Aşkın ve Arkadaşlığın Sımsıcak Hikayesi: Weightlifting Fairy Kim Bok-Joo
  • Bensu
  • 25-01-2017, 19:32

 

Uzun zamandır bir dizinin sonuna geldiğimde böyle üzülmemiştim. Karakterlerin hepsini hayatımın içinden, tam yanı başımda hissedip eksiklik duymamıştım.

Weightlifting Fairy Kim Bok-Joo klişelerden tamamıyla uzak, samimi dünyasının kapılarını bize ardına kadar açan bir diziydi. Bölümler boyunca Bok-Joo’nun saf, kendi dünyasında benliğini keşfetmeye çalışan halini izledik ve o eşsiz tavırlarına güldük durduk. Dizi aynı zamanda kadın-erkek arasındaki eşitsizliğin üzerine yumruğunu basmış, yeri geldiğindeyse yumuşacık atmosferi ve öğretileriyle kendine bağlamayı başarmıştı.

Biraz duygusal bir giriş yaptım değil mi? En yakın arkadaşım hiç dönmemek üzere gitmiş gibi hissediyorum da ondan…

Dizi genel hatlarıyla Haneol Spor Akademisi’ndeki sporcuların günlük yaşamına ve kişisel problemlerine odaklanıyordu. Sporcu olmanın zorluklarına, sorumluluk duygusuna şahitlik ederek Kim Bok-Joo, babası, amcası, halter takımındaki kankaları Sun-Ok ve Nan-Hee, yüzme takımından Joon-Hyung ve Tae-Kwon ile 16 bölüm geçirdik.

 

NEDEN İZLENMELİ?

- En esaslı neden Bok-Joo’nun karakteri elbette! Hangimiz onda kendimizden bir şeyler bulmadık ki? Bok-Joo aslında hepimizin isteklerinin tek bir bedende toplanmış haliydi. Bir halterci olduğu için istediği kadar yemek yiyebiliyordu. Kilo alma gibi bir derdi yoktu. Samimiydi, hayat doluydu ve herkese hak ettiği gibi davranıyordu. Hiçbir konuda korkusu yoktu. Ama aşk…

Bok-Joo da aşk kapısını çalınca onu güçlü kılan neyi varsa birer birer indirdi. Yemek yeme tutkusu, arkadaşları hatta halteri bile bırakma noktasına geldi. Aslında onu bir anda her şeyden vazgeçirip aşkın peşinden koşmasına yol açacak çok neden vardı. Bok-Joo halter kaldırmaya başladığından beri kız olmanın ne demek olduğunu unutmuştu. Erkeklerden hoşlanmayı bırak iyi geçinmek ve onlar için bir şey yapmak Bok-Joo’nun aklından geçmeyen şeylerdi. Bugüne kadar ona hissettirilmeyen duygulara bir anda yakalanması onu sandığından daha fazla sarsmıştı belki de… Bok-Joo’nun kişisel dönüşümüne şahit olmak için bile izlenebilir bu dizi.

- Nasıl iyi bir erkek arkadaş olunur: Joon-Hyung. Dizide bizi bulutların üstünden indirmeyen çok sevgili Nam Joo-Hyuk adeta nasıl mükemmel erkek arkadaş olunurun kitabını yazdı. O şeffaf kalbi, ince davranışları, hayatta ne kadar kırılmış olursa olsun asla kimseye zarar vermek istemeyen halleri ile defalarca eritti durdu kalbimizi. Üzülerek, söylüyorum (!) ama böyle insanlar var mıdır cidden yeryüzünde?

- Arkadaşlık ve sadakat: Bok-Joo belki her şeyini sakladığı için çok iyi bir arkadaş değildi ama olsun. Her seferinde kocaman kalbiyle yaşadıklarını kamufle etmeyi ve sonradan kendini affettirmeyi çok iyi becerebilenlerdendi. Bok-Joo’nun tatlılık abidesi Nan-Hee ve düşünceli Sun-Ok ile eğlenceli dostluğu diziyi ayrıca izlenir hale getiren sahnelerden oldu benim için. Ayrıca dizide ‘’affetmek bir erdemdir’’ ve sadakat konularının altı sıklıkla çizildiğinden bu maddede neden izlenmeli listemizde yer almalı diye düşünüyorum.

- Aile bağları: Dizide bir diğer içimizi ısıtan şey de güçlü aile bağlarıydı. Bok-Joo’nun babasının tavukçu dükkanı tüm samimiyetiyle herkesi doyururken, bizim payımıza da duygularını çok da belli edemeyen babasının kızı için ne kadar çabaladığını izleyip gözyaşı dökmek düştü. Yine aynı şekilde Joon-Hyung’un amcasının ve yengesinin onu nasıl gerçek çocuklarıymış gibi bağrına bastığını görmemiz, iyi ve düşünceli bir ailenin insanın hayatında ne kadar önemli olduğunu anlamımıza ışık oldu.

- Kendin kadar başkalarını da düşünmelisin: Dizide bunu dilek çeşmesi örneğiyle çok güzel yansıtmışlardı. Bok-Joo önemli maçlarından önce ve çok istediği şeyler olduğunda bu çeşmeye (su birikintisi de denebilir) gelip bozuk para atıp dilek diliyordu. Daha sonra bunu Joon-Hyung ile birbirlerine ve diğer kişilere yapmaları dizideki çok hoş detaylardan birisiydi bana göre…

Dizi bize yaşattığı tüm duygu halleriyle '‘keşke bitmeseydi bir 26 bölüm daha olsaydı izlerdim’’ cümlesini kesinlikle hak ediyor. Her şey için teşekkürler Kim Bok-Joo…

Onların diyişiyle SWAG !! diyip bir dizinin sayfasını daha kapıyorum.
Böyle anlamlı, yüzlerde sıcak çikolata etkisi oluşturan diziler görür müyüz yakında ne dersiniz?
Dizi bittikten sonra hissettiğiniz duyguları yazarsanız çok mutlu olurum *-*