korkudan önünde titrediği Wang So’ya (Lee Jun-Ki) âşık olan bir kızın (IU) öyküsünün anlatıldığı dizi konu bakımından da oldukça çekici görünüyor.

 

2. Hwarang: The Beginning

Önümüzdeki Aralık ayında yayımlanması planlanan Tarih, Romantik türündeki "Hwarang: The Beginning" dizisinde oyuncu Park Seo-Joon, oyuncu Go Ara, 'ZE:A' grubundan oyuncu-şarkıcı Park Hyung-Sik, 'SHINee' grubundan oyuncu-şarkıcı Minho, oyuncu Do Ji-Han, 'BTS' grubundan oyuncu-şarkıcı V, oyuncu Seo Ye-Ji, oyuncu Kim Ji-Su, oyuncu Choi Won-Young ve konuk oyuncu olarak rol alacak Lee Kwang-Soo rol alıyor.

Dizinin konusu ise Silla Krallığı döneminde, "Hwarang" ("Beautiful Knights” / "Güzel Savaşçılar”) adı altında genç erkek savaşçılardan oluşan elit bir grubu anlatmaktadır. "Hwarang" atçılık ve kılıç kullanmaktaki fiziksel yeteneklerinin iyi olmasının yanında mükemmel görünüşleri ile de tanınmaktadırlar.

 

3. Love in the Moonlight


22 Ağustos’ta yayımlanması planlanan Tarih, Romantik, Komedi türündeki "Love in the Moonlight" dizisinde köpek yavrusu sevimliliğindeki oyuncu Park Bo-Gum ('Köpek Yavrusu Sevimliliğindeki Koreli Oyuncular' yazımda da belirtmiştim.), oyuncu Kim You-Jung, 'B1A4' grubundan oyuncu-şarkıcı Jinyoung, Cheer Up!dizisinde rol aldıktan sonra oldukça popüler bir hale geldiğini düşündüğüm oyuncu Chae Soo-Bin ve oyuncu Kwang Dong-Yeon rol alıyor.

Bir 'Kore Dizisi Klasiği' ('Kore Dizilerinin Olmazsa Olmazları' adlı yazımda bu konudan bahsetmiştim.) olan kızın erkek kılığına girerek kimliğini sakladığı dizilerden biri olan dizinin konusu, Hong Ra-On (Kim You-Jung), erkek kılığına girerek kadın olduğunu gizler ve erkeklere kadınlarla olan ilişkileri hakkında öğütler verir. Bir müşterisi için yazdığı bir aşk mektubunun aracılığıyla Veliaht Prens Hyomyeong (Park Bo-Gum) ile karşılaşır. Hong Ra-On, ne onun Veliaht Prens Hyomyeong olduğundan ne de Veliaht Prens Hyomyeong, Hong Ra-On’ın bir kadın olduğundan habersizdir. Veliaht Prens Hyomyeong, Hong Ra-On’a karşı ilgi duymaya başlar. Bunun farkına varan saraybeyleri Hong Ra-On’u onlardan biri olması için mücadele etmeye başlar.

 

4. Saimdang, Light's Diary


Önümüzdeki Ekim ayında yayımlanması planlanan Tarih, Gizem, Fantastik türündeki "Saimdang, Light's Diary" dizisinde "A Jewel in the Palace" (Türkiye’de TRT1 ekranlarında yayınlanan adıyla Saraydaki Mücevher – izlediğim ilk Kore dizisidir) aldığı rol ile dünya çapında büyük bir popülariteye kavuşan ve uzun süre oyunculuğa ara veren oyuncu Lee Young-Ae ve oyuncu Song Seung-Hun rol almaktadır.

Dizinin konusu, bir Kore Sanat Tarihi Öğretim Üyesi (Lee Young-Ae), bir tarihsel figür olan Shin Saimdang'ın günlüğünü bulur. Bu günlüğün arkasındaki gizemi ve gizemli bir portrenin sırrını çözmeye çalışır.

 

5. Jackpot


28 Mart 2016 - 14 Haziran 2016 tarihleri arasında yayımlanan Dram, Romantik, Tarih türündeki "Jackpot" dizisinde Jang Keun-Suk, Yeo Jin-Goo ve Lim Ji-Yeon rol almaktadır.

Dizi, Baek Dae-Gil (Jang Keun-Suk) ve Kral Yeongjo’nun (Yeo Jin-Goo) birlikte girdikleri mücadeleyi konu almaktadır. Girdikleri bu mücadelede Baek Dae-Gil hayatını, Kral Yeongjo ise Joseon Krallığını ortaya koymuştur.

Bana göre, dizi başlarda gerçekten güzel olsa da sonralarda aşırı abartılan konu beni diziden soğuttu. Ancak Jang Keun-Suk’un oyunculuk performansı gerçekten büyüleyiciydi.

 

6. Mirror of the Witch


13 Mayıs 2016 - 16 Temmuz 2016 tarihleri arasında yayımlanan Tarih, Romantik, Fantastik türündeki "Mirror of the Witch" dizisinde oyuncu Yoon Si-Yoon, oyuncu Kim Sae-Ron ("Hi! School - Love On" dizisinde küçük yaşına rağmen 'Infinite' grubundan iki idol ile beraber rol alması onun hem kıskanılmasına hem de popüler olmasını sağlayan sebeplerden bir kaçı arasında ama bence 14 yaşında olmasına rağmen 17 yaşındaki birini canlandırmakta oldukça başarılıydı.), "Oh My Ghost" dizisinde canlandırdığı karakterle birçok kişinin kalbinde yer eden oyuncu Kwak Si-Yang, oyuncu Jang Hee-Jin, oyuncu Lee Yi-Kyung ve ''Tiny-G" grubundan oyuncu-şarkıcı Min Do-Hee rol almaktadır.

Dizi, Joseon Hanedanlığı’nda Kral Seonjo döneminde geçmektedir ve dizide genç bir adam olan Heo-Jun (Yoon Si-Yoon) ile bir prenses olarak dünyaya gelen ama bir cadı olan Seo-Ri’nin (Kim Sae-Ron) hikâyesi anlatmaktadır.

Unuttuğum ve sizinde eklemek istediğiniz dizler veya oyuncular var mı? Hatta yanlış bir bilgi verdiysem lütfen düzettin. Yorumlarınızı bekliyorum.