2017 Yılında Parlayan 6 En İyi Yükselen Yıldız
  • ela
  • 24-09-2017, 17:18

 

Bu yazımda 2017 yılında yıldızları birden parlayan, keşfedilen ve yetenekleri ile bizleri büyüleyen oyunculardan bahsetmek istiyorum.

 

1 – Yang Se-Jong

Oyuncu Yang Se-Jong gerçekten hayran kaldığım bir oyuncudur. Oyunculuk kariyerine 2013 yılında iki kısa filmle başlamış olmasına rağmen asıl oyunculuk çıkışını 2016 -2017 yapımı "Romantic Doctor, Teacher Kim" dizisi ile yaptığı kabul ediliyor. Kendisi bu dizide yardımcı karakteri canlandırmıştır.

Daha sonra 2017 yılında yayımlanan "Saimdang, Light's Diary" dizisinde rol almıştır. Benim dikkatimi asıl bu dizi ile çekti ve oyunculuğuna bu dizi ile hayran kaldım. Lee Gyeom’un (Song Seung-Hun) gençliğini canlandırdığı karakterle resmen bunalıma soktu. Shin Saimdang (Park Hye-Soo) ile birbirlerini severken ve hatta evlenecekken politik bazı sebeplerden dolayı ayrılmak zorunda kaldı. İşte tam bu sırada sergilediği oyunculuk performansı ile o sahneleri izledikten sonra yüreğime resmen taş oturdu diyebiliriz. Dizi gereği karakterinin yaşaması gereken duyguları tam anlamıyla izleyiciye, en azından bana, yansıttı. Hatta belki diziyi izlemeyi bırakma sebebim bile bu olabilir. Çünkü dizinin o bölümü bittikten sonra kendimi çok kötü hissettim.

Gelelim gerçek anlamda parladığı yapıma… "Duel" dizisinde iki farklı karakter canlandırmıştır. Bir insanın iyi klonu ve kötü klonu. Klonları tanımlama şeklinden de anlaşılacağı gibi birbirinin tamamen zıttı olan iki karakter canlandırdı. İşte, benim etkilendiğim nokta tam burası. Her zaman bir dizide aynı kişinin iki farklı karakter canlandırmasına hayran kalmışımdır. Oyunculuktan çok anladığım söylenemez ama bence bir dizide iki farklı karaktere odaklanmak çok zor bir şey. Birde bunların tamamen birbirinden zıt karakterli olması beni daha da çok etkiliyor. Tabi, izlediğim zaman oyuncu bana bunların iki farklı kişi olduğunu hissettirmeli, aynı kişiyi izliyormuş gibi olmamalıyım. Yang Se-Jong da sergilediği oyunculukla iki farklı kişiyi izliyormuşum izlenimi vermeyi başardı.

Son olarak Yang Se-Jong geçtiğimiz hafta ilk bölümleri yayımlanan "Temperature of Love" dizisinde erkek başrol karakteri canlandırmaktadır. Dizi henüz yeni başladığı için bu konuda fazla yorumda bulunmak istemiyorum. Ama bence dizi güzel bir başlangıç yaptı.

Şöyle bir özetleyecek olursak (rol aldığı kısa filmleri es geçiyorum. Çünkü araştırdım ama aldığı roller konusunda hiçbir şey bulamadım. Çok küçük bir rolde de yer almış olabilir.) 2016 yılın sonlarında başlamış olduğu kariyerinde daha bir yıl olmadan dört yapım sığdırdı. Bunların ikisinde yardımcı karakterleri ve diğer ikisinde ise başrol karakterleri canlandırdı. Kariyerine henüz yeni başlamışken göstermiş olduğu bu başarı bence onu 'yükselen yıldızlar' listesine sokmak için yeterde artar bile.

 

2 – Woo Do-Hwan

Oyuncu Woo Do-Hwan kariyerine 2011 yılında yayımlanan "Come, Come, Absolutely Come" ve "Shut Up Flower Boy Band" dizilerinde canlandırdığı küçük roller ile başlamıştır. Geçtiğimiz yılın sonlarında final bölümü yayımlanan "Sweet Stranger and Me" dizisinin yanı sıra 2016 yılında gösterime girmiş "Operation Chromite" ve "Master" filmlerinde gene küçük rollerde yer almıştır ama bu küçük rollerde gösterdiği oyunculuk performansı onun keşfedilmesi için yeterli olmuş diyebiliriz. Oyuncu, bugün final bölümü yayımlanacak olan "Save Me" dizisinde yardımcı karakteri canlandırmaktadır ve bu dizideki gösterdiği oyunculuk performans ile çoğu kişiyi etkilemiştir. Öyle ki ekranlardan fazla uzak kalmayacak çünkü 11 Ekim’de yayımlanmaya başlayacak olan Yoo Ji-Tae ve Hwa-Young ile başrolünü paylaşacağı "Mad Dog" dizisinde rol alacak.

Özetleyecek olursak geçen yıl rol aldığı küçük rollerden sonra bu yıl tam bir yükselme yaşadı ve kariyerinde büyük bir başarı kazandı.

 

3 – An Woo-Yeon

Oyuncu An Woo-Yeon kariyerine 2015 yılında yayımlanan "My First Time" ve "Bubblegum" ile başlamıştır. 2016 yapımı "Five Enough" ve "Jealousy Incarnate" dizilerinde yardımcı karakterleri canlandırmıştır.

Oyuncu tam anlamında kariyerinde birden yükselmeyi 2017 yılında başarmıştır. Öyle ki 2017 yılının başından itibaren şuana kadar 4 yapımda ("Strong Woman Do Bong-Soon", "Circle", "Hip-Hop Teacher", "Age of Youth 2") rol almıştır ve almaktadır. Dahası saydığım 4 yapımın dışında bu yıl 2 yapımda ("Fall From The Sky", "Number Woman Gye Sook-Ja") daha rol alacak. "Strong Woman Do Bong-Soon", "Circle", "Hip-Hop Teacher" ve "Age of Youth 2" dizilerinde yardımcı karakterleri canlandırırken "Fall From The Sky" ve "Number Woman Gye Sook-Ja" dizilerinde başrol karakterleri canlandıracak.

Eğer "ne var bunda birden fazla dizide yardımcı karakter canlandıran oyuncular var" derseniz, onu diğer oyunculardan ayıran nokta oyunculuk yeteneklerinin çok iyi olmasıdır. Bu görüşte olan sadece ben değilim birçok Koreli eleştirmende benimle bu konuda aynı fikirde ve ona yükselen yıldız şeklinde hitap etmektedir.

 

4 – Kim Jung-Hyun

Oyuncu Kim Jung-Hyun da kısa sürede kariyerinde başarı gösteren oyunculardan birisidir. Oyunculuk kariyerine 2015 yılında çekimleri tamamlanan ve 2016 yılında gösterime giren "Overman" filminde canlandırdığı başrol karakter ile başlamıştır.

Daha sonra 2016 yapımı "Jealousy Incarnate" ve 2017 yapımı "Rebel: Thief Who Stole the People" dizilerinde yardımcı karakterleri canlandırmıştır. "Rebel: Thief Who Stole the People" dizisinin çekimleri devam ederken "Binggoo" adlı bir TV filmde başrol karakteri canlandırmış ve son olarak "School 2017" dizisinde sergilediği oyunculuk ile başarısını daha iyi bir şekilde taçlandırmıştır.

 

5 – Bona & Kim Se-Jeong

'WJSN' kpop grubunun bir üyesi olan Bona’yı bu listeye dâhil etme sebebim ise oyunculuk karakterinde birden başrol karakteri üstlenmesi oldu. Çoğu kpop grubu üyesi birkaç küçük rolden sonra önce yardımcı karakter canlandırır daha sonra başrol karakter teklifi götürülür. Bu dediğimde birkaç yıl içinde olur. Ancak, Bona ilk oyunculuk çıkışını geçtiğimiz aylarda yayımlanmış olan "The Best Hit" dizi ile yapmıştır. Burada küçük bir rolde yer alan Bona dizinin finalinin ardından daha 2 ay geçmeden, ikinci projesinde ("Girls' Generation 1979") başrol karakteri canlandırma fırsatını yakalamıştır. Şuanda yayımlanmakta olan "Girls' Generation 1979" dizisinde başrol karakteri canlandırmaktadır.

'gugudan' kpop grubunun bir üyesi olan Kim Se-Jeong’u da yukarıda bahsettiğim sebepten ötürü bu listeye almak istedim. Kim Se-Jeong ilk olarak 2016 yapımı "The Sound of Heart" dizisinde konuk oyuncu olarak rol almıştır ve 2017 yapımı "School 2017" dizisinde başrol karakteri canlandırma fırsatını yakalamıştır.

 

6 – Jang Mi-Kwan & Dong Ha

Oyuncu Jang Mi-Kwan ve Dong Ha bu yıl yayımlanan iki farklı popüler dizinin katilini canlandırmıştır. İki oyuncuyu bu listeye almamdaki sebep canlandırdıkları katil rolleri ile dikkatleri üstlerine çekmeleri ve bu yılla damga vurmalarıdır.

Jang Mi-Kwan, oyuncu kariyerine 2017 yapımı "Strong Woman Do Bong-Soon" dizisi ile başlamıştır ve bence bu dizi onun oyunculuk kariyerinde çığır açan bir proje oldu. "Strong Woman Do Bong-Soon" dizisinde canlandırdığı katil rolünde gösterdiği oyunculukla ilk projesi olmasına rağmen dikkatleri üzerine çekmeyi başardı. Öyle ki, dün final bölümü yayımlanan "Strongest Deliveryman" dizisinde yardımcı karakter olan Oh Jin-Gyu’yu canlandırması için teklif götürülmüştür ve bu teklifi kabul etmiştir. Ancak dizinin yapım ekibi ile çıkan anlaşmazlıklardan dolayı dizinin kadrosundan ayrılmıştır. Jang Mi-Kwan önümüzdeki hafta final bölümü yayımlanacak olan "Manhole" dizisinde yardımcı karakteri canlandırmaktadır.

Dong Ha oyunculuk kariyerine 2009 yılında yayımlanan "The Accidental Couple" dizisinde küçük bir rol ile başlamıştır. İlerleyen yıllarda birçok yapımda rol alan Dong Ha bu yıl "Suspicious Partner" dizisinde canlandırdığı katil rolünde gösterdiği oyunculukla dikkatleri üzerine çekmeyi başardı. Öyle ki "I’m Not a Robot" dizisinden ilk başrol teklifini aldı. Ancak bu teklifi kabul etmedi. Dong Ha en son geçtiğimiz günlerde yayımlanan "You're Closer Than I Think" adlı bir TV filminde rol aldı.

 

Go Kyung-Pyo

Oyuncu Go Kyung-Pyo’dan yukarıda verdiğim listenin dışında ayrı bir parantez olarak bahsetmek istiyorum.

Go Kyung-Pyo’dan bu yazımda bahsetme sebebim bu yıl rol aldığı "Strongest Deliveryman" dizisi ile yardımcı karakterden daha doğrusu 'ikinci adam' durumundan kurtularak 'esas adam' olması. Go Kyung-Pyo oyunculuk kabiliyeti gerçekten iyi olan ve daha önce 'esas adam' rolü alması gerektiğini düşündüğüm bir oyuncudur. Yardımcı karakter lanetini kırmış olmalı ki birkaç gün önce yeni bir diziden ("Cross") başrol karakteri canlandırması için teklif götürüldüğü açıklandı.

Geçen sene bu bahsettiğim durumdan kurtulan oyuncu Nam Goong-Min olmuştu. Oyuncu, 2016 yılında yardımcı karakter ve 'ikinci adam' durumundan kurtularak "Beautiful Gong Shim" dizisinde başrol karakteri canlandırmıştı. Daha sonraları rol aldığı "Chief Kim" ve "Falsify" dizilerinde de başrol karakterleri canlandırdı.

 

Yukarıda verdiğim oyuncu sıralamasını kendime göre düzenledim. Sizlerde kendi sıralamanızı veya listede olmayan yükselen yıldızları aşağıda yer alan yorum kısmında belirtebilirsiniz.