Kore Dizilerinde Mantık Hataları

Yazı Kore dizilerindeki saçma ya da yetersiz bulduğum yanların tenkitlerini içerir. Her insanın fikri farklı olabilir. Bu yüzden de söylediğim şeyler rasyonel değerler değildir. Ayrıca eleştirdiğim çoğu diziyi ağızım açık izlemiştim, hayran kalarak. Katılmadığınız veya aynı fikirde olduğunuz noktaları yorumlarda belirtmeyi unutmayınız. Ayrıca diziler hakkında spoiler da vereceğim.

01. Signal: Diziyi övmeden yazamayacağım bu yazıyı. Çünkü bu kadar zor ve karmaşık olan bir dizinin bu kadar etkileyici sunulması beni diziyi eleştiremeyecek konuma getiriyor. Bana göre dizide mantık hatası diyebileceğim bir kusur yok veya çok minikler. En azından hatırladığım kadarıyla... Diziyi izleyeli üç yıl oldu çünkü.

02. Tunnel: Dizi yine benim çok sevdiğim bir dizi. "Signal" ile benzer yanları da var. Benim dizide takıldığım tek nokta cinayetlerin geçmişte değil de gelecekte çözümlenmesi. "Signal"de olduğu gibi olacak cinayetlerin önlenmek istenmesi mantığının geçerli olmasını beklemiştim.

03. Circle: Dizide mantık hatası diyebileceğim birkaç sahne var. Bunlardan birincisi Akıllı Dünya’daki yetkililerin çok saf olması. Çok amatör geldiler bana. Böyle küçük bir insan topluluğu tarafından alt edilmeleri mantığıma uymadı benim. Ayrıca Akıllı Dünya’ya nasıl giriş yapıldığı, kapısına kadar nasıl gidildiği hakkında soru işaretleri kaldı kafamda. Bir de ilk defa geçmişi hatırlayan kız nasıl hatırladı kaçırıldığını orası da benim için tam bir merak konusu oldu. Daha da derine girmeyeyim. İçinden çıkamam sonra.

04. Moon Lovers - Scarlet Heart Ryeo: Dizideki her prensin yanlarında başka kız yokmuş gibi aynı kıza âşık olmaları bana ne gerçekçi ne de samimi geldi. Dizinin diğer eleştireceğim noktası ise Hae-Soo’nun bazen geleceği ve Wang So’nun acımasız kral olacağını anımsaması bana mantıksız geldi. Birden hayal ediyor gibiydi.

05. Nine Time Nine Travels: Dizinin sadece sonu beni tatmin etmedi. Ya da ben anlayamadım. Anlatmak isterdim ama çok uzun sürer bu mevzu.

06. W: 'nasip' editörümüzün tabiriyle dizinin sonları seyirciyle dalga geçilmiş gibiydi. Ben de buna kısmen katılıyorum. Ama bu kadar karmaşık bir dizinin bu şekilde devam etmesi normaldi çünkü ilerleyişi zor bir hikâye var karşımızda. Bunun haricinde dizide başrolün babasının ölmesi hoşuma gitmedi. Sanki başrol kadın babasını bir kenara atıp da yabancı bir adamı seçti gibi geldi.

07. Goblin: Mutsuz bitmesi gerekirken seyirci tatmin olsun diye mutlu bitirilen bir diziydi bana göre. Sürekli reankarne olup bir araya geldiler ve bu kadar fantastikliği beynim kaldırmadı. Ayrıca dizide saçma bulduğum çok sahne vardı. Örneğin Azraillerin toplanıp yemek yemeğe gitmesi ve Sunny ile aralarında Azrail muhabbetinin geçmesi, Sunny’nin dalı savurduğunda Azrail’in şapkasının düşmesi ve Azrail olduğunun açığa çıkması (Allah’ım ne saçma sahneydi öyle. Bence tüm dizilerin içindeki en saçma sahneydi)

08. Descendants of the Sun: Sonlara doğru olan erkek başrollerin kaybolup yine geri dönmeleri bana çok zorlama geldi.

09 Gods Gift 14 Days: Son sahnenin belirsizlikle bitmesi hariç gerçekten çok iyi diziydi. İzleyenler ne demek istediğimi anlamıştır.

10. Live Up to Your Name, Dr.Heo: Her öldüğünde geçmişe veya geleceğe giden Dr. Heo’nun son bölümde gelecekte kalmasıyla birlikte şunu düşündüm: Acaba ne zaman bitecek bu zaman yolculukları? Ya da her öldüğünde geçmişe yolculuk yapıyorsa bu adam ölümsüz mü?

11. Something in the Rain: Dizideki başrollerin o kadar zorluklardan geçip de bu kadar kolay bir şekilde ayrılmaları sinirlerimi bozdu. Özellikle de son bölümdeki Son Ye-Jin’in yeni sevgilisini hiç beğenemedim. Bu kadar da olmaz dedim.

12. Faith: Son bölümde doktor kadın delikten geçip geleceğe gidiyor ve oradan tedavi malzemesi alıp geliyordu. Aşırı saçma geldi bana bu gibi sahneleri olan son bölümler.

13. The Legend of the Blue Sea: Geçmişte yaşanan aşk hazin bitmişse eğer gelecekteki de öyle bitmeliydi bence.

14. While You Were Sleeping: Dizide geleceği rüyalarda görmelerinin sebebi minnet duygusuna bağlanmıştı ama bu beni yine de tatmin etmedi.

15. Criminal Minds: Dizinin sonundaki intikam olayı çok basite indirgenmişti. Ve bence burunlarının dibindeki katili göremediler. Bu başka birkaç dizide de vardı ama spoiler vermeyeyim şimdi.

Genellikle en sevdiğim dizileri eleştirdim. Eğer sevmediklerimi eleştirseydim tepki alırdım zaten çok fazla yerin dibine geçireceğim için ^^.

Dizilerin içeriğindeki mantık hataları bazı nedenlerden dolayı ortaya çıkıyor. Bu nedenlerden birkaçını sıralamak istiyorum.

– Dizilerin özellikle mutlu sonla bitirilmek istenmesi ve bunun uğruna yapılan mantık hataları. (Örneğin "Goblin", "The Legend of the Blue Sea", "Nine: Time Times Travells", "Faith")
– Fantastik dizilerde hikâyenin bir yerden sonra kilitlenmesi ve ilerleyişi devam ettirmek için yapılan mantık hataları. (Örneğin "W", "Live Up to Your Name, Dr.Heo")
– Senaryoyu etkileyici ve değişik kılmak için yapılan mantık hataları. (Örneğin "Moon Lovers - Scarlet Heart Ryeo", "The K2")

Belirttiğim diziler hakkında farklı fikirleriniz varsa lütfen bizimle paylaşın.

Peki, sizin mantıksız bulduğunuz diziler veya sahneler var mı?