Sulli

  alie tarafından

 

Sahne Adı: Sulli | 설리
Gerçek Adı: Choi Jin-Ri | 최진리
Meslek: Oyuncu, Şarkıcı
Doğum Tarihi: 29 Mart 1994
Ölüm Tarihi: 14 Ekim 2019
Doğum Yeri: Busan, Güney Kore
Boy: 169cm
Kilo: -
Burcu: Koç
Dini: Hıristiyan (Protestan)
Kan Grubu: 0

 

Sulli, Seul Sahne Sanatları Lisesi'nde oyunculuk okurken 'Miss A' grubundan Suzy ve 'A Pink' grubundan Yookyung sınıf arkadaşlarıydı.

Sulli 2004 yılında dördüncü sınıftayken (11 yaşında) Seul'e geldi ve ilk profesyonel oyunculuğa Prenses Sunhwa rolü ile SBS dizisi "The Ballad of Seodong" ile başladı.

Sulli bir şarkıcı olabilmek için S.E.S adlı bir şarkıyla SM seçmelerine katıldı. 2005 yılında seçmelerden sonra o resmen SM stajeri olarak katıldı.

Sulli SM stajeri ardından S.M. Entertainment aracılığı ile 'f(x)' grubuna katıldı ve ilk sahnelerini 1 Eylül 2009 tarihinde 'La Cha Ta' adlı parça ile aldılar.

Sulli yaygın olarak bebek yüzlü olduğu için 'Giant Baby' (Dev Bebek) takma adıyla da bilinmektedir. Ayrıca Sulli SM'nin güzelleri arasında Top 6'da kabul edilir.

Sulli'nin 'f(x)' grubundan ayrıldığını SM 7 Ağustos 2015 tarihinde açıkladı. Yapılan açıklamaya göre, Sulli oyunculuk kariyerine odaklanabilmek için gruptan ayrılma kararı almıştır.

Sulli'nin "Dynamic Duo" grubundan Choiza ile çıktıkları 19 Ağustos 2014 tarihinde her iki tarafın ajansları tarafından onaylanmıştır. Ancak, ikilinin ilişkilerinin sona erdiği 6 Mart 2017 tarihinde ajansları tarafından bildirilmiştir.

Sulli'nin marka müdürü Kim Min-Jun ile sevgili oldukları oyuncunun ajansı tarafından 10 Mayıs 2017 tarihinde onaylandı. 10 Temmuz 2017 tarihinde ise Kim Min-Jun ayrıldıklarını bildiren bir yazı paylaştı.

Sulli, 14 Ekim 2019 tarihinde, menajeri tarafından evinde ölü bulunmuştur. Polis, intihar ettiğini açıklamıştır.

 

Sulli Filmleri

Real (2016)
Fashion King (2014)
Pirates (2014)
BA:BO (2008)
Punch Lady (2007)

 

Sulli Dizileri

Hotel del Luna (tvN, 2019) - konuk oyuncu
To The Beautiful You (SBS, 2012)
Oh! My Lady (SBS, 2010)
Song of the Prince (SBS, 2005-2006)

 

Ödülleri:

2012 SBS Drama Ödülleri: Yeni Yıldız Ödülü (To the Beautiful You)

 

Kaynakları: (1), (2), (3), (4)

 Yorumlar

"Herhangi bir küfür, hakaret, reklam, din-siyaset-ırk içerlikli tartışmalar, başka sitelerin adı ve (sitemizin linkleri hariç) link paylaşarak yorum yapmak yasaktır. Bu tür yorumlar silinecektir. Küfür içerikli yorum paylaşan ziyaretçinin süresiz olarak yorum yapması engellenecektir. Hakaret içerikli yorum paylaşan ziyaretçinin ise 2 ay boyunca yorum yapması engellenecektir."
"Site ile ilgili şikâyetlerinizi, önerilerinizi, isteklerinizi ve düzeltmeleri yorum olarak değil, iletişim bölümünde belirtilen adresler üzerinden yapınız. Aksi halde bu tür yorumlar silinecektir."
"Yorum alanını özel sohbet alanına çevirmek yasaktır."
Lütfen spoiler içeren yorumlarınızda bu tagı kullanın:

SON HABERLER
tümünü gör

TEST & ANKET

tümünü gör

GÜNEY KORE SİNEMASI

Güney Kore Sineması dünyası ile ilgili haberleri, oyuncular hakkında bilgileri, dizi ve film önerilerini - tanıtımlarını - müziklerini - fragmanlarını bulabilirsiniz. İsterseniz film ve dizilere yorum yaparak diğer ziyaretçilere düşüncelerinizi sunup önerilerde bulunabilirsiniz…