Live Up to Your Name, Dr.Heo Neden İzlenmeli?

 

Son zamanlarda reenkarnasyon ve zaman kayması fantastik türdeki dizilerde moda oldu. Peki, bunun nedeni ne? Güney Kore'de fantastik dizinin ilk ne zaman çekildiğinin araştırmasını yapmak çok zordur. Ama ben, bu noktada televizyon sektörüne yön veren senaristlerin olduğunu düşünüyorum. Bunu en iyi, bana sorarsanız senarist Kim Eun-Sook yapıyor. 2010'da yazdığı "Secret Garden", fantastik türde öyle bir etki bırakmıştı ki hemen hemen her senarist fantastik dizi çekmeye başladı. Herkes fantastik dizi çekerken de senarist Kim Eun-Sook, fantastik olmayan duygu yüklü projeler ile ekranlara geldi ("A Gentleman's Dignity", "The Heirs","Descendants of the Sun"). 2010'da "Secret Garden" ile gelen senarist Kim Eun-Sook'un başarısı, daha sonra çektiği dizilerin pek de eleştirilmemesine hatta biraz da abartılmasına neden olmuştu. Yani Kim Eun-Sook, "Secret Garden"daki başarısının ekmeğini 6 sene yiyecekti. Projelerinin eleştirilmemesinin yanı sıra Kim Eun-Sook'un projeleri, aynı gün yayımlanan bir kaç değerli dizinin de fark edilememesine yol açacaktı. Bu bağlamda "Signal", hala daha hak ettiği değeri görmeyen bir dizi olarak karşımıza çıkmaktadır. "Signal"in final yaptıktan sonra Güney Kore'de internetteki izlenme oranlarının televizyonlardaki izlenme oranlarına göre yüksek olması bunun en büyük kanıtıdır. "Signal", 5 ödül almasına rağmen"Descendants of the Sun"ın şaşalı reklamı ve idol oyuncu kadrosu nedeniyle fark edilememiş bir hazine olarak hala daha yerini korumaktadır. 2016'da ise "Goblin" projesiyle ekranlara dönen senarist Kim Eun-Sook, zaman kaymasını fantastik tema içinde izleyiciyle buluşturmuş ve televizyonlarda reenkarnasyon modasını başlatmıştır. Bundan sonraki aylarda hemen hemen her kanalda zaman kaymasını konu alan diziler çekilmiştir. "Goblin"in abartıldığını, senaryosunda birçok mantık hatası olduğunu ve finalinin konu olarak bir sonuca bağlanamadığını düşünenlerdenim. Ama "Goblin" büyük ödülü aldı. Kim Eun-Sook'u bu yüzden çok başarılı buluyorum. Hani reklamın iyisi kötüsü olmaz diye bir söz var ya işte o söz Kim Eun-Sook için biçilmiş kaftan… Kadın reklamını o kadar iyi yapıyor ki projede eleştirilecek yerler bile izleyici nezdinde takdir görüyor. Her senarist böyle bir karizmaya sahip değildir. Şimdi zaman kaymasını senarist Kim Eun-Sook üzerinden değerlendirdikten sonra"Live Up to Your Name, Dr.Heo" dizisi neden izlenmeli onun değerlendirmesini yapalım. Umarım yazımı buraya kadar okuyup da sekmeyi kapatmazsınız :)

 

1- Konusu ve Dr. Heo Karakteri

Zaman kayması furyasına kapılan en son proje"Live Up to Your Name, Dr.Heo" olarak karşımıza çıkıyor. Dört ay önce konusu ve oyuncu kadrosu açıklandığında tadından yenmez bir dizi olacağı beklentisine girmiştim. İlk iki bölüm itibariyle bana o tadı verdi. Uzun zamandır zaman kayması olarak böyle dört dörtlük bir dizi izlediğimi hatırlamıyorum. Dizi konu itibariyleJoseon Hanedanlığı döneminde yaşayan bir doktorun (Kim Nam-Gil) zamana yolculuk yaparak günümüz Seul’üne gelmesi olarak özetlenebilir. Klasik bir konu olarak görülse bile zaman kaymasını yaşayan adamın dönemin akupunktur uzmanı olması diziyi ayrıcalıklı kılıyor. Neden mi? Çünkü Dr. Heo günümüz dünyasındaki değişimlere anlam verememekle birlikte hastanede karşılaştığı makinelere de anlam veremiyor. Zaten dizide esprilerin çoğunu bu şekillendiriyor. Diziyi tıbbi terimlerle dolu ağır bir dizi sakın zannetmeyin. Spoiler vermeyeceğim ama şu kadarını söyleyeyim ilk bölümde Joseon Dönemi ve günümüz Seul'ü ayrı ayrı anlatıldığı için gülünecek pek yer yok ama birinci bölümün sonu ve ikinci bölümde Dr. Heo'nun günümüz Seul'üne reenkarne olmasından sonra komedi tufanı başlıyor. Hatta yukarıdaki resme dayanarak benim bir teorim var. Dr. Heo, zamanında Kore'nin (Joseon Dönemi) İbn-i Sinası olup, tedavi yöntemleri günümüz tıp kitaplarında yer bulmuş olabilir.

 

2- Oyuncular ve Oyunculuklar

Uzun zamandır bu kadar uyumlu çift izlemiyordum desem hiç abartmam. Kim Nam-Gil ve Kim A-Joonguyumu bu diziye öyle oturmuş ki... Kim Nam-Gil'i birçoğumuz 2010'daki "Bad Guy" ve 2013'teki "Shark" dizileriyle tanımışızdır. Hatta bazıları TRT'de bir zamanlar yayımlanan "Muhteşem Kraliçe" dizisiyle de tanımış olabilir. Ama herkesin Kim Nam-Gil ile ilgili ortak fikri, intikam dizilerinin vazgeçilmez adamı olduğudur. "Bad Guy" ve "Shark" dizileriyle resmen adamın üstüne intikam rolü yapışmıştır. Bu projelerden sonra bir komedi dizisindeki üstün performansı, onun oyunculuğunun ne kadar başarılı olduğunu bir kez daha göstermektedir. Kim Nam Gil, madem çok iyi güldürüyordun neden bizi senelerce hıçkıra hıçkıra ağlattın? Adam oynamıyor, resmen yaşıyor yaşıyor… Kim A-Joong'u ise daha önce hiçbir projede izlemedim. Ama Kim Nam-Gil ile uyumu gerçekten alkışlanası bir boyutta…

 

3- Müzikleri

Birçok izleyici için diziyi sürükleyici hale getiren şey, o dizinin müzikleridir. Güney Koreliler bu işi iyi biliyor. Hemen hemen her dizinin müziği izleyicileri etkiler. Ama bu dizinin iki müziği Kore müziklerinden çok farklı. Hafif Latin ve Balkan ezgileri taşıyan bu iki müzik diziyi ilginç kılan bir başka neden olarak karşımıza çıkıyor. Dizinin OST'ları resmi sitede henüz yayımlanmadığı için burada paylaşamıyoruz. Ama ilerleyen zamanda paylaşıldığında sitemize ekleyeceğiz.

 

4-Reenkarnasyonun İki Taraflı Olması

 

Bir çok reenkarnasyon temalı dizide, sadece geçmişten geleceğe giden bir karakter görürken, bu diziyle doktor Choi Yeon-Kyung'un (Kim A-Joong) da günümüzden geçmişe gittiğini görüyorsunuz. Bir çok dizide reenkarnasyon teması geçmişten geleceğe yolculuk ya da gelecekten geçmişe gitmek olarak ayrı ayrı ele alınmıştı. Bu dizinin ikisini birden ele alması, diziyi daha da eğlenceli kılıyor. Bu sefer Choi Yeon-Kyung'un (Kim A-Joong) da geçmişteki düzene anlam veremediğini görüyorsunuz ve gerçekten komik sahneler ortaya çıkıyor :).

 

Şunu da bir ek bilgi olarak burada paylaşayım. Dizinin senaristi Kim Eun-Hee, "Signal"in senaristi olan Kim Eun-Hee değildir. Sadece bir isim benzerliğidir.

 

Diziyi izlemek için bize 3 neden mi sunuyorsun derseniz, size bu 3 nedenin fazlasıyla yeterli olacağını söylerim. Diziyi izlediğinizde bana hak vereceksiniz. Haydi Koreantürk'e :).