35 Yaş Üstü Koreli Kadın Oyuncular

 

Birkaç gün evvel paylaştığım köşe yazımda 35 yaş üstü Koreli erkek oyunculardan bahsetmiştim. 35 yaş üstü Koreli kadın oyunculardan ise bugün bahsedeceğim. 35 yaş üstü Koreli kadın oyuncular listem 46 kişilik bir liste ama ben sadece 10 kişiye değineceğim, diğer 36 kişiyi sadece isim olarak yazacağım. Sıralamanın ise benim kişisel sıralamam olduğunu hatırlatmak isterim. 35 yaş üstü Koreli erkek oyuncular köşe yazımda özel hayatlardan fazla bahsetmemiştim, aldığım birkaç mailden ötürü burada 10 Koreli kadın oyuncunun özel hayatlarına da sıkça değindim. Ve bu yazımda resimleri biraz daha büyük seçtim. Ayrıca bu köşe yazımı, 5 senedir takip ettiğim Güney Kore hakkında yazılıp çizilen dış basındaki haberlerden derlediğimi de belirtmek isterim. Bunun yanı sıra oyuncuları tanıtırken sadece onların izlediğim projelerine değindiğimin altını çizmek isterim. Bu bağlamda şüphesiz bu oyuncular birçok dizi/film çekmiştir; bunun hakkında daha geniş bir bilgi istiyorsanız kırmızı yazılı isimlerin üzerine tıkladığınızda sitemizin yayımladığı oyuncu bilgilerine ulaşabilirsiniz. Her şeye rağmen kusurum olursa af ola…

 

1- Kim So-Yeon

Her ne kadar Türkiye’deki K-drama izleyicileri bu kadını pek sevmese de (dizi yayınlayan sitelerde yapılan yorumlar genellikle böyle) ben yazıma, 2 Kasım 1980 doğumlu olan Kim So-Yeon ile başlayacağım. Oyunculuğu o kadar mükemmel ki; o kadar Kore dizisi izledim zıt rolleri bu kadar iyi yapan bir kadın oyuncu daha görmedim (kişisel görüşümdür). Kim So-Yeon’u Fall in Love with Soon-Jung (Falling for Innocence) dizisi ile tanıdım. Saçının kısa olmasına falan takılmadım çünkü Koreli kadın oyuncular genellikle zaten kısa saçla dizi/film çekmeyi seviyorlar. Dizi boyunca "ne kadar soğuk bir kadın” demiştim. Dizinin konusu ve oyuncu kadrosunun birbirleriyle uyumu da çok iyiydi. Kim So-Yeon soğuk kadın tavırlarının altında sadakat-aşk duygusunun çatışmasını o kadar iyi yansıtmıştı ki… Ayrıca dizide Jung Kyung-Ho’nun dizinin ilk bölümlerinde gaddar bir insan kasabıyken, kalp naklinden sonra nasıl harika bir adama dönüştüğünü de iyi yansıtmışlardı. Kim So-Yeon’un oyunculuğuna hayran kalıp daha sonra başka projelerini de izlemeye başladım. IRIS’te başrol değildi ama Kuzey Koreli ajanın soğukluğunu mükemmel yansıtmıştı. Daha sonra Two Weeks’teki ciddi savcı rolü ile bir kez daha oyuncuğunun harikalığına şahit oldum. Kendi kendime diyordum tamam bu kadın soğuk ve ciddi rollerin oyuncusu (ki Kore dizilerinde genel olarak kadın karakterler nedense çok cıvık gösteriliyor)… Onun, I Need Romance 3 isimli romantik-komedi türünde ise diğer rollerinden zıt bir karakteri canlandırabileceğini hiç düşünmemiştim. Ve 2010’da çekilmiş olan ama benim geç izlediğim Princess Prosecutor dizisi… Kim So-Yeon’un zıt karakterleri ne kadar iyi oynadığını tekrar gösteren bir yapımdı. Bu dizide çatlak bir savcıyı canlandıran Kim So-Yeon’a ilk iki bölüm boyunca sinir olmuştum. Ama kadının bir suçu yok ki senarist karakteri öyle yazmış :). Neden mi sinir oldum? Hukuk Fakültesi’ni birincilikle bitirmiş ve stajyer savcı olmuş çatlak bir savcıyı canlandırıyordu. Ama ne çatlak! Benim davama öyle bir savcı verseler adalete olan güvenim geri gelmeyecek şekilde sarsılırdı. İki bölüm boyunca ne rezil kadın deyip durdum savcıya. Ama ilerleyen bölümlerde Kim So-Yeon, kızın çok saf olduğunu ve aklından en ufak bir kötülük geçmediğini o kadar iyi yansıtmıştı ki… 2010 yapımı Princess Prosecutor dizisi, günümüz oyuncuların toy halini görmek adına da önemli bir dizi… Nitekim bu dizi, Lee Jong-Suk’un rol aldığı ilk diziydi.

Bu yüzden hayranım bu kadına. Tam da yaşının kadını olduğunu düşünüyorum… 10-15 sene evvelki dizilerinde gençken pek güzel değilmiş işin açıkçası. Ama şarap gibi yaşlandıkça güzelleşiyor, oyunculuğuna bir olgunluk katıyor… Kim So-Yeon’un Türkiye’de pek sevilmediğini biliyorum (kore dizi formlarından), Güney Kore’de durum nasıl onu merak ettim. Bir internet taraması yaptım. Kim So-Yeon gençliğinde, otoriteler tarafından Güney Kore’de patlama yapacak geleceğin oyuncuları arasında gösterilmiş. 2000’deki All About Eve dizisindeki kötü kadın rolüyle dikkatleri üstüne çekmeyi başarmış. Ancak Kim So-Yeon’un çok hazin bir öyküsü var. Şarkıcı Bada ve oyuncu Lee Eun-Ju ile üçü çok yakın arkadaşmış. Kim So-Yeon, 22 Şubat 2005’te, kendisi gibi gelecek vaat eden oyuncular arasında gösterilen yakın arkadaşı Lee Eun-Ju’nun intiharı ile sarsılmış. Gişe rekoru kıran Taeguki filminde oynayan Lee Eun-Ju’nun, The Scarlet Letter filmindeki erotik sahnelerinden rahatsız olup psikolojik tedavi gördüğü ve bunun pişmanlığı nedeniyle intihar ettiği polis tarafından bulunan kanla yazılmış bir intihar notu ile açıklanmıştır. (Bu haber için bkz. BBC, Chosun). Cenazede ayakta zor durabilen Kim So-Yeon, bu trajik olaydan sonra oyunculuğu bırakma kararı almış. 3 sene inzivaya çekilen Kim So-Yeon, ailesinin desteği ve psikolojik yardım ile 2008’de Gourmet dizisi ile mesleğine geri dönebilmiş.

Kim So-Yeon, ekranlarda genellikle soğuk ve suratsız rolleriyle karşımıza çıksa da onun, özel hayatında çok arkadaş canlısı ve enerjik biri olduğu yakın çevresi tarafından da söyleniyor. 22 Şubat 2005’te yakın arkadaşı Lee Eun-Ju’nun trajik ölümü sonrası travma geçiren Kim So-Yeon, 22 Şubat 2017 tarihinde instagram hesabından ona dua ettiği ve onu özlediği yönünde küçük bir ayin fotoğrafı paylaşmıştı. Bunun yanı sıra Kim So-Yeon’un rol aldığı dizilerdeki çalışma arkadaşlarıyla bağlarını hala daha koparmaması çok dikkat çekici. Fall in Love with Soon-Jung dizisinden Kim So-YeonJung Kyung-Ho, Yoon Hyun-Min, Lee Si-Un ve Lee Soo-Ji çok yakın arkadaşlar. Senede bir defa bile olsa toplu olarak buluşup görüşüyor ve sosyal medyadan fotoğraf paylaşıyorlar. Bazen de birbirlerinin dizilerine destek olmak için birbirlerinin dizilerinde konuk oyuncu oluyorlar. Ben, Kim So-Yeon’u, geç de olsa ilerleyen yıllarda, ses getirecek daha önemli projelerde izleyeceğimizi düşünüyorum.

 

2- Yoo In-Na

5 Haziran 1982 doğumlu Yoo In-Na’nın aşırı sempatik ve güzel bir oyuncu olduğunu düşünüyorum. Bayılıyorum bu kadının hal ve hareketlerine! Üniversitede sekreterlik bölümünden mezun olmasına rağmen her projede oyunculuğunun üstüne koyarak ilerliyor. Ben onu ilk kez 2010 yapımı Secret Garden’da izlemiştim. Gil Ra-Im’in ev arkadaşı olan Min Ah-Young karakterini canlandırmıştı. Yani kendisinin, senarist Kim Eun-Sook ile çalıştığı ilk projesiydi. 6 sene sonra Yoo In-Na, senarist Kim Eun-Sook ile Goblin projesinde tekrar çalışma fırsatı yakaladı. Yoo In-Na, Queen In-Hyun’s Man ve My Secret Hotel dizilerinde başrol oyuncusu olarak gösterdiği performansla dikkat çekecekti. Goblin dizisi ise Goblin’de yer alan diğer oyuncular gibi (Gong Yoo, Kim Go-EunLee Dong-Wook) onun da fan kitlesinin genişlemesine sebep oldu. One More Happy Ending dizisinde ise aşkı arayan çatlak bir sınıf öğretmenini canlandırdığı sahneler, eminim ki sadece benim gülme krizine girdiğim sahneler değildi.

Yoo In-Na, oyunculuğunun yanı sıra özel hayatında da çılgın birisi olduğunu düşünenlerdenim. Nitekim 7 Haziran 2012’deki bir fan toplantısında Queen In-Hyun’s Man’deki rol arkadaşı Ji Hyun-Woo’ya âşık olduğunu itiraf etmiş ve Ji Hyun-Woo’ya ilanı âşk etmişti. Çift çıkmaya başlasa bile 13 Mayıs 2014 yılında ayrıldıkları, ajansları tarafından doğrulanmıştır.

 

3- Jang Na-Ra

18 Mart 1981 doğumlu olan Jang Na-Ra, oyuncu kökenli bir aileden gelmektedir. Jang Na-Ra’nın babası, annesi, abisi ve kuzeni oyuncudur. Hal böyle olunca Jang Na-Ra’nın oyunculuğunun başarısının nereden geldiğini şimdi daha iyi anlayabiliyorum :). Jang Na-Ra ilk kez yardımcı oyuncu olarak 2002 yapımı Nonstop 2 dizisinde yer alsa da ilk ödül aldığı dizi, 2002 yapımı Bright Girl’s Success dizisi olmuştur. Bu dizide Jang Na-Ra’ya, Jang Hyuk eşlik etmiştir. İkili 2014 yılında Fated To Love You dizisi için tekrar bir arada çalışma fırsatı bulmuştur. Aynı ikili üçüncü olarak 2014 yılında MBC’nin Old Hello/Old Goodbye isimli mini dizisinde birlikte başrol oynamıştır. Bir dördüncüsü olabilir mi diye sormak aklımdan geçmiyor da değil :). Jang Na-RaHello Monster ve One More Happy Ending dizilerindeki performansı ile de dikkat çekmiştir. Jang Na-Ra 2017 yılı içerisinde Housewife Detective dizisinde, özel bir dedektife asistanlık yapan bir ev kadınını canlandıracaktır.

Oyunculuğunun yanı sıra Jang Na-Ra’yı özel hayatı ile de biraz tanıyalım. Güney Kore’de bu kadar güzel bir kadının sevgilileri tarafından hep terk edildiğine dair bir rivayet var. Kendisine bu soru birkaç sene evvel bir röportaj sırasında sorulduğunda Jang Na-Ra gülerek; "karşı cins tarafından popüler görülen bir tip değilim, benim eğlenceli olmadığımı düşünüyorlar ama oran o kadar da kötü değil altıda dört” yanıtını vermiş. Seneler geçtikçe yaşlanmayan Jang Na-Ra bile bunları söylüyorsa artık biz ne yapalım :). Son olarak Jang Na-Ra’nın 2016 Şubat aylarında 24 yaşındaki Park Bo-Gum ile aşk yaşadığı haberleri çıksa da Park Bo-Gum; "Bu büyüleyici skandalın arkasında doğruluk payı yok” açıklamasını yapmıştır.

 

4- Song Hye-Kyo

22 Kasım 1981 doğumlu olan Song Hye-Kyo, ilk kez 1997 yılında Wedding Dress isimli dizide rol almış olsa da dikkatleri üzerine çekmesi 2000 yapımı Autumn in My Heart dizisi ile olmuştur. Autumn in My Heart dizisinde, Song Seung-Hun ile başrol oyuncusu olarak yer almıştır. Daha sonra birçok dizi ve film çeken Song Hye-Kyo, Hyun Bin ile televizyon sektöründe çalışan insanların yaşadığı zorlukları anlatan 2008 yapımı Worlds Within dizisinde rol almıştır. Bir süre dizi çekmeye ara veren Song Hye-Kyo, bu boşluğu film çekimleri ile doldurmuştur. 2013 yılında Jo In-Sung ile That Winter, The Wind Blows dizisiyle beraber dizi sektörüne geri dönmüştür. Bu dizide Song Hye-Kyo, kör bir kadını canlandırmıştır. Şüphesiz Song Hye-Kyo, Güney Kore’de çok tanınan bir oyuncudur fakat onun dünya çapında tanınmasını sağlayan proje 2015 yapımı Descendants of the Sun dizisi olmuştur. Bu arada Song Hye-Kyo’yu, Han Hyo-Joo ile ikiz gibi benzeten bir tek ben miyim?

 

5- Kim Tae-Hee

29 Mart 1980 doğumlu olan Kim Tae-Hee, oyunculuk kariyerine 2001 yapımı Last Present filmi ile adımını atmıştır. Daha sonra birçok dizide başrol oyuncusu olarak yer alan Kim Tae-Hee, 2009 yapımı IRIS dizisindeki performansı ile otoritelerden tam not almıştır. 2006 yılında yer aldığı The Restless filmi ile birçok ödülü toplayan Kim Tae-Hee başarısını 2015 yapımı olan The Gang Doctor (Yongpal) dizisi ile taçlandırmıştır.

Kim Tae-Hee, oyuncu-şarkıcı Rain ile 2013 yılında çıkmış ve 19 Ocak 2017 tarihinde evlenmiştir.

 

6- Gong Hyo-Jin

4 Nisan 1980 doğumlu olan Gong Hyo-Jin, ilk olarak 1999 yapımı Memento Mori filminde rol almıştır. 2010’da Pasta dizisindeki performansı ile dikkat çekmiştir. Yardımcı oyuncu ve başrol oyuncusu olarak birçok projede boy gösteren Gong Hyo-Jin’in belki de en çok ses getiren projesi The Master’s Sun dizisi olmuştur. Daha sonra Jo In Sung ile It’s Okay, That’s Love’da oynayan Gong Hyo-Jin, The Producers dizisinin reytinglerinin iyi gitmemesi sonucu hayal kırıklığına neden olmuştur. 2016 yapımı olan Jealousy Incarnate dizisi ile tekrar çıkış yapan Gong Hyo-Jin, şu sıralar Lee Byung-Hun ile A Single Rider filminde başrol oynamakla meşguldür. Gong Hyo-Jin bana sorarsanız, o kadar da güzel bir kadın değil ama farklı bir aurası var. Kesinlikle kendisini nasıl izlettireceğini çok iyi biliyor J. Oyuncuğundaki enerji, seyirci ile arasında farklı bir sinerji oluşturuyor. Gong Hyo-Jin’in Marie Claire Korea dergisinin Mart sayısı için yapılacak katalog çekimleri nedeniyle 2013’te Türkiye’ye geldiğini hatırlatayım. Yukarıdaki fotoğrafa bakın örgü örerken bile çok sempatik değil mi? :)

Gong Hyo-Jin, 2001’de oyuncu Ryoo Seung-Bum ile Wonderful Days dizisinde tanışmış ve çıkmaya başlamışlardır. Çift 2003 yılında ayrılıp, 2008 yılında tekrar bir araya gelmişlerdir. Ancak 2012’de ajansları tarafından kesin olarak ayrıldıkları duyurulmuştur. Gong Hyo-Jin daha sonra Lee Jin-Wook ile 2014’te çıkmaya başlamıştır. 2014 yılında ayrıldıkları ajansları tarafından duyurulmuştur.

 

7- Lee Min-Jung

16 Şubat 1982 doğumlu olan Lee Min-Jung, ilk olarak 2004 yapımı Someone Special filminde rol almıştır. Yardımcı oyuncu olarak Boys Over Flowers dizisinde yer alan Lee Min-Jung, 2009 yapımı You Smile (Smile, You) dizisinde başrol oynamıştır. Bu dizi ile 2009’da yeni star ödülü alan Lee Min-Jung, 2012’de Gong Yoo ile rol aldığı Big dizisi ile dikkatleri bir kez daha üzerine çekmiştir. 2014’te Joo Sang-Wook ile Cunning Single Lady isimli romantik komedi türünde başarılı bir performans sergilemiştir. Lee Min-Jung’un rol aldığı son proje ise Hello My Precious Person isimli dramadır.

Lee Min-Jung, oyuncu Lee Byung-Hun ile 2013’te evlenmiştir. Çiftin 2015’te bir oğlu olmuştur.

 

8- Ha Ji-Won

28 Haziran 1978 doğumlu olan Ha Ji-Won, Güney Kore sinema-televizyon sektörünün en çok ödül alan kadın oyuncusudur. 1996’da başladığı oyunculuk kariyerine tam 37 ödül sığdırmıştır. 1999’da School 2 dizisinde yardımcı oyuncu olarak yer alsa bile daha o zamanlardan Güney Kore’de hayran kitlesi oluşmaya başlamıştır. Birçok dizi ve filmde başrol oynayan Ha Ji-Won’un kariyerini taçlandırdığı dizi ise şüphesiz Secret Garden draması olmuştur. Senarist Kim Eun-Sook’un ününe ün kattığı en belirgin kadın oyuncudur desek yanlış bir yorum yapmış sayılmayız. Ha Ji-Won romantik-komedi türlerin yanı sıra aslında daha çok aksiyon türünde dikkat çekmiştir. Hızlı ve atletik vücut yapısı, aksiyon filmlerinin başrol kadın oyuncusu olarak onu vazgeçilmez kılmıştır. 2013 yapımı Empress Ki dizisinde, 35 yaşında olmasına rağmen oynadığı dövüş sahnelerinde büyük takdir toplamıştır. Ha Ji-Won, Gong Yoo ile birlikte 2014 yılında Güney Kore Devleti tarafından Ulusal Vergi Hizmeti için görev alacak tanıtım elçileri olarak seçilmiştir. Bu dönemde verdikleri bir röportaj sırasında Gong Yoo ve Ha Ji-Won daha önce hiçbir projede yer almadıklarını belirterek bir drama ya da filmde birlikte çalışmak istediklerini açıklamışlardı. Ha Ji-Won’un yer aldığı en son drama 2015 yapımı The Time That I Loved You, 7000 Days’dir. Bu dizinin adını ilk duyduğumda, adamların hiç işi gücü yok 19 yılın kaç güne geldiğini hesaplamışlar diye içimden geçirmiştim :). Ha Ji-Won şu sıralar Manhunt filminin çekimleri ile meşguldür.

Ha Ji-Won özel hayatını dışarıya yansıtmayan bir oyuncu olarak dikkat çekiyor. Bunun yanı sıra oyuncunun sporunu aksatmaması, eskrime çok meraklı olması da onun farklı bir özelliği olarak dikkat çekiyor. Ha Ji-Won, 22 Aralık 2016’da Life Bear isimli programda ailesi hakkında kısa da olsa bilgi vermiştir. Annesinden çok bahseden Ha Ji-Won,"annemin üzüldüğü zamanlarda onun sırtını sıvazlarım, annem bir annenin yanı sıra benim en iyi içki arkadaşımdır” demiştir. Ha Ji-Won’a yakın arkadaşları sorulduğunda, Secret Garden dizisindeki rol arkadaşı Hyun Bin ile hala görüştüklerini, çok yakın arkadaş olduklarını ve onun oyunculuğunu çok takdir ettiğini belirtmiştir. Ha Ji-Won’un küçük erkek kardeşi Jun Tae-Soo da oyuncudur.

 

9- Kim Ha Neul

21 Şubat 1978 doğumlu olan Kim Ha-Neul, oyunculuk hayatına ilk adımı 1997’de Eighteen Eighteen filminde yardımcı oyuncu olarak atmıştır. Bu projeden sonra birçok dizi ve filmde başrol oyuncusu olarak boy gösteren Kim Ha-Neul, 2012’de A Gentleman’s Dignity dizisi ile tekrar çıkış yakalamıştır. Kim Ha-Neul bu dizi nedeniyle 2012 SBS Drama Ödüllerinde aday gösterilen 3 alanda da ödülleri toplamayı başarmıştır. Kim Ha-Neul, en son drama olarak On the Way to the Airport’ta başrol oyuncusu olarak yer almıştır. Kim Ha-Neul, şu sıralar With God filminin çekimleri ile meşguldür.

Kim Ha-Neul, 19 Mart 2016’da Güney Kore’nin önemli bir iş adamı ile evlenmiştir.

 

10- Lee Bo Young

12 Ocak 1979 doğumlu olan Lee Bo-Young, 2000 yılında Miss Korea güzellik yarışmasında birinci olmuştur. Lee Bo-Young’un en büyük hedefi bir haber sunucusu olmakmış. MBC’nin 2002 yılındaki seçmelerinde ilk 15’e girmiş ancak işe alınamamış. Bunun üzerine tabir-i caizse"siz mi beni işe almazsınız, oyuncu olayım da ekranların tozunu attırayım”dercesine modelliğe başlayan Lee Bo-Young, Asian Airlines için reklam yüzü seçilmiş. Daha sonra kaderin bir cilvesi gibi haber sunucusu olarak işe alınmadığı kanalda (MBC) oyunculuğa ilk adımını 2004’te People of the Water Flower Village draması ile atmıştır. Daha sonra birçok dizi ve filmde başrol oyuncusu olarak yer alan Lee Bo-YoungPinocchio dizisinde konuk oyuncu olarak yer almıştır. Lee Bo-Young, 2017’de Whisper isimli dramada, başrol oyuncusu olarak tekrar ekranlara dönecektir.

Lee Bo-Young, oyuncu Ji Sung ile 27 Eylül 2013’te evlenmiştir. Çift, daha önce Save Last Dance for Me isimli projede bir araya gelmişti ve 2007 yılından beri çıktıkları ajansları tarafından doğrulanmıştı. Çiftin aynı zamanda bir kız çocuğu olmuştur.

 

Diğer 35 Yaş Üstü Koreli Kadın Oyuncular

1-  Lee Soo-Kyung
2-  Song Yoon-A
3-  Sung Yu-Ri
4-  Lee Mi-Yeon
5-  Kim Ji-Su
6-  Kim Hye-Soo
7-  Chae Jung-Ahn
8-  Kang Hye-Jeong
9-  Lee Young-Ae
10- Do Ji-Won
11- Cho Yeo-Jung
12- Kim Hee-Sun
13- Jo An
14- Lim Soo-Jung
15- Lee Young-Eun
16- Kim Hyun-Joo
17- Jeon Hye-Bin
18- Oh Yoon-Ah
19- Lee Ha-Na
20- Kim Min-Hee
21- Jo Yoon-Hee
22- Han Ji-Min
23- Kim Gyu-Ri
24- Han Ye-Seul
25- Kang Ye-Won
26- Park Jin-Hee
27- Son Ye-Jin
28- Kim A-Joong
29- Song Ji-Hyo
30- Jun Ji-Hyun
31- Kim Ji-Young
32- Kim Seo-Hyung
33- Park Si-Yeon
34- Jung Ryeo-Won
35- Choi Ji-Woo
36- Lee So-Yeon