35 Yaş Üstü Koreli Erkek Oyuncular

 

Eminim ki çoğunuz, dizilerini ve filmlerini izlediğiniz Koreli jönlerin yaşlarını bilmiyorsunuzdur. 35 yaş üstü erkek oyuncularla ilgili bir köşe yazısı yazmak istediğimde yaklaşık olarak 50 oyuncu karşıma çıktı. İşin ilginç tarafı, erkek oyuncuları araştırırken yaşları küçük olan birçok aktörle de karşılaştım. Yaşları küçük olan aktörlerin birçoğunun tiyatro-sinema eğitiminden ziyade ses sanatçısı olmaları dikkatimi çeken ayrı bir konu oldu. Bunun yanı sıra 35 yaş üstü erkek oyuncuların bir çocuğunun tiyatro-sinema kökenli olması bana, Güney Kore oyunculuk sektörü hakkında önemli bir ipucu vermişti. Bu bağlamda Güney Kore dizi sektöründe çekilen dizilerdeki oyuncu kadrolarına göz attığımızda artık eskisi kadar oyunculuğun ön planda olmadığını, şarkıcıların eğer tipi de müsaitse bu sektöre hemen dâhil olduğunu söylememiz yanlış olmaz… Neyse konumuza geri dönelim. 35 yaş üstü erkek oyuncular listem 50 kişilik bir liste ama ben sadece 21 kişiye uzun uzun değineceğim, diğer 29 kişiyi sadece isim olarak yazacağım. Sıralamanın ise benim kişisel sıralamam olduğunu belirtmek isterim. Birkaç gün sonra 35 yaş üstü Koreli kadın oyuncular hakkındaki köşe yazımı da yayımlayacağım şimdiden söyleyeyim.

 

1-Won Bin

10 Kasım 1977 doğumlu olan Won Bin, kendini 7 yıldır sinema ve televizyon sektöründen soyutlamış durumda. En son yer aldığı yapım The Man from NowhereWon Bin 2010’da çektiği bu filmle ödülleri topladı ve kendini bu sektörden soyutladı. Goblin’in de senaristi olan Kim Eun-Sook, Won Bin’e iki defa teklif götürse de o, bütün teklifleri reddetti. Won Bin, çok iyi oyuncu ama çok zor bir oyuncu… Seçici olması onun beyefendi karakterine artı bir değer katıyor ama size göre de artık ekranlara dönme zamanı gelmedi mi? Ben şahsen The Man from Nowhere filmini dönüp dönüp izlemekten sıkıldım… Onu artık yeni bir projede izlemek istiyorum :).

 

2- Gong Yoo

10 Temmuz 1979 doğumlu Gong Yoo… Kim inanır ki bu adamın 37’sinde olduğuna. Gong Yoo’yu ilk kez 2007 yapımı Coffee Prince dramasında keşfetmiştim. Oyunculuğu ve mimikleri her şeyiyle dört dörtlük bir performans sergilemişti. 2012 yapımı Big draması ise bence onun keşfedilmesini sağlayan projeydi. Big’den sonra Goblin’e kadar 3 filmde oynadı. Train To Busan bu filmler arasında kariyerinin zirve yaptığı bir filmdi. Big dizisinden 4 yıl sonra rol aldığı Goblin yapımı ise kariyerini taçlandırdı. Gong Yoo’nun şuan gelen tekliflerden başı dönmüş durumda. Ve bir aylık tatilden sonra film projelerinde yer almak istediğini kamuoyuna duyurmuştu. Gong Yoo, bana göre çok geç fark edilen bir oyuncu oldu. Dediğim gibi sektör artık oyunculuktan ziyade tipi ve popülerliği daha çok ön planda tutuyor. Güney Kore’deki dizilerde artık birçok şarkıcı ve mankenin iş imkânı bulması ve çok izlenmesi nedeniyle Gong Yoo gibi mükemmel oyuncular 37 gibi geç bir yaşta patlama yapıyor.

 

3- Hyun Bin

25 Eylül 1982 doğumlu olan Hyun Bin 35’in içinde. Hyun Bin de Won Bin kadar seçici olmasa bile yine de seçici bir aktör. 2015’teki Hyde Jekyll, I dramasından sonra gelen drama tekliflerini reddetti ve filmlerde rol aldı. Onu en son olarak Cooperation filminde izledim (Henüz Türkçe’ye çevrilmedi). İlk olarak ise senarist Kim Eun-Sook’un efsane yapımı olan Secret Garden’da izlemiştim. Oyunculuğunun yanı sıra akademik eğitimini de aksatmaması, Tiyatro ve Sinema Bölümü’nde doktorasına hala devam etmesi beni etkileyen önemli bir özelliği olmuştu. Size göre de artık Hyun Bin’in ekranlara dönme vakti gelmedi mi?

 

4- Nam Goong-Min

Ne zaman bir Güney Kore draması izlesem bu adamı yardımcı oyuncu olarak görüyordum. Ama bu adamda öyle bir oyunculuk potansiyeli vardı ki sektör bu adamı başrol oynatmak için neden 10-15 sene bekledi hala daha anlamış değilim. 12 Mart 1978 doğumlu olan Nam Goong-Min, senelerce yardımcı oyuncu rollerine çıkan ama iz bırakan bir oyuncu oldu. Remember dramasında psikopat bir kötü adamı canlandırdıktan sonra Nam Goong-Min’in bahtı açıldı desek yanlış olmaz. Bu diziden sonra Beautiful Gong-Shim dizisinde (2016) ilk kez başrol oyuncu olarak yer alacaktı. Daha sonra şuan da yayında olan Chief Kim dizisi ile artık kendisinin yardımcı oyuncu değil başrol oyuncusu olması gerektiğini fazlasıyla kanıtladı. Nam Goong-Min’in yer aldığı projelere bakıyorum adam gerçekten bahtsız. Aşk üçgeni içinde dışlanan rollerde yer almış (I Need Romance 3 ve My Secret Hotel). Ya da çok göz önünde olmayan karakterleri canlandırmış. Kısacası artık bu adama yardımcı oyuncu teklifi ile giden senaristi protesto edip izlememeyi düşünüyorum :)

 

5- Lee Jun-Ki

17 Nisan 1982 doğumlu olan Lee Jun-Ki’yi 2007 yapımı Time Between Dog and Wolf dizisinde tanımıştım. Çekildiği dönemden çok daha sonra Jung Kyung-Ho’nun oyunculuğu nedeniyle izlediğim diziydi bu. Lee Jun-Ki, bu dramada ajanı canlandırmış ve performansı ile parmak ısırttırmıştı. Lee Jun-Ki bu dizinin başarısı nedeniyle 2007 Çin Fashion Ödülleri’nde yılın Güney Koreli Sanatçı Ödülü’ne layık görülmüştü. Lee Jun-Ki’nin kariyerinin zirve yaptığı proje ise şüphesiz Moon Lovers: Scarlet Heart Ryeo olmuştur. Bundan önce 2013 yapımı Two Weeks’te canlandırdığı lösemi hastası bir kız çocuğunun babası rolü ise birçok otorite tarafından takdir toplamıştır.

 

6- Ji Sung

27 Şubat 1977 doğumlu olan Ji Sung’u Kill Me, Heal Me ile tanıdım. İçinde 7 karakteri barındıran Dissosiyatif kimlik bozukluğu hastalığı olan zengin bir iş adamını canlandırmıştı. Oyunculuk budur dediğim yapımdı! Onun, Kill Me, Heal Me’deki başarısını burada uzun uzun anlatmamıza gerek yok. İzlemeyen varsa hemen başlasın :). Ji Sung, oyunculuğunun yanı sıra özel hayatında da çok örnek biri olarak göze çarpıyor. Ji Sung’un, 2013’te kendisi gibi oyuncu olan Lee Bo-Young ile olan evliliğinden bir çocuğu vardır. Birkaç hafta evvel Defendant dizisi için küçük bir röportaj veren Ji Sung, eşi için bir ara oyunculuğu bırakmayı bile düşündüğünü itiraf etmiştir.

 

7- Lee Dong-Wook

Güney Koreli izleyicilerin Lee Dong-Wook’u Goblin’den önce tanıdıklarına şüphe yoktur. Fakat Lee Dong-Wook’un Güney Kore dışında da tanınmasını sağlayan yapım Goblin olmuştur. Üstelik bir de Lee Dong-Wook’un, senarist Kim Eun-Sook ile çalışmak için yalvarırcasına peşinden koşması düşünüldüğünde, Lee Dong-Wook’u Goblin sayesinde tanıdığımızın aksini söylemek kesinlikle yanlış olacaktır. Ben de Goblin’den önce Dong-Wook’u tanımıyordum. Lee Dong-Wook’un, 6 Kasım 1981 doğumlu olduğunu öğrendiğimde bir şok daha yaşamıştım. Hele hele Lee Dong-Wook’un Blade Man isimli dramada zalim bir adamı canlandırdığını duyduğumda, onun oyunculuğunu daha da çok merak ettim.

 

8- Lee Jin-Wook

16 Eylül 1981 doğumlu Lee Jin-Wook’un yaşını gösteren bir oyuncu olduğunu düşünüyorum. Donuk yüzü, keskin yüz hatları ile dikkatimi çeken Lee Jin-Wook’un oyunculuk açısından da başarılı bir aktör olduğunu düşünüyorum. Ancak daha fazla hayran kitlesine ulaşabilmesi için kesinlikle sağlam senaryolarda yer almalı. Aslında Goodbye Mr. Black, fena bir dizi değildi. Ancak Descendants of the Sun ile aynı güne ve saate denk gelmesi dizinin fark edilememesine neden oldu. Bence Lee Jin-Wook’un yer aldığı en kaliteli proje ise Time Renegade filmiydi.

 

9- So Ji-Sub

Sorarım size kim inanır bu adamın 40 yaşında olduğuna? So Ji-Sub, 4 Kasım 1977 doğumludur. Ben onu ilk kez The Master’s Sun ile tanıdım ve 40 yaşında olduğunu öğrenince şok yaşamıştım. Şu an Battleship Island filmlerinin çekimleri ile meşgul olan So Ji-Sub, çekimler bitene kadar hiçbir projeyi değerlendirmeye almayacakmış. Lakin ben ekranlara dönüşünün çok uzun sürmeyeceğini düşünenlerdenim.

 

10- Kim Kang-Woo

11 Temmuz 1978 doğumlu oyuncu gerek oyunculuğu ve gerekse 39 yaşında bir insanın sahip olduğu ender bir yüz sevimliliği ile dikkatimi çekmişti. Onu ilk olarak Goodbye Mr. Black’te kötü adamı canlandırırken görmüştüm. Dizi boyunca "bu kadar sevimli bir yüze sahip olan bir oyuncu kötü adamı nasıl canlandırabilir” diye sormuştum. Kim Kang-Woo, eğer Circle dizisindeki başrol oyuncu teklifini kabul ederse onu tekrar başrol olarak izleme fırsatı yakalayacağımızı hatırlatmak isterim.

 

11- Jo In-Sung

28 Temmuz 1981 doğumlu Jo In-Sung şu an senarist Kim Eun-Sook’un peşinden koşmakla meşgul. Daha önce Kim Eun-Sook’tan Descendants of the Sun dizisinde başrol karakter Yoo Shi-Jin için teklif alsa da bunu reddetmişti. Birkaç evvel yaptığı açıklamada Kim Eun-Sook’un yeni projesinin ne olduğu hakkında bir fikrinin olmadığını ama onun yeni projesinde yer almak için can attığını söylemişti. Jo In-Sung’u ben It’s Okay, That’s Love dizisiyle tanıdım. Peltek bir aksanı ve aşırı zayıf hali dikkatimi çekmişti. Ama yine de yaşını gösteren bir aktör olduğunu düşünüyorum. That Winter, The Wind Blows’ta bir dolandırıcı olarak dolandırdığı kör bir kadına aşık olan karakteri canlandırmıştı.

 

12- Jang Dong-Gun

Şüphesiz, Jang Dong-Gun’a senarist Kim Eun-Sook, A Gentleman’s Dignity dizisi için teklif götürmeseydi, hiçbirimizin bu unutulan oyuncudan haberi olmayacaktı. A Gentleman’s Dignity dizisinden önce en son 2000’de All About Eve dizisinde rol alan Jang Dong-Gun’u, senarist Kim Eun-Sook’tan başka kim aklına getirebilirdi ki? 7 Mart 1972’de doğan Jang Dong-Gun şu an VIP filminin çekimleriyle meşgul. Peki, sizce ilerleyen zamanlarda onu tekrar başka bir dramada görebilir miyiz?

 

13- Yoo Ji-Tae

13 Nisan 1976 doğumlu Yoo Ji-Tae, oyunculuğunu akademik alanda da taçlandırması ile dikkat çekmektedir. Yoo Ji-Tae, Chungang Üniversitesi Sinemacılık bölümünde Yüksek Lisans yapmıştır. 2003 yapımı Old Boy filmindeki performansı ile otoritelerden tam not alan Yoo Ji-TaeHealer dizisindeki popüler muhabir rolüyle dikkat çekmiştir. Kendisi şuan Hyun Bin ile rol alacağı Ggoon filmi için çalışmaktadır.

 

14- Jo Jin-Mo

11 Ağustos 1974 doğumlu olan Jo Jin-Mo’yu birçok kişi Empress Ki dizisi ile tanımıştır. Fakat Jo Jin-Mo, Güney Kore’de çok önceden tanınan bir oyuncudur. Jo Jin-Mo, 43 yaşında olmasına rağmen atletik vücut yapısı ile dikkat çekmektedir. Üniversite yıllarında Beden Eğitimi Öğretmenliği bölümünü bırakan Jo Jin-Mo, daha sonra Chung-Ang Üniversitesi’nde Sinema ve Tiyatro eğitimi almıştır. Şuan için bir projede yer almayan Jo Jin-Mo, 15 Şubat 2017 tarihinde Çinli oyuncu Zhang Li ile ilişkisi olduğunu açıklamıştır.

 

15- Jung Joon-Ho

1 Ekim 1970 doğumlu olan Jung Joon-Ho’nun, 47 yaşında olduğuna sanırım sizde benim gibi şaşırıyorsunuz. Jung Joon-Ho’yu IRIS dizisi ile tanıdım. Orada gizli bir örgütün içinde en yakın arkadaşına ihanet eden bir karakteri canlandırıyordu. Oyunculuğu ve kendisi tek kelime ile mükemmeldi. En son rol aldığı drama, yardımcı oyuncu olarak The Flower in Prison oldu. Orada bile bu adamın yaşlanmadığını görmek beni hayrete düşürmüştü doğrusu.

 

16- Jang Hyuk

20 Aralık 1976 doğumlu olan Jang Hyuk şu an Voice dizisi ile Güney Kore’deki izleyicilerden olumlu not almış durumda. 41 yaşındaki oyuncuya seneler önce senarist Kim Eun-Sook tarafından Secret Garden dizisindeki Kim Joo-Won karakteri için teklif yapılmış. Kim Eun-Sook, Jang Hyuk teklifi reddedince Hyun Bin’e teklif yapmıştı. Jang Hyuk birkaç sene evvel yaptığı röportajda Kim Eun-Sook ile çalışmadığın için pişman mısın sorusuna ise kesinlikle değilim, birlikte çalışmamızın yeri ve zamanı değildi cevabını vermiştir. Jang Hyuk denilince benim aklıma The Slave Hunters dizisindeki eşsiz performansı gelir. Çoğu kişinin Fated To Love You dizisi ile tanıdığı bu adam, 2008 yılında Kim Yeo-Jin ile evlenmiş ve iki çocukları olmuştur.

 

17- Lee Pil-Mo

26 Haziran 1976 doğumlu olan Lee Pil-Mo, birçok Kore Drama severin hafızasına Who Are You: School 2015 dizisindeki Matematik öğretmeni rolüyle yer edinmiştir. Genellikle yardımcı ya da konuk oyuncu rollerine çıkan Lee Pil-Mo, başrol oyuncusu olarak en son Happy Home isimli seri dramada yer almıştır.

 

18- Lee Byung-Hun

12 Temmuz 1970 doğumlu Lee Byung-Hun’u yeni dönem Kore Drama takipçileri pek bilmez. Dizilerden çok filmlerde rol almayı tercih eden Lee Byung-Hun, aksiyon filmlerinin vazgeçilmez oyuncusudur. Ben onu IRIS dizisinde tanımıştım. Gizli bir örgütün içine giren fakat en yakın arkadaşı tarafından öldürülmeye çalışılan daha sonra Kuzey Koreli ajanların tarafına geçmek zorunda kalan bir karakteri canlandırıyordu. Inside Men filmindeki gangster karakteri ile dikkatleri tekrar üzerine çeken Lee Byung-Hun’un uzun bir süre televizyon sektörüne dönmeyeceği ihtimali kuvvetlidir. Lee Byung-Hun, ayrıca kendisi gibi oyuncu olan Lee Min-Jung ile evlidir ve çiftin bir çocuğu vardır.

 

19- Joo Sang-Wook

18 Temmuz 1978 doğumlu Joo Sang-Wook için intikam konulu dizilerin kült oyuncusudur desek yanlış bir yorum yapmış olmayız. Joo Sang-Wook’un izlediğim ilk yapımı Cunning Single Lady olmuştu. En son JTBC’nin Fantastici simli dramasında oynayan Joo Sang-Wook, resmen genç görünümü ile yıllara meydan okumuştu! Haa bu arada şunu da belirtmeden geçmeyeceğim. Joo Sang-Wook ile Kwon Sang-Woo’yu birbirlerine ikiz gibi benzetiyorum. Sizce de benzemiyorlar mı? Sizin de böyle ikiz gibi birbirlerine benzettiğiniz oyuncular var mı?

 

20- Jo Jung-Suk

Tamam, kabul ediyorum. Koreli erkeklerin cildi mükemmel, kendilerine çok iyi bakıyorlar. Ama ben 26 Aralık 1980 doğumlu Jo Jung-Suk’un ki kadar bebek poposu tarzında bir yüzü hiçbir erkek oyuncuda görmedim (Belki Siwon Choi). Bir insanın yüzü bu kadar mı temiz ve aydınlık olur? Bu adamın kötü bir rolde bu yüzle de oynayabileceğine inanmayanlardanım :). Oh My Ghost ile çıkış yapan Jo Jung-Suk, belki ilerde beni şaşırtır; ne dersiniz?

 

21- Park Si-Hoo

3 Nisan 1976 doğumlu Park Si-Hoo, yaşını göstermediğini düşündüğüm ünlüler arasında. Boy desen boy, pos desen pos var ama küçük gösteriyor. Sorarım size kim inanır onun, 41 yaşında olduğuna? En son yapımı olan Neighborhood’s Hero dizisi biteli aylar oldu ama Park Si-Hoo hala daha ortalarda yok. Park Si-Hoo’nun izlediğim ilk yapımı Princess Prosecutor olmuştu. Bu yapımda çatlak bir savcıya Süpermen gibi yardım eden bir avukat rolündeydi. Klasikleşmiş olan romantik komedi Kore dizilerinin potansiyel adamı olarak düşündüğüm Park Si-Hoo’yu artık çok da yaşı kemale ermeden senaristlerin tekrar fark etmesini temenni ediyorum:).Bu arada Park Si-Hoo’nun 2006 yılında bir giyim markasının reklam çekimleri için birkaç gün Türkiye’de kaldığını da belirtmeden geçmeyeyim.

 

Diğer 35 Yaş Üstü Koreli Erkek Oyuncular

1-  Lee Sun-Ho
2-  Cho Seung-Woo
3-  Kang Ji-Hwan
4-  Daniel Henney
5-  Lee Sang-Yoon
6-  Lee Gyu-Han
7-  Ryu Soo-Young
8-  Jo Hyun-Jae
9-  Song Seung-Hun
10- Jin Goo
11- Shim Hyung-Tak
12- Kim Jae-Won
13- Kim Ji-Suk
14- Kim Sung-Oh
15- Shin Sung-Rok
16- Eric
17- Kim Ji-Han
18- Jung Woo
19- Kim Nam-Gil
20- Kim Rae-Won
21- Ko Soo
22- Cha Tae-Hyun
23- Kang Dong-Won
24- Park Hae-Jin
25- Lee Dong-Gun
26- Kwon Sang-Woo
27- Bae Soo-Bin
28- Lee Sang-Woo
29- Lee Ki-Woo