En Yüksek Bütçeli Kore Dizileri
  • nasip
  • 11-08-2018, 16:30

Gelin hep beraber şuana kadarki Kore dizilerinin en yüksek bütçeli olanlarına bir göz atalım.

19- Are You Human? (2018, KBS2) $9.3 milyon USD

Baş karakterlerin bir robot ve insan olduğu ilk Kore dizisidir. Dizideki özel efektler ve CG'ler (CG: computer graphic/bilgisayar grafiği) için büyük bütçe harcanmıştır.

18- Hwarang (2017, KBS2) $11.2 milyon USD

Tarihi dizi olması ve geniş oyuncu kadrosu sebebiyle yüksek bütçeye mal olmuş yapımlardan biri.

17- Descendants of the Sun (2016, KBS2) $11.9 milyon USD

Diğer denizaşırı setlerinde çekilen dizilerde olduğu gibi bu dizide de oyunculara, film ekibine ve çekim mekanlarına oldukça büyük meblağlar harcandı. Fakat harcanan paranın karşılığı vermiş olsa gerek ki son bölümünde ratinglerde %38.8'e ulaşabilen bir dizi oldu ve büyük başarı yakaladı.

16- Gu Family Book (2013, MBC)  $13.2 milyon USD

Tarihi dizi olması sebebiyle kostüm ve mekan kiraları, oyuncu kadrosuna verilen yüksek ücretler ve post-production aşaması masraflarıyla yine yüksek bir bütçeye mal edilmiş bir yapım.

15- Goblin (2017, tvN) $13.2 milyon USD

Kablolu televizyon kanalı olan tvN yapımı diziler arasında en yüksek bütçeye sahip dizilerden biri olan dizide görsel efektler ve mekan kullanımları bütçeyi arttırmış olsa gerek. Bütçesi yüksek olsa da, aldığı reklamlar ve elde ettiği başarılı sonuçlarla yapılan yatırımın karşılığı alınmış dizilerden.

14- Moon Lovers (2016, SBS) $13.6 milyon USD

Dizinin yapım şirketlerinden biri de müzik sektörünün 3 dev şirketinden biri olan YG Entertainment. Dizi her ne kadar yüksek bütçeyle yapılmış ve bol promosyonu yapılmış olsa da, sahip olduğu oyuncu kadrosunun diziye olan ilgiyi katladığı düşünülüyor. Bol yıldız oyuncuya sahip olması ve tarihi bir dizi olması dizi bütçesini arttıran etkenler.

13- Iris 2 (2013, KBS2) $18.5 milyon USD

Yayınlandığı döneme kıyasla oldukça yüksek bir bütçeye sahip olan yapım kalitesiyle baya ilgi çekti. Aksiyon sahneleri yapımın bütçesini arttıran en büyük etkenlerden.

12- Criminal Minds (2017, tvN) $18.5 milyon USD

Aynı adlı Amerikan dizisinin uyarlaması olan dizinin kadrosu oldukça güçlü, aksiyon sahnelerinin maliyeti de dizi maliyetini arttırmışa benziyor.

11- Kingdom (2018, Netflix) $18.5 milyon USD

Tarihi bir dizi olmasıyla beraber aynı zamanda fantastik bir dizi olması sebebiyle harcanan para oldukça yüksek. Sadece 6 bölüm olmasını da hesaba katarsak bölüm başına düşen maliyet diğer dizilere oranla çok daha yüksek oluyor. Joseon Döneminde geçen bir zombi gerilim dizisi olan yapım henüz yayınlanmaya başlamadı.

10- Saimdang, Light’s Diary (2017, SBS) $19.8 milyon USD

Yayınlandığı yılda en çok ilgi çeken yapımlardan biri. Tarihi dizi olması bütçesini arttırsa da yapımcıların ifadesine göre, çekim masraflarından ziyade oyuncular ve set ekibi için daha fazla para harcanmış.

9- The Legend of Blue Sea (2016, SBS) ~$20 milyon USD

Dizi, isimleri marka değeri taşıyan başrol oyuncuları sayesinde oldukça büyük ilgi gördü. İddialı kadrosu, çekim mekanları ve teknik harcamalar dolayısıyla bütçesi de oldukça fazlaydı.

8- Vagabond (2018, SBS) $23.2 milyon USD

Bu yılın sonunda yayınlanması planlanan dizinin bütçesi yurtdışı çekimleri ve yıldız başrolleri dolayısıyla oldukça yüksek.

7- God of War (2012, MBC) ~$23.5 milyon USD

Tarihi dizi olması yüksek maliyetlere sebep olsa da, dizinin 56 bölüm olduğu göz önünde bulundurulduğunda bölüm başına yapılan harcamalar diğer yüksek bütçeli yapımlara kıyasla daha makul olsa gerek.

6- Mr. Sunshine (2018, tvN-Netflix) $27.8 milyon USD

Hem aksiyon hem tarihi dizi olması sebebiyle oldukça yüksek mablağlara mal olan dizi, kendisine yapılan yatırıma değmişe benziyor. Oldukça ilgi gören başarılı bir yapım.

5- Six Flying Dragons (2015-2016, SBS) ~$28.3 milyon USD

SBS televizyon kanalının 25. yıldönümüne özel yapılmış bir dizidir. Diğer uzun dönem tarihi diziler gibi yüksek maliyetlerle üretilmiştir. Bölüm başı maliyeti ortalama 500.000 dolar olan dizi için, başrol oyuncularından biri olan Yoo Ah In'a bölüm başı 60.000 dolar ödenmiştir.

4- Dae Jo Yeong (2006-7, KBS1) ~$32.9 milyon USD

KBS'de yayınlanan en yüksek bütçeli dizilerden biridir. 134 bölümlük dizinin bölüm başı maliyeti ise 230.000 dolardır. Yani diğer tarihi dizilere göre teknik açıdan daha az maliyeti olsa da bölüm sayısı çok olduğundan dizinin toplam bütçesi artmış ve listemizde üst sıralarda yer almıştır.

3- Yeon Gaesomun (2006-2007, SBS) ~$37.6 milyon USD

SBS'in büyük başarı elde eden dizilerinden olan tarihi bir yapımdır ve 100 bölümdür. Uzun dönem dizilerden olması sebebiyle bütçesi oldukça yüksektir.

2- Immortal Admiral Yi Sun Sin (2004-2005, KBS1)  ~$40.5 milyon USD

Kore dizileri arasında şuana kadar yapılmış en pahalı iki yapımdan biri olan dizi KBS'in de en yüksek bütçeli dizisi. 104 bölüm olan dizinin bölüm başı maliyeti 365.000 dolar.

1- The Legend (2007, MBC) ~$39.6 milyon USD

Listemizde zirveyi en çok hak eden kuşkusuz ki bu dizi. 24 bölüm olan dizinin bölüm başı maliyeti 1.5 milyon dolar. Kore televizyonlarında yayınlanan en yüksek bütçeli dizi olan The Legend yayınlandıktan 10 yıl sonra bile hala onun rekorunu kırabilen bir yapım gelmedi. Başrolünde oynayan Bae Yong Joon ise bölüm başına aldığı 200.000 dolar ile Kore dizilerinde şuana kadar en yüksek ücret ödenen aktördür.

 

ÇIKARIMLAR

Listeden de anlaşılacağı üzere bir dizinin maliyeti arttıran belli başlı sebepler var. Bunlardan en öne çıkanlar;

-Tarihi diziler kostüm ve mekan kiraları dolayısıyla diğer dizilere nazaran daha fazla bütçeye mal oluyor.

-Fantastik dizilerde kullanılan özel efektler post-production maliyetini arttırdığından dizinin bütçesi de artmış oluyor.

-Uzun dönem dizilerin (özellikle tarihi olanlar) bütçeleri bölüm sayıları dolayısıyla fazla oluyor.

-Başroller haricinde, yan rollerinde de yıldız oyuncular barındıran diziler, oyunculara ödenen ücretler dolayısıyla yüksek bütçelere mal oluyor.

 

Kıyas yapabilmek adına, en yüksek bütçeli yabancı dizilerden de birkaç örnek vermek gerekirse; Lost’un bölüm başı maliyeti 4 milyon dolar, Game of Thrones’un bölüm başı maliyeti 6 milyon dolar, ayrıca bölüm başı 15-20 milyon dolara çıkan Amerikan dizileri de mevcut. Hint dizilerinin de bütçeleri Kore dizilerinden daha fazla. En yüksek bütçeli Hint dizilerinin maliyeti 60 milyon doları buluyor. Yerli dizilerimizin bütçeleri ise büyük bir tartışma konusu. Ortada bir netlik olmadığından ve yazılan rakamlar tartışmalı olduğundan yerli dizilerle örnekleme yapmayı tercih etmemiş olsam da, büyük yapımların maliyetleri bu listedeki dizilerin çoğundan daha fazla (fakat bölüm sayılarımızın da fazla olduğunu göz önünde bulundurmak lazım). Siz harcanan maliyetin dizinin kalitesini arttırdığını düşünüyor musunuz? Bu listedeki dizilerin kaç tanesi favorileriniz arasında? Sevdiğiniz bir dizinin yapımında da bu meblağlar harcansaydı çok daha iyi olacağını düşünüyor musunuz? Yüksek bütçeli dizilerin daha fazla promosyonu yapıldığını düşünüyor musunuz? Neden yüksek bütçeli diziler daha çok izleniyor ve kendisine yapılan yatırımın karşılığını misliyle kazandırıyor?  

 

Kaynak: koreaboo, kpopline, kpopmap, youtube