Aksiyon Dolu En İyi Kore Dizi Önerileri


1) THE K2


Bölüm Sayısı: 16
Tür: Dram, Romantik, Aksiyon
Kanal: 
tvN

IMDb: 7,8
Yayınlanma Tarihi: 
23 Eylül 2016 - 12 Kasım 2016 


Aksiyon dizileri deyince şüphesiz Ji Chang-Wook  aklımıza gelen ilk isimdir. Kore’nin Kara Murat’ı olduğunu düşündüğüm aksiyon prensimiz uzun yıllardır aksiyon dizileriyle karşımıza çıkmasa da neyse ki ardında çok güzel aksiyon dizileri bıraktı. Doğal olarak bende bu dizilerden birine yer vermek istedim.

YoonA ve Ji Chang Wook’un başrolleri paylaştığı aksiyon dizimiz başrol erkeğin bir sivili öldürme gibi bir suçla suçlanması ile başlıyor. Paralı bir asker olan Kim Je-Ha (Ji Chang-Wook) iş vereni tarafından ihanete uğrar ve yüz üstü bırakılır. Bunun üzerine intikam almak için kolları sıvar ancak Ko An-Na (YoonA) ile tanıştıktan sonra bu amacı değişir. Aksiyonun hız kesmediği ve uzun bir süre sıkılmadan devam ettiğimiz dizimizin sonlara doğru biraz sıkmaya başladığını fark edebilirsiniz. Bunun dışında Ji Chang Wook’un dublör bile kullanmadan oynadığı harika ve heyecan verici sahnelere şahit olmak istiyorsanız beklemenize gerek bile yok :)


2) VİNCENZO 


Bölüm Sayısı: 20
Tür: Dram, Romantik, Komedi, Suç, Hukuk
Kanal: 
tvN, Netflix

IMDb: 8,6
Yayınlanma Tarihi: 
20 Şubat 2021 – 2 Mayıs 2021 

Her ne kadar dizinin türünde aksiyon geçmese de ben gayette aksiyona yer verdiklerini düşünerek bu diziden bahsetmek istedim.

Song Joong Ki’nin en son dizisi Vincenzo gündeme bomba gibi düşerken bize de izlemek düşüyor. Daha bu yıl yayınlanan dizi, bir İtalyan aile tarafından evlat edinilen Vincenzo Cassano’nun (Song Joong-Ki) etrafında dönmektedir. Korece adı Park Joo-Hyung olan Vincenzo Cassano, İtalya’da mafyalara danışmalık yapan bir avukattır. Ancak, mafya grupları arasında bir savaş başlayınca Kore’ye geri döner. Burada, sosyal adaleti kendi yoluyla sağlamaya çalışır. Bu süreçte, aldığı davaları kazanmak için her şeyi yapan Avukat Hong Cha-Young'a (Jeon Yeo-Bin) âşık olur.Açıkçası dizideki oyunculukları çok beğendim. Benim için Song Joong Ki’ye diyecek bir şey yok zaten. Ama başrol kızımızı ilk izlediğimde çok ısınamamıştım. Ancak bölümler ilerledikçe karakterin ona ne kadar yakıştığını fark ettim. Oynadığı karakter çok eğlenceliydi. Yürüyüşü ve konuşma tarzı bile gülmem için yetti açıkçası. Dizi aksiyon ve intikam üzerinden ilerlerken komediyi de eksik etmiyor. Ayrıca yönetmenin harika çekimlerine tanık oluyorsunuz. Ancak bölümlerin biraz fazla uzun olduğunu söylemeden geçemem. Bir saatlik bölümlere alıştıktan sonra bir buçuk saatlik yirmi bölüm haliyle uzun geliyor. Ama sorun değil sonuçta, bu bir buçuk saat ve yirmi bölüm boyunca Song Joong-Ki’yi görmek demek :)

3) INSPIRING GENERATION


Bölüm Sayısı: 24
Tür: Tarih Romantik, Aksiyon
Kanal: 
KBS2 

IMDb: 7,5
Yayınlanma Tarihi: 
15 Ocak 2014 - 3 Nisan 2014 


Uzun bir süre boyunca izlesem mi izlemesem mi diye tereddütte kalıp ilk on bölümünü su gibi izlediğim diziye de yer vermem gerektiğini düşündüm. Dizi bir dönem dizisi olduğu gibi Çin'in Şangay şehrinin 1930'lu yıllarında geçmektedir. Bir grup Koreli gencin arkadaşlıklarını, sevgilerini ve vatanseverliklerini, çirkin ve beceriksiz olmasına rağmen ülkesini ve ailesini koşulsuz seven, Şangay sokaklarının en iyi savaşçısını anlatmaktadır.
 

Dizi bir aile hissi vermesinin yanı sıra Lim Soo-HyangKim Hyun-Joong ve Jin Se-Yeon’un üçlü ilişkisi üzerinde duruyor. İlk başta on bölüm diye belirtmemin sebebi dizinin yarısında senarist değişikliğine gitmesi ve dizinin ortasında birçok şeyin tepe taklak olduğunu görmemden kaynaklanıyor. Dizinin ortasında daha diziye yeni girmiş karakterin öldü deyilip kaldırılması ve ilişkilerin çok başka yönde ilerlemesi beni üzse de bu diziyi sevmeme engel olmadı. Başrol kızın saf, aşk dolu bir karakterden çok güçlü ve savaşçı biri olması beni cezbeden ilk unsurdu. Ancak başrol erkek ve kızın ilişkisi beklediğimizden daha farklı bir yönde ilerliyor, ne yazık ki.  Ayrıca dizinin yapımında çok özendiklerini düşünüyorum. Buna rağmen çok popüler bir yapım olarak akıllara kazınmamış. Yine de aksiyon ve dönem dizisi olarak harika bir seçenek olduğunu düşünüyorum. Kesinlikle şans vermeniz gereken bir dizi.

4) SİSYPHUS: THE MYTH
​​​

Bölüm Sayısı: 16
Tür: Dram, Aksiyon, Gizem, Fantastik/Bilim Kurgu 
Kanal: 
JTBC 

IMDb: 7,1
Yayınlan Tarihi:
 17 Şubat 2021 – 8 Nisan 2021 


Aksiyon dizilerinden daha güzel bir şey varsa o da: Bilim Kurgu ve aksiyon dizileridir. Yakın zamanda yayınlanmış ve aksiyonun bilim kurguyla harmanlandığı bu dizinin tabii ki iyi yönleri olduğu gibi kötü yönleri de var. Ancak ilk olarak konusundan bahsedelim.


Dizi, dahi bir mühendis (Cho Seung-Woo) ve onu kurtarmak için gelecekten gelen Kang Seo-Hae’nin (Park Shin-Hye) etrafında dönmektedir. Seo-Hae’nin gelecekten gelmesi ile olaya ani bir giriş yaşanıyor ve ‘ne oluyor yahu diyorsunuz?’ Sorun şu ki bu sorunuzun cevabını almanız uzun sürüyor. Hatta bazı sorularınızın cevabını alamadan dizi final yapıyor ve kafanızda soru işaretleri ile kala kalıyorsunuz. Mantık hataları bolca olsa da diziyi izlemekten kendinizi alamıyorsunuz çünkü dizinin verdiği merak hissi oldukça yoğun. Ayrıca Park Shin-Hye’nin oyunculuğunun romantik dizilerdense bu tip dizilere daha uygun olduğunu düşünüyorum. Zaten bu şekilde de devam edecek gibi görünüyor.
 Bilim kurgunun güzel bir şekilde işlendiğini düşündüğüm dizideki mantık hataları ve bazı aksiyon sahnelerinin gerçek dışı olması haricinde sürükleyici ve heyecan dolu dizimiz izlemeniz için iyi bir seçenek olabilir.

5)VOICEBölüm Sayısı: 16
Tür: Dram, Aksiyon, Gerilim 
Kanal: 
OCN

IMDb:7,9
Yayınlan Tarihi:
 14 Ocak 2017 - 12 Mart 2017 


Yakın zamanda dördüncü sezonu yayınlanmış ve klasik haline gelmiş aksiyon-polisiye dizimize yer vermek istedim. Dört sezondur hiç sıkmadan ilerlediğini düşündüğüm dizimizde aksiyon ve heyecan hız kesmeden devam ediyor. Ancak oyuncular konusunda şunu belirtmeliyim ki başrol erkek karakter her sezon değişiyor. Ayrıca dizimizde aşka pek yer yok :)


Dizi, Moo Jin-Hyuk (Jang Hyuk) ve Kang Kwon-Joo’nun (Lee Ha-Na) birlikte yakın aile üyelerini öldüren seri katili yakalamaya çalışmasıyla başlıyor. Ve dizi Kwon-Joo’nun önderliğinde kurulan ‘Golden Time’ ekibiyle devam ediyor. Adını bir insanı kurtarmak için gereken kritik zamandan alan ekibin suçlularla mücadelesini izlerken heyecan dorukta kalıyor. Dizinin güzel bulduğum diğer bir yanı bütün bir sezon boyunca tek bir konu etrafında ilerlememesi. Arka planda ana konuya sadık kalarak başka olaylara değinmesi diziyi izlenir kılan bir diğer neden bence. Bu yüzden ‘
Tunnel’, ‘Life on Mars’ veya ‘Signal’ gibi bir dizi arıyorsanız bu dizi hoşunuza gidebilir.

6) KILL IT


Bölüm Sayısı: 12
Tür: Aksiyon, Gizem
Kanal: 
OCN

IMDb: 8,3
Yayınlan Tarihi:
 23 Mart 2019 – 28 Nisan 2019 


Bir senaristin daha mükemmel kadroyu ve diziyi harcadığı dizi ile karşınızdayım. Çok popüler olmasada çıkmasına yakın heyecanla beklediğim ve birazda hayal kırıklığına uğradığım bir dizi oldu benim için. Yani aksiyon ve oyuncular bu kadar güzelken güzel bir aşk hikayeside bekliyorsunuz ama hevesiniz kursağınızda kalıyor. Dizimizin konusuna gelecek olursak dizi, öldürmek zorunda olan bir adam (Jang Ki-Yong) ile o adamı yakalamak zorunda olan bir kadının (Nana) etrafında dönmektedir. Adam ailesini bulmak için bir katil olur. Kadın ise ölen sevgilisinin intikamını almak için adamın peşine düşer.

 

Adından bile aksiyon akan dizide Nana’nın havası ve Jang Ki-Young’un karizması mükemmel bir his yaratıyor insanda. Zaten bu dizi Jang Ki-Yong psikopatlı, seri katilli dizilerden kurtulamadığı dönemlerinde yer alan başka bir dizi. Neyse ki şu anda minnoş dizimiz My Roommate Is A Gumiho’da oynamakta. Ama bu roller yakışmıyor değil tabii ki. Bu dizide bunun en büyük kanıtı olabilir.

7) LOOKOUT


Bölüm Sayısı: 32
Tür: Aksiyon, Dram
Kanal: 
MBC

IMDb: 7,7
Yayınlan Tarihi:
 22 Mayıs 2017 - 11 Temmuz 2017 


Sizi bilmem ama aksiyon diyince benim aklıma Lee Si-Young gelir. Her ne kadar uzun yıllar kendini romantik dizilerde aramaya çalışsa da sonunda aksiyon türünde kendini bulduğunu düşünüyorum.

Dizi, sevdiklerini işlenen bir suç yüzünden kaybeden ve bu suçluların cezalandırılmaması üzerine günlük hayatlarını devam ettirmekte zorlanan insanların adaleti sağlamak için kurduğu 'gözcüler' adlı bir grubun etrafında dönmektedir.Şahsen ben aksiyon türünde, ekip kurma ve dizideki olayların bu ekibin etrafında dönmesi olayını çok seviyorum. Bir klasiktir ama ilgimi çeken maddelerin en başında bu gelir. Bundan dolayı bu dizide ilgimi çeken ve sonuna kadar da bunu hak eden başka bir dizi oldu. Ayrıca Lee Si Young’un dizi çekimleri sırasında hamile olduğunu ve aksiyon sahnelerinin nasıl olduğunu bilmeyenler varsa bir göz atın derim. 

Onun dışında kadro ve oyunculuklara deyilecek yoktu bence. Ancak asıl sorun klasik Kore dizilerinde olan finaldi. Final yine havada kaldı, yine bir yere bağlanamadı. Neyse ki bu duruma alışığız :)


8)VAGABOND


Bölüm Sayısı: 16
Tür: Aksiyon, Gerilim
Kanal: 
SBS, Netflix 

IMDb: 8,5
Yayınlan Tarihi:
 20 Eylül 2019 – 23 Kasım 2019 


Suzy ve Lee Seung-Gi'nin yıllar sonra tekrar bir dizide bir araya gelmesinin ne kadar güzel olacağı ihtimalleri üzerinde düşünürken bu dizinin haberini görmek beni çok sevindirmiş ve heyecanlandırmıştı. Netflix'te de bulunan dizi kaliteli bir yapım olarak karşımıza çıkmasının yanı sıra aksiyonu da eksik etmiyor. Bir dublörün, Cüneyt Arkın'dan farkı kalmayan becerilere sahip olması bazen gerçekçi gelmese de diziyi alıp götürende Lee Seun-Gi oluyor. Açıkçası daha derin bir geçmişe sahip biri olarak dizide bulunmasını isterdim. Böylece çoğu sahne daha gerçekçi durabilirdi diye düşünüyorum. Ayrıca Suzy'nin git gide oyunculuğunu geliştirdiğini görmek güzel ama bu dizide bazı yönlerden eksik kalmış gibiydi. Buna rağmen Suzy'i sevdiğimden dolayı diziye ön yargıyla yaklaşmadım. Ancak Suzy'nin bir ajan olarak yer aldığı dizide daha cesur ve cüretkar bir karakteri canlandırmasını isterdim. 


Konusuna gelecek olursak dizi, gizemli bir uçak kazası soruşturmasına karışan ve daha sonra ülkede yapılan yolsuzluklar hakkında bilgi toplamaya başlayan sıradan bir adamın (Lee Seung-Gi) etrafında dönmektedir. Bir dublör olan Cha Gun uçak kazasında birçok insanın sevdiğini kaybetmesi gibi küçük yeğenini kaybedince intikam almak ve olayın gerçek yüzünü ortaya çıkarmak için her şeyini ortaya koyar. Bu sırada Go Hae-Ri adlı bir ajanla birlikte hareket eder.

Suzy ve Lee Seung-Gi'nin '
Gu Family Book' dizisinde olduğu gibi aşklarına daha çok değinmelerini isterdim. Ayrca finali çok havada kaldı. Bu yüzden 2. Sezonu merakla beklenenler listemde yer alan dizi için şimdilik söyleyeceklerim bu kadar. Siz ne düşünüyorsunuz? Diziyi izlediniz mi ya da izlemeyi düşünüyor musunuz?


9) RUGAL


Bölüm Sayısı: 16
Tür: Dram, Aksiyon, Fantastik/Bilim Kurgu 
Kanal: 
OCN, Netflix 

IMDb: 6,7
Yayınlan Tarihi:
 28 Mart 2020 – 17 Mayıs 2020 


Bilim kurgu ve aksiyonun bir arada ilerlediği dizimizde Choi Jin-Hyuk ve Park Sung-Woong'un mükemmel oyunculuklarına tanık olmak çok güzeldi. Sanırım Choi Jin-Hyun romantik dizilerdense böyle aksiyonlu dizilerde daha bir öne çıkıyor. Çoğu bölümü sürükleyici ve heyecanlı ilerleyen dizimizde çekimlere bolca emek harcandığını da görebiliyorsunuz. Bol aksiyonlu bir dizi arıyorsanız sizin için güzel bir seçenek olan dizimiz, ulusal çapta bir suç örgütünü çökertmeye çalışan bir dedektifin (Choi Jin-Hyuk) etrafında dönüyor. Suç örgütünün peşinden giderken hem sevgili eşini hem gözlerini kaybeder. Bir katil olmaya zorlanır. Özel bir organizasyon olan 'Rugal' tarafından üretilmiş, benzersiz özelliklere sahip yapay gözlere sahip olduktan sonra hayatını mahveden suç örgütünün peşine düşer.Final çoğu Kore dizisinde olduğu gibi tam oturmamış olsa da aksiyon ve bilim kurgunun güzelce birleştiğini düşündüğüm bir dizi oldu.
10) FLOWER of EVIL


Bölüm Sayısı: 16
Tür: Dram, Aksiyon, Gerilim 
Kanal: 
tvN

IMDb: 8,9
Yayınlan Tarihi:
 29 Temmuz 2020 – 23 Eylül 2020 


Daha geçen yıl yayınlanmış ve başrollerinde Lee Joon-Gi ve Moon Chae-Won gibi önemli isimlerin yer aldığı dizi dram ve aksiyon türünde karşımıza çıkıyor. 

Dizi, karanlık geçmişini gizleyen ve başka birinin kimliği altında yaşayan bir adam (Lee Joon-Gi) ile o adamın (kocasının) peşine düşen bir dedektifin (Moon Chae-Won) etrafında dönüyor.

Lee Joon-Gi dizide başka birinin kimliği altında yaşayan Baek Hee-Sung karakterini canlandırmaktadır. Evli bir çocuk babasıdır. Kendini eşine ve çocuğuna adamış ve sahip olduğu şeylerden dolayı son derece mutlu biri gibi görünmektedir. Ancak, aslında mutluluk, üzüntü, saygı, hayranlık, empati veya suçluluk gibi duyguları hissedememektedir.

Moon Chae-Won dizide Baek Hee-Sung’un (Lee Joon-Gi) eşi olan Cha Ji-Won karakteri canlandırmaktadır. Bir suç dedektifidir. Minyon yapısı ve çocuksu yüzü ile ilk bakışta suçlularla nasıl başa çıkıp çıkamayacağına dair şüpheler doğursa da meraklı kişiliği sayesinde tehlikeli durumlarda dahi korkmak yerine keyif alır ve agresif suçlularla başa çıkabilmektedir. Bir gün, kocasının geçmişini araştırmaya başlar.


Konusu ve fragmanları itibariyle dizi ilgimi çekmişti zaten. Ayrıca Lee Joon-Gi'yi aksiyon dizilerinde izlemek çok güzel. 2018 yılında yayınlanan Lawless Lawyer dizisinde hayal kırıklığına uğradıktan sonra bu dizi güzel gelmişti. Kimi zaman kafanızı karıştırsa ve bazen de gereksiz uzattıklarını hissetseniz de türünün hakkını veren bir diziydi.Siz aksiyon türünde hangi dizileri önerirsiniz? Hangi dizileri izlediniz veya izlemeyi düşünüyorsunuz? Yorumlarda bizimle tartışabilirsiniz :)