Goblin Senaristi Kim Eun Sook'un Yeni Projesinde Olacak Potansiyel Aktörler

 

Geçtiğimiz günlerde Goblin, Descendants of the Sun, Lovers in Paris, Secret Garden, A Gentleman's Dignity ve The Heirs projelerinin senaristi Kim Eun-Sook'un yeni projesi Mr. Sunshine (geçici adı) hakkında açıklama yapılmıştı. Dizinin konusu ve başrol karakterin özellikleri hakkında bilgi verilirken, senarist Kim Eun-Sook başrol erkek oyuncu için kafasında biri olduğunu söylemiş, fakat bunun kim olduğunu açıklamamıştı. Kim Eun-Sook'un hastası olduğumu ve projeleri ile ilgili dış basına yansıyan haberleri yakından takip ettiğimi bilenler bilir :).

Dış basın taraması yaptığımda Mr. Sunshine dizisinde oynayacak başrol erkek oyuncusu hakkında dış basına yansıyan en ufak bir haber bulamadım. Fakat Kim Eun-Sook'un önceki projeleri için teklif götürdüğü oyuncular üzerinden derli toplu bir köşe yazısı yazmak istedim. Kendimce, nedenleriyle Mr. Sunshine'de yer alabilecek potansiyel aktörleri sıraladım.

 

1-Won Bin

Won Bin, Kim Eun-Sook'un en çok peşinden koştuğu aktördür. Senarist Kim Eun-Sook, daha önce Won Bin’e A Gentleman's Dignity ve Descendants of the Sun dizilerinde başrol karakterler için teklif götürmüş fakat Won Bin iki teklifi de reddetmiştir. Kim Eun-Sook’un A Gentleman's Dignity’de Jang Dong-Gun'un oynadığı ana karakterin adını, Won Bin'in gerçek adı olan Kim Do-Jin olarak yazması dikkat çekilmesi gereken önemli bir konudur. Kim Eun-Sook ,A Gentleman's Dignity dizisi hakkında bilgi verirken başrol Kim Do-Jin karakteri için kafasında biri olduğunu söylemişti.Bu bağlamda Kim Eun-Sook'un, Won Bin'in beyefendiliğine ve oyunculuğuna hayranlığını gizlemediği açıktır. Descendants of the Sun senaristi Kim Eun-Sook, Yoo Shi-Jin karakterini canlandırmak için Won Bin'in ikinci defa kapısını çaldığında ise Won Bin, yurt dışında yaşaması ve kahve sektörüne merak sarmasını gerekçe göstererek teklifi yine reddetmişti. Peki, bundan sonra ne olur? Ben Kim Eun-Sook'un, Mr. Sunshine'in başrol erkek karakteri için; "kafamda bu karakter için biri var"demesiyle özellikle bu karakteri aynı A Gentleman's Dignity’deki Kim Do-Jin karakteri gibi Won Bin için yazdığını düşünüyorum. Won Bin'in ileri seviyede İngilizce ve Japonca bildiğini de göz önüne alırsak, bu rol için biçilmiş kaftan. Tüm oklar, ilk teklifi Won Bin'e yapacakmış izlenimi veriyor bana. Ama Won Bin teklifi kabul eder mi onu gerçekten kestirmek güç... Won Bin çok enteresan bir oyuncu... O kadar seçici ki Kim Eun-Sook'u iki defa reddetmiş ve 2010'dan beri gelen bütün dizi/film projelerini reddetmiş. Mesela geçtiğimiz aylarda Won Bin'in menejeri "Still Life" filminin geçen seneden beri masalarında duran tekliflerden biri olduğunu açıklamıştı. Won Bin'in ne kadar seçici olduğunu siz düşünün artık. Won Bin'i izleyiciler o kadar çok özledik ki Kim Eun-Sook'un projesi ile dönerse müthiş bir etki oluşturur... Eee, biz de Won Bin'ciler olarak artık The Man From Nowhere filmini dönüp dönüp izlemekten sıkıldık. İnşallah bu sefer kabul eder de onu 8 yıl sonra izleme fırsatı buluruz ki kendisi gerçekten mükemmel bir oyuncudur...

 

2- Hyun Bin

Hyun Bin, ilk kez 2006 yılındaA Millionaire’s First Love filminde Kim Eun-Sook ile çalışmış, 2010 yılında Secret Garden dizisi ile ikili tekrar çalışma fırsatı bulmuştur. Hyun Bin, Güney Kore'nin en önemli aktörlerinden biridir. Şüphesiz onun adını Güney Kore dışına duyurması Secret Garden projesi ile olmuştur. Bunun yanı sıra Hyun Bin oyunculuğunun yanında akademik kariyeri ile de dikkat çekmektedir. Nitekim Hyun Bin'in Tiyatro ve Sinema Bölümü’nde doktorasına hala devam etmesi dikkat çekmektedir. Kim Eun-Sook, Hyun Bin ile bir daha çalışmak ister mi, ona teklif yapar mı o bilinmez ama bilinen tek şey Hyun Bin'in film sektörüne merak sardığıdır. 2 senedir dizilerde boy göstermeyen oyuncu şuan The Swindlers (2017), Outbreak (2018), Negotiation (2018) filmlerinin çekimleriyle meşguldür. Bu doğrultuda Kim Eun-Sook ona teklif yapsa bile, ben Hyun Bin'in yoğunluktan dolayı kabul edebileceğini düşünmüyorum. Ama bir ihtimal...

 

3-Gong Yoo

Senarist Kim Eun-Sook'un Descendants of the Sun'daki Yoo Shi-Jin karakterini canlandırmak için teklif yaptığı bir başka isim Gong Yoo'du. Gong Yoo, saçlarını sıfıra vurdurmak istemediği için teklifi reddetmişti. Kim Eun-Sook, ikinci teklifini Goblin ile yapmış, Gong Yoo Train to Busan ve Goblin ile ününü Güney Kore dışına taşımıştı. Bir basın toplantısında senarist Kim Eun-Sook, beş yıl boyunca Gong Yoo ile çalışmaya ilgi duyduğunu itiraf etmişti. Gong Yoo’nun Goblin karakterini canlandırmadığını resmen yaşadığını söylemişti. Kim Eun-Sook’un, Gong Yoo ile 5 sene çalışmak istiyorum açıklaması bile bana göre teklif sırasında Gong Yoo’yu birinci sıraya koymuyor. Gong Yoo ile Kim Eun-Sook'un ilerleyen yıllarda tekrar bir projede bir araya gelecekleri muhakkak ama bence o zaman önümüzdeki yıl değil. Çünkü Gong Yoo şu an reklam projeleri ve fan toplantıları ile meşgul olduğunu, bir süre dinlendikten sonra bir film projesini değerlendireceğini söylemişti.

 

4- Jo In-Sung

Kim Eun-Sook'un Descendants of the Sun'daki Yoo Shi-Jin karakterini canlandırmak için teklif yaptığı bir başka isim Jo In-Sung'tu. Jo In-Sung bu projeyi, kişisel sebeplerden ötürü kabul etmese de pişman olmuş olacak ki Şubat ayında verdiği bir röportaj sırasında: "Proje sayısının yanı sıra bir aktörün her seyircinin karşısında durduğunda yeni yüzlerde olması gerektiğine inanıyorum. Kim Eun-Sook'un gelecek projesi için ne planladığını bilmiyorum ama bildiğim şey bunun bir parçası olmak istediğim" demişti. Jo In-Sung'un şu an için herhangi bir proje ile meşgul olmuyor olması onu, diğer oyunculara göre bir tık öne çıkarsa bile ben Kim Eun-Sook'un ilk teklifi hala Won Bin'e yapacağını düşünüyorum. Won Bin kabul etmezse, diğer oyunculara yönelir... Lakin Kim Eun-Sook'un Mr. Sunshine başrolü için kafamda biri var dediğinde o karakteri Jo In-Sung ne kadar kaldırabilir benim açımdan bu bir muamma. Tamam, yakışıklı ve iyi bir oyuncu ama ben Jo In-Sung'un her karaktere gidebilecek bir yüz tipinin olduğunu düşünmüyorum.

 

5- Kang Dong-Won

Kim Eun-Sook, daha önce Kang Dong-Won'a resmi teklif yapmış olmasa bile onun oyunculuğunu her platformda övmüştür. Descendants of the Sun dizisinde, Kang Dong-Won'un filmlerindeki unutulmaz şemsiye sahnesinin bir parodi sahnesini diziye dahil ederek, oyuncuya mesaj göndermiştir. Kang Dong-Won ise 2004 yılından beri dizi tekliflerini reddetmekte, film projelerinde yer almaktadır. Onun şu an, Golden Slumber (2017), 1987 (2017), Jin-Roh: The Wolf Brigade (2018) filmleri ile meşgul olduğu için teklif gelse bile Hyun Bin gibi yoğunluktan dolayı reddedeceğini düşünüyorum.

 

Toparlarsak, ben Kim Eun-Sook'un Mr. Sunshine başrol karakterini Won Bin için yazdığını düşünüyorum. Won Bin umarım bu teklifi kabul eder ve sinema/tv sektörüne hızlı bir geri dönüş yapar. Çünkü biz Won Bin'ciler olarak onu çok özledik. Ama Güney Kore'nin en seçici aktörü olduğunu da unutmamamız gerekir. Eğer Won Bin teklifi reddederse ikinci teklifi Kang Dong-Won'a yapacağını düşünüyorum. Onun film projeleri nedeniyle teklifi reddetmesi çok büyük bir olasılık. Bundan sonra Kim Eun-Sook, Hyun Bin, Gong Yoo ve Jo In-Sung'a yönelir. Hyun Bin, aynı Kang Dong-Won gibi film projelerinin yoğunluğu nedeniyle teklifi reddeder diye düşünüyorum. Gong Yoo zaten biraz dinlenip, bir film ile geri dönmeyi planladığını söylemişti... Kim Eun-Sook, son teklifi Jo In-Sung'a yapar mı o konuda çekincelerim var. Oyuncu, Kim Eun-Sook ile çalışmaya dünden razı ama yukarıda dediğim gibi Kim Eun-Sook'un Mr. Sunshine başrolü için kafamda biri var dediğinde o karakteri Jo In-Sung ne kadar kaldırabilir bu gerçekten muamma...

Peki, Kim Eun-Sook, eski çalıştığı ya da teklif yaptığı oyuncuların dışında yeni bir oyuncuya yönelebilir mi? Olabilir belki ama bu ihtimal bana zayıf geliyor. Çünkü Kim Eun-Sook yeni projesi Mr. Sunshine için açıklama yaptığında başrol karakter için çok tecrübeli ve iyi bir oyuncu ile çalışacağını söylemişti. Bu yüzden ekranlarda 2-3 senedir parlayan, genç kızların sevgilisi olan tipte bir oyuncu ile çalışacağına ihtimal vermiyorum. Haa, şöyle olabilir ama... Mesela Kim Eun-Sook'un daha önce hiç teklif yapmadığı deneyimli bir oyuncu ile çalışması da mümkün. O oyuncu kim derseniz. Kafamda bir kaç oyuncu var ama yazmayacağım :). Kadın başrol oyuncuyu sorarsanız işte ona bir kişiyi bile gösteremem. Çünkü Kim Eun-Sook kadın başrol oyuncularda hep yanıltıyor. Bu yüzden kadın başrol oyuncusunun her türlü sürprize açık olduğunu düşünüyorum.

Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Yorumlarınızı çok merak ediyorum çünkü Kim Eun-Sook hastasıyım :).