2020’de Yayınlanmış İzlemeye Değer 5 Kore Dizisi

Bu sene de –geçen sene gibi- başladığım ve yarım bıraktığım çok dizi oldu. İlk bölümü izleyip bıraktıklarım da oldu, 8-10 bölüm izleyip sonradan heyecanını kaybeden veya büyük beklenti oluşturup hayal kırıklığı olan diziler de oldu. Şans verdiğim tüm diziler arasında sonunu görebildiğim ya da içime sinerek önerebileceğim sayılı dizi var, izlemeye değer bulduğum 5 tanesini sizlerle paylaşmak istedim!

The World of the Married (JTBC, 16 bölüm)

Aile doktoru olan Sun-Woo, evli çocuklu, kariyer ve itibar sahibi, saygı duyulan ve herkesin imrendiği mutlu bir yaşama sahip bir karakterdir. Sadece başkaları değil, kendisi de mutlu ve ideal bir hayat yaşadığını düşünmektedir fakat çok geçmeden yakın arkadaşları ve eşi tarafından nasıl kandırıldığını fark eder.

Konu oldukça sıkıcı mı geldi kulağa? “Aşk, ihtiras, ihanet dolu klişeler izlemekten yorulduk be Nasip, bize ne milletin derdinden” dediğinizi duyar gibiyim. Hak vermiyor da değilim, ben de buram buram “ben senaryoyum” diyen, başrolün başına gelmeyen kalmayan bu tür dizileri izlemeyi bırakalı çok oldu. Bu diziye de çok övüldüğü için başladım ve yönetmen, senarist ve oyuncular sayesinde izleyiciye tam empati kurma imkanı veren diziyi merakla izledim. 'Aldatma' çokça işlenen bir konu, hatta o kadar çok işleniyor ki 'aldatılan kadın/erkek' deyip geçiyoruz. Fakat dizinin kurgusu sizi başrolün yerine koyup onun yerine sinirlenmenize, üzülmenize, “acaba benim başıma gelse ne yapardım” demenize sebep oluyor. Tam da bu sebeple buram buram “ben senaryoyum” demiyor. Başrolün kendisi sizmişsiniz gibi izliyorsunuz ve zihinlerde 'sıradanlaşan' aldatılma vakası sizin de başınıza gelmiş gibi devleşiyor.

Hayatta her sorun böyle değil midir? Başkasını başına geldiğinde teselli edilip geçilir, ama kendi başımıza geldiğinde o sorun büyür de büyür. Başımıza gelmeden anlayamayız çoğu zaman. Anladığımızı sansak da derinlemesine anlamamız mümkün değildir zaten. Dizi & film izlemeyi biraz da bu yüzden seviyorum sanırım. Başımıza gelmeyen şeyler başımıza gelse ne yapardık sorusunu sordurabiliyorlar. Elbette gerçek hayat tecrübesi gibi değil fakat empati yetisini arttırabiliyor bazı diziler. Hiç aklınıza gelmeyen durumların, karakterlerin içine girebiliyorsunuz. Empati insanı olgunlaştırıyor. Hayat boyu taşıdığınız heybeye bir tecrübe daha atıveriyorsunuz. “Bir diziye bu kadar anlam yükleme Nasip”. Bu kadar dizi izleyen ben, her diziye büyük büyük anlamlar yüklesem bunun ağırlığı altında ezilirdim ve izlediklerim keyiften çok dert verirdi bana zaten, o yüzden merak etmeyiniz gereğinden fazla anlam yüklemiyorum. Sadece, içinde bulunmadığımız bir durumla empati kurmamıza vesile olan bir yapım olduğunu söylemeye çalışıyorum. Ben kurmacayım diye bağıran, bol ihanetli intikamlı dizilerde empati kuramazsınız. İzleyip kenara koyduğunuz, duyguların derinlemesine işlenmediği yapımlar olurlar genelde. Bu dizinin onlardan farklı olduğunu söylemeye çalışıyorum. Debelendim durdum. Ama işin ironik kısmı, ben de 6. bölüme kadar izledim. (Spoiler olmasın diye detay vermiyorum) 6. bölümü hikayenin sonu olarak kabul ettim ve devamını izleyerek duyguları yıpratmaya gerek olmadığına kanaat getirerek diziyi yarısına kadar izledim. Siz sonuna kadar izler misiniz yoksa tercihen bırakır mısınız bilemem ama bir şans vermenizde fayda var diye düşünüyorum. Not: Yetişkin dizilerinden keyif almayan genç arkadaşlara öncelikli önerim bu dizi değildir. Aşağıda size uygun başka diziler bulabilirsiniz.

(Ah ah, öneri yapmak aslında çok zor sevgili okuyucu! Yaş, karakter, beğeni gibi birçok kriter var. Önerdiğiniz yapım nasıl herkese hitap edebilir? Edemez. O yüzden bolca detay vermeye çalışıyorum mazur görün lütfen)

When the Weather Is Fine (JTBC, 16 bölüm)

Bu diziyi izlemek inzivaya çekilmek gibi. “Yok, canım ne inzivası, benim içim şuan kıpır kıpır, bana heyecanlı bir şeyler lazım” diyorsanız üzgünüm bu dizi sizlik değil demektir. Ama zihinsel ve fiziksel olarak yorulduğunuz bir dönemde izlerseniz size huzur verecek bir dizi bu. Kahvenizi alıp sindire sindire keyifle izleyebilirsiniz. Hele kitap okumayı seviyorsanız kesinlikle bir şans verin derim çünkü bu dizinin başrolü aslında kitaplar! Çok naif bir aşk hikayesi ve aile ilişkileri kitaplar eşliğinde anlatılıyor. Dizi hakkındaki daha detaylı bir değerlendirme yazısı için BURAYA tıklayabilirsiniz.

Extracurricular (Netflix, 10 bölüm)

Gençlik dizisi olduğuna aldanmayın, aslında her yaştan izleyiciye önermek istediğim bir yapım bu. Sebebi ise Güney Kore’de son yıllarda oldukça fazla gündeme gelen cinsel suçlara sorunlaştırması… Heyecan dorukta ilerleyen hikayesi bir yana, hatadan öteye giden suçların gençler arasında bu kadar kanıksanmış olmasını hayretle izliyorsunuz. Daha da ötesi bunların senaryo değil gerçek olduğunu her bölüm sonundaki “Yardıma ihtiyacınız varsa ebeveyninize, arkadaşınıza, rehberliğe ya da güvendiğiniz bir yetişkine başvurun veya yerel bir yardım hattını arayın” uyarısından da anlayabiliyor olmanız. Toplumdaki sorunlara parmak basan bu dizi Koreliler tarafından da oldukça takdir topladı.

Değinilen sorunlar cinsel suçlar ve zorbalık olmak üzere iki ana başlıkta toplanıyor. Zorbalığın tüm Asya ülkelerinde büyük sorun olduğunu ve intiharlara sebep olduğunu az çok biliyorsunuzdur. Bu konuda daha fazla bilgi verdiğim daha önceki yazılarımdan 'Kore Dizilerinde Zorbalık' için BURAYA tıklayabilirsiniz.

Cinsel suçlar ise Kore’de son yıllarda herkesi şaşkına uğratan bir gündem konusu oldu. 'Burning Sun Skandalı', 'Jung Joon-Young Chatroom' ve son olarak 'Nth Room Skandalı' gibi olaylar gösteriyor ki kurulan küçük-büyük her türlü şebeke aracılığıyla binlerce cinsel suç işlenmiş ve reşit olmayanların da içlerinde olduğu binlerce kurban söz konusu.  Online şebekelerin aslında Kore’de çok yaygın olduğunu biz bu skandallar patladıktan sonra öğrenmiş olduk fakat Koreli gençler arasında bu skandallar büyük şaşkınlıkla karşılanmadı. Sorun da tam olarak bu! Bizim için akıl almaz olan bu olaylar Koreli gençler arasında şaşkınlıkla karşılanmadı! Çünkü bu gençlerin kimisinin bu hizmet(!)lerin alıcısı olan arkadaşları vardı ve kimisi ise işleyen bu sistemden bizzat haberdardı. Fakat şu bilgileri eklemekte fayda var; üniversitenin burslu çocuğu tarafından kurulmuş, 260.000 kayıtlı kullanıcısı olan ve izinsiz çekilen görüntülerin paylaşıldığı 'Nth Room'un adminlerinden biri sadece 12 yaşındaydı. Yani yaşıtı olan kızların gizli görüntülerini ve hatta teca*** görüntülerini paylaşan bu çocuk sadece 12 yaşındaydı!! Alışageldiğimiz suç senaryolarında bu şebekeleri mafyalar kurar fakat Kore’de bu hizmeti (!) verenler sadece mafya değil; sokakta, okulda, kursta, kafede karşılaştığınız siviller de online olarak bu suçlara bulaşabiliyor ve binlerce insanı mağdur edebiliyor. Dikkat çekilmesi gereken bir diğer nokta ise, bu şebekelerde reşit olmayanların büyük talep görüyor olması. "Extracurricular", Koreli gençler arasında kanıksanmış bu durumun sadece bir kısmına ışık tutuyor ve gerçek olayları yansıttığı için de her kesim tarafından izlenmesi gerektiğini düşündüğüm bir yapım. Dizide izleyecekleriniz, yukarıda adı geçen skandalların yanında devede kulak kalıyor. Olaylar oldukça sürükleyici, oyuncular genç olmasına rağmen iyi iş çıkarmış, üstelik de sadece 10 bölüm! Bence şans vermeye kesinlikle değer.

My Unfamiliar Family (tvN, 16 bölüm)

'Tanımadığım Ailem' adındaki bu dizinin konusunu adı çok iyi anlatıyor aslında. Aile dizilerini herkes sevmeyebilir; aşk var mı, macera var mı diye soranlarınız olabilir. Macera için var diyemem ama aşk var efendim. Dizi gerçek yaşamdan bir kesit gibi. "Be Melodramatic", "Age of Youth" gibi dizileri sevenlerin sevmesi muhtemel bir yapım. Aile ve arkadaşlık ilişkileri oldukça naif işlenmiş. Dizi, insana aile bireylerinin kişi için ne anlam ifade ettiğini sorgulatıyor.

“Aile en yakın dediklerimizden oluşur. Bu hayatta en iyi tanıdığımız insanlar aile bireylerimizdir.”

Gerçekten öyle mi? Gerçekten hayatta en iyi tanıdığımız kişiler aile üyelerimiz mi?

Bir insan başka bir insanı nasıl tanır? Konuşarak tanır elbette. Bir insanla verimli vakit geçirdiğiniz zaman ne kadar artarsa o kadar tanırsınız onu. Ne kadar çok anı biriktirirseniz, ilişkiniz o kadar güçlenir. Sadece aynı evin içinde yaşamak o insanları tanıdığımız anlamına gelir mi? Uzun uzadıya sohbet etmediğiniz birinin acılarını-sevinçlerini bilemezsiniz. Bir ev içerisinde iletişim yoksa o evin bireyleri birbirini tanımıyor demektir. Günümüz aile yaşantılarının genel handikaplarından biri de iletişimsizlik değil mi? Aynı evde yaşıyoruz ama birbirimizin gündemlerinden haberimiz yok. Evet, aileyiz ama aslında birbirimizi ne kadar tanıyoruz? Beraber yiyip içmek, alışverişe gidip ev işlerini beraber halletmek tanımak için yeterli mi? Dizideki karakterlerin birbirlerini tanımayışlarının dozu biraz fazla olabilir ama ben izlerken kesinlikle herkesin az ya da çok benzer sorunları yaşadığını düşündüm. İnsanın kendi yaşantısını dışarıdan izlemek gibi bu dizi. İlişkilerinizi gözden geçirmenize bile sebep olabilir, o kadar içeriye dokunuyor yani… İlk bölüm biraz sıkılabilir ve karakterleri anlamayabilirsiniz. Ama ilk bölümün son repliğini duyana kadar bekleyin derim, sonrası akıp gidiyor zaten.

It's Okay to Not Be Okay (tvN, 16 bölüm)

Geldik önermesi en riskli yapıma… Neden riskli diyorum? İddialı oyuncuların, iyi bir yapım ekibinin bir araya geldiği popüler yapımlar genelde senaryo anlamında baştan savma olabiliyor. Popüler dizi önermeyi pek sevmem o yüzden. Özellikle fantastik öğeler içeren diziler iyi başlasa da sonradan temposunu yitirme riskini barındırıyorlar. Dizinin sadece 6 bölümü yayınlandı ve ileride hikâye nereye varacak bilmiyorum. Sonradan bozadabilir, o yüzden önermesi riskli dedim ama yine de öneriyorum. Şuana kadar yayınlanan bölümler şahaneydi çünkü!

Diziye fantastik dedim ama aslında fantastik değil, masalsı... Başrol karakterimiz kitapları çok satan bir masal yazarı. Dizide bir nevi bu masalsı filtreyle çekilmiş. Sahneler masal ile gerçek arasında gidip geliyor. Ama işin en can alıcı kısmı, her ne kadar masal hissi verse de aslında masallar aracılığıyla alt metinde gerçek hayattan mesajlar veriliyor. Dizilerde gerçek diye masalları anlattılar hep, bu dizide ise gerçekleri masal gibi anlatıyorlar… Bir rehabilitasyon merkezinde geçen dizide birçok zihinsel vakaya da yer verilmiş, fakat izleyici olarak sadece hastaların değil kendini sağlıklı zannedenlerin de tedavi olma süreçlerine tanık oluyorsunuz. Ana karakterler ise Kore dizilerindeki birçok tabuyu kırıyor, özellikle Asya dizilerinde kadın ve erkek arasındaki hiyerarşi her detayda göze çarpar fakat bu dizide o hiyerarşi çatır çatır yerle bir edilmiş. Bu da ancak masallarda olurdu zaten öyle değil mi?

Öneri olarak seçtiğim dizilerin JTBC ve tvN dizileri olduğunu fark ettim, bu da tesadüf olmasa gerek sevgili okuyucu ^^ Kablolu kanallar artık daha özgün işlere imza atıyorlar; KBS, SBS, MBC’den nitelikli iş az çıkar oldu... Bu dizileri izlediyseniz beğeni ve eleştirilerinizi yorum olarak bırakın ki henüz izlemeyenler için fikir olsun. Sizler de bu sene izlediğiniz en iyi 5 diziyi önerebilirsiniz!

 

Sevgiyle kalın…