Gerçek Olaylara Dayanan Trajik Kore Filmleri

Bu yazımı Kore filmleriyle ilgisi olmayan sadece dizilerini sevenlerin de okumasını isterim. Çünkü anlattığım filmlerin içerikleri çok tüyler ürpertici. Kore’de olan trajik olaylar unutulmayıp filmlere aktarılmış hatta bazıları önemli başyapıtlar haline gelmiş. Yazıda anlattığım filmlerin bazıları gerçek hikâyenin aynısıyken, bazılarına adaptasyonlar yapılmıştır.

May 18

Filmin Türü: Aksiyon, Dram, Tarihi, Romantik
Filmin Yapım Yılı: 2007
Filmin konusu: Gwangju Ayaklanması’na dayanmaktadır. Ayaklanma sırasında gerçekleştirilen direniş sonucunda ölenleri anmak için yapılmış filmin başrollerinde Kim Sang-Kyung, Lee Joon-Gi, Lee Yo-Won bulunmaktadır.

Filme konusunu veren 1980 yılında yaşanan olaya değinmek isterim. Aralık 1972’de Güney Kore’de Yuşa Anayasası tanıtıldı. Bunun üzerine 18 Mayıs 1980’de yaklaşık 600 öğrenci Choccam Üniversitesi’nde akademik özgürlüğün bastırılmasını protesto etmek için toplandı. Sivil göstericiler de öğrencilere katıldı ve bir halk direnişi başladı. Ülke genelinde neredeyse bir buçuk milyon insan isyana katıldı. Bu olayın Güney Kore’nin demokrasi mücadelesinde önemli rol oynadığı söylenmektedir.

The Last Princess

Filmin Türü: Tarihi, Romantik, Aksiyon, Dram
Filmin Yapım Yılı: 2016
Filmin Konusu: Başrollerinde Son Ye-Jin, Park Hae-Il, Ra Mi-Ran, Yoon Je-Moon ve Kim So-Hyun’un bulunduğu film, Kore’nin son prensesinin zorlu yaşamını anlatır.

Kore’nin son prensesi Deok Hye, Japon sömürge yönetimi tarafından Japonya’da rehin alınır. Dönemin sert koşulları içerisindeyken bile halkını korumak için mücadele eder.

Japonya’da gizli olarak Kore Bağımsızlığına yardım eden Jang Han ise prensesi seviyor ve koruyor.

Prenses, Kral Gojong'un en küçük kızıydı ailesini erken yaşta kaybetti ve Japon bir aristokrat ile zorla evlendi. Daha sonra ruhsal bozukluğundan dolayı bir tesise yollandı. Kızı bir intihar notu bırakıp kaçtı ve eşi tek taraflı olarak boşanmaya karar verdi. 1945’te Kore’nin kurtuluşundan sonra bile Rhee Syngman Hükümeti ülkesine girişini reddettiği için Kore’ye dönmeyi başaramadı. Sonunda 1962 yılında izin verildiğinde Kore’ye döndü ve kendi ülkesini tanıyamadı. 28 yıl sonra ise vefat etti. 27 Ocak’ta düzenlenen Son Prenses Deokhye ismindeki sergide prensesin kıyafetlerinin çocukken rengarenk olduğu fakat çektiği acılar yüzden her geçen yıl renklerinin solduğu hatta genellikle gri ve siyah renkte kıyafetler giydiği gözlemlenmiştir.

Silenced

Filmin Türü: Trajedi, Hukuk, Psikolojik
Filmin Yapım Yılı: 2011
Filmin Konusu: 2005 yılında yaşanmış olan bir olaydan esinlenen bu filmin başrollerinde Gong Yoo ve Jung Yu-Mi bulunmaktadır.

Gang Ho (Gong Yoo) Gwangju Inhwa İşitme Engelliler Okulu’nun yeni resim öğretmenidir. Yeni geldiği okula ve öğrencilere samimi yaklaşsa da onlar öğretmenlerine karşı çok soğuk davranıyorlar. Çocuklardan biri olanları söylediğinde Gang Ho, çok çirkin ve şok edici gerçeklerle yüz yüze kalıyor. Bu gizli gerçek okuldaki birkaç yetkilinin çocuklardan bazılarına cinsel şiddet uygulamasıdır.

Bu olayı ilk olarak Kong Ji-Young, Dogani kitabında ele almıştır. Gong Yoo ise askeriyedeyken bu romanı okudu ve bir filme uyarlanması gerektiğini düşündü. Yazar, bu fikri olumlu karşıladı ve film versiyonunu yapmak istediğini söyledi.

Yargı süreci bittiğinde öğretmenler serbest bırakıldılar. Halkın öfkesi artınca okulun eski yöneticisi 2012 yılında 12 yıl hapse mahkûm edilmiştir.

A Murderer’s Voice

Filmin Türü: Aksiyon, Suç, Gizem
Filmin Yapım Yılı: 2007
Filmin Konusu: Filmin başrollerinde Kim Nam-Joo ve Sol Kyung-Go yer almaktadır. Film, 29 Ocak 1991’de gerçekleşen Apkujeong davasına dayanır. Apkujeong, kötü şöhretli bir çocuk kaçırma ve cinayet davasıdır.

Kaçırılan 9 yaşındaki Lee Hyung-Ho, Han Nehri’nin kanalizasyonlarında ölü bulundu. Tüm kaçırılma sürecinde katil, aileyi defalarca aradı. Polislerin elindeki tek ipucu katilin sesiydi. Ses analizinde katilin kültürlü ama duygusal olmayan biri olduğu düşünüldü. Kore’de 15 yıl boyunca yüzlerce polis bu davaya atandı. Fakat katil hâlâ bulunamadı. Katilin hâlâ Kore’de yaşadığı ve 50’li yaşlarda olduğu tahmin edilmektedir.

Memories Of Murder

Filmin Türü: Suç, Dram, Gizem
Filmin Yapım Yılı: 2003

Film, Güney Kore tarihinde gerçekleşen ilk seri cinayet davasını anlatır. Olay, Ekim 1986 ve Nisan 1991 arasında Gyeonggi Eyaleti’nde gerçekleşmiştir. 71 yaşındaki bir büyükanneden 13 yaşındaki bir kız çocuğuna kadar uzanan 2 km’lik alanda 10 kadın tecavüze uğradı ve öldürüldü. 3000’den fazla şüpheli sorguya çekildi ve davaya 30000 polis atandı. Fakat katil bulunamadı. Filmde toplamda bulunan beden sayısı belirtilmese de yetkililer toplamda 10 benzer cinayeti buldular. Katilin 20 yaşlarında B kan grubuna sahip olan bir erkek olduğu düşünülüyor.

Filmde dayakçı yerli dedektif ve Seul’den gelen şehirli dedektif tiplemesi kullanılmıştır. Filmin sonunda dayakçı dedektif sakat kalarak cezalandırılmıştır. Bu, birçok diziye ilham kaynağı olmuştur. ("Life on Mars") Ayrıca filmdeki seri cinayet de pek çok diziye uyarlanmıştır. ("Signal", "Tunnel", "Gap Dong") Film, sadece Güney Kore’de değil, tüm dünyada ünlenmiştir. Film hakkında çeşitli makaleler ve eleştiriler yazılmıştır.

Filmin son sahnesinde geçen "katil standart bir adamdı" cümlesi de oldukça popülerdir.

Bahsettiğim filmler haricinde de gerçek olaylardan esinlenilmiş filmler vardır. "Hop", "Han Gong-Ju", "Children", "Way Back Home", "Where the Truth Lies" ("The Case of Itaweon Homicide"), "Jiseul", "The Cheaser" bu filmlerden bazılarıdır.