Tunnel Neden İzlenmeli?

 

Polisiye, aksiyon, suç ve gerilim tarzı dizi ve filmleri çok severim. Güney Kore’de son zamanlarda çekilen dizi/filmlerin bu türe yönelmesini de tesadüf olarak görmüyorum (Signal, Voice, Defendant, Whisper). Bu konuda Signal, öyle bir iz bıraktı ki! Signal dizisi izleyiciler tarafından geç keşfedilen bir hazine gibiydi. Signal’in ilk bölümleri, aynı saatte yayınlanan bazı popüler diziler yüzünden (Happy Ending Once Again, Madame Antoine, Descendants of The Sun, Cheese in Trap) çoğu izleyici tarafından izlenmemişti. Neticede Signal Final’e kadar reytinglerini yükseltti ve geç fark edildi. Şimdi ona benzer türde bir dizi var: Tunnel… Peki, Tunnel neden izlenmeli? Bunu birkaç maddede açıklayacağım.

Öncelikle bu yazıyı, Tunnel’in, Signal gibi geç fark edilen bir dizi olmaması için yazıyorum. Tunnel ve Signal arasındaki benzerlikler hakkında konuşmak için daha çok erken. Dizi bitince bununla ilgili bir yazı kaleme alacağım. Ama şimdiden buna katılmadığımı belirtmek isterim. Bazı benzerlikler yüzünden aynı Signal gibi yorumunu yapmak yanlış olur. Mesela şu an birçok senarist fantastik türde senaryo yazmaya merak sardı ve burada kullandıkları tema zaman kayması ya da reenkarnasyon oluyor. Gördüğünüz gibi tema olarak bu dizilerin de benzer yerleri var ama aynısı diyemeyiz bu dizilere… Bu yüzden bana göre Signal ve Tunnel için de birbirlerinin aynısı diyemeyiz.
Gelelim Tunnel’i izlemek için nedenlerimize…

 

1 - Giriş Müziği

Evet dizi müzikleri benim için çok önemlidir. Çünkü müzik ne kadar dokunaklı olursa konuyu o kadar iyi kavratır izleyiciye. Onu heyecanlandırır, düşündürür hatta çoğu zaman ağlatır… Ama Tunnel’in giriş müziği çok enteresan. Hani böyle 80’li yılların ağır müzikleri olur ya kânun gibi mesela heee işte öyle. Tarif edemiyorum bu değişik müziği, ki izleyen herkesin dikkatini çekmiştir bu müzik. Bir de bu müziği tam dedektif Park Gwang-Ho’nun (Choi Jin-Hyuk) eski model bir bisikletle tünelin içinden geçerken veriyorlar. Bisikletinin arkasına bağladığı bir radyodan çalıyor bu müzik ve tünelden çıkış boyunca hoş bir yankı yapıyor. Bu, anlatılmaz bir tat veriyor bana :).

Tunnel Giriş Müziği:

 

2 - Zaman Kaymasının Yakın Dönem’de Olması

Dizi, 1986 yılında başlıyor. Dedektif Park Gwang-Ho (Choi Jin-Hyuk) bir seri katilin peşine düşerken tünele giriyor. Tünelde saldırgan tarafından kafasına taşla vuruluyor ve sarsıntı ile tünelin ucundan çıktığında yaşadığı dünyadan çok farklı bir dünyada buluyor kendisini… 2016 yılında buluyor kendisini ve 30 yıl önceki cinayetler tekrar başlıyor. Zaman kayması 30 yıl olunca dizinin ilk bölümlerinde resmen nostaljiyi de yaşıyorsunuz. Bol kıyafetler, daktilolar, klasik kablolu ev telefonları, bakımsız sokaklar ve sokaklara asılan çamaşırlar gibi… Yani bir dönem dizisi tadı da veriyor bana bazen…

 

3 - Dedektif Park Gwang-Ho (Choi Jin-Hyuk)

Dedektif Park Gwang-Ho karakterini Choi Jin-Hyuk canlandırıyor. Diziyi izlemek için alın size bir neden daha! Gu Family Book, The Heirs, Emergency Couple, Fated to Love You, Pride and Prejudice daha say sayabilirsen… Adam oynadığı her dramada kendini kanıtladı. Şimdi de bir gün içinde 30 sene sonrasına giden eski kafa bir dedektif rolünde… Bu bile onun oyunculuğunun nereye geldiğini merak etmek için bir neden değil mi? Bu bakımdan onu dedektif Park Gwang-Ho karakteriyle hem ciddi hem de komik mimikleriyle izleyebilme fırsatının harika olduğunu düşünüyorum. Özellikle 30 yıl sonraki dünyada nelerin değiştiğine akıl sır erdirememesi beni benden alıyor…

 

4 - Ortağı Kim Sun-Jae (Yoon Hyun-Min)

Dedektif Park Gwang-Ho, tünelden çıktığında hemen karakola gider ve ofisinde yabancı bir kişiyi görünce onu kelepçeler. Bu tatlı-sert tanışma sonrası dedektif Park Gwang-Ho günümüz dünyasındaki yeni ortağı ile birlikte çalışıp, seri cinayetleri çözmekten başka bir çaresinin kalmadığını anlar. Bence teğmen Kim Sun-Jae (Yoon Hyun-Min), ilerleyen bölümlerde dedektif Park Gwang-Ho’nun tanıdığı biri olarak çıkabilir. Ancak bunun sadece benim tahminim olduğunun altını çizmeliyim. Bunu merak etmek bile diziyi izlemek için bir sebep değil midir?

 

5 - Adli Psikiyatrist ve Öğretim Görevlisi Shin Jae-Yi (Lee Yoo-Young)

Dizide 2016 yılında dedektif Park Gwang-Ho’nun diğer ortağını canlandırmaktadır. Shin Jae-Yi (Lee Yoo-Young) seri katiller konusunda doktora yapmıştır. Dedektif Park Gwang-Ho’nun taksi parasını ödemiştir ve o sırada hastanede işlenilen bir cinayetle şüpheleri üstüne çekmiştir. Bir cinayete karışmış da olabilir karışmamış da olabilir. Bu bile diziyi izlemek için bir sebep değil midir?

 

6 - Gizemli Katil

Bu, bana sorarsanız Tunnel’i izlemenin en önemli sebebidir. Dedektif Park Gwang-Ho bu katilin peşinden koşarken bir tünelin içinden 2016 yılına gitmiştir. Günümüzde de dedektif Park Gwang-Ho, bu katilin peşindedir. İkinci bölümün sonunda seri katilimiz olayları daha da gizemli hale getiriyor… Bu noktada zaman kaymasını gizemli katilinde yaşadığını söyleyebiliriz. Bu sadece benim tahminim… Peki, "bu adam 1986 yılına dönmek için Tünel’e tekrar gitmedi mi" diye sorduğunuzu duyar gibiyim. Gitti tabi ama karısına ve 1986 yılına geri dönemedi. Ve işin ilginç tarafı 1986 yılından sonra dedektif Park Gwang-Ho’nun ortadan kaybolduğunun sanılması… Bu da Tunnel’in izlenmesine değecek bir sebep değil midir?

Tunnel ile ilgili kafamda çok çılgın teoriler var. Dedektif Park Gwang-Ho, umutsuzca 1986’ya dönüp karısı ile yeniden bir araya gelmenin yollarını aramaya devam edecektir. Bu süreçte dedektif Park Gwang-Ho’nun 30 yıl sonraya neden gittiği de senarist tarafından her bölümde izleyiciye sorgulatılacaktır. Bu dizi bana Signal’den çok Time Renegades filmini hatırlattı. Ama o filmde izleyici her şeyin bir rüya olduğunu farkındaydı. Burada ise izleyiciye hiçbir ip ucu verilmiyor. Benim Tunnel ile ilgili en büyük teorim, dedektif Park Gwang-Ho’nun rüyalarında geçmiş cinayetlerin aynısı karşısına çıkarak, 2016 yılındaki teğmen Kim Sun-Jae (Yoon Hyun-Min) ve öğretim görevlisi Shin Jae-Yi (Lee Yoo-Young)’a yardım ediyor olması olacak. Yani geriden ileriye dönük bir zaman kayması var. Senarist bunun bir rüya olduğu hakkında henüz en ufak bir ipucu vermedi. Time Renegades’te ise ileriden geriye doğru bir zaman kayması vardı. Ve gerek 1983’te yaşayan müzik öğretmeni ve gerekse 2015’te yaşayan dedektif birbirlerinin rüyalarına girerek cinayetlerin çözülmesinde kilit rol oynuyorlardı.

 

Spoiler vermedim… Sadece size, Tunnel’i izlemeniz için 6 neden sundum… Siz hala izlemeye başlamadınız mı? :).